K lepšímu žití v Pardubickém kraji chybí praktičtí lékaři a zubaři

  8:48aktualizováno  8:48
Počet praktických lékařů v Pardubickém kraji patří k nejnižším v České republice. Nižší počet úvazků je jen v Ústeckém kraji. Zato sousední Hradec Králové se může pochlubit výrazně lepšími čísly.

Počet úvazků zubních lékařů v Pardubickém kraji je podprůměrný. Ilustrační foto. | foto: Kamila Votrubovápro iDNES.cz

Podle průzkumu Místo pro život, který hodnotí jednotlivé kraje podle životních podmínek, si Pardubický kraj sice nestojí špatně, ale zaostává v jednom: chybí mu lékaři, zejména zubaři.

Výsledek potvrzují také oslovení pacienti. "Sehnat lékaře v Pardubicích, ať už zubaře či obvodního, je všeobecně problém. Já osobně obvodního lékaře sháněla víc než rok. A zubaře? Nesehnala jsem vůbec, musím jezdit do Mýta," říká Hana Rozsypalová z Pardubic.

Podle ní udělají lékaři výjimku v případě, že již ošetřují některého z rodinných příslušníků. "Takových je však dost málo, a tak si musíte sehnat lékaře i ve městě vzdáleném třicet kilometrů," dodává.

Problémy pacientů dokládá právě zmíněný průzkum společnosti Datank. Ten zjišťoval, jak se lidem v Pardubickém kraji loni žilo ve srovnání s ostatními kraji. Podle něj znamená šest praktických lékařů na deset tisíc registrovaných pacientů až předposlední místo mezi čtrnácti kraji.

Počet úvazků zubařů je ještě o pár desetin nižší a řadí kraj v tomto ohledu na jedenáctou příčku. Přitom třeba sousední Královéhradecký kraj má o sedminu lékařů i zubařů na obyvatele více.

"Je tu poměrně starší věková struktura lékařů a školení mladých doktorů probíhalo pomalu, i když se to v poslední době změnilo. Například na Svitavsku je šest mladých absolventů s atestací," řekl místopředseda pardubického Okresního sdružení České lékařské komory Jan Matějka.

Mladí lékaři by měli jednodušeji přecházet do praxe

"Postupně stárnoucí věková struktura praktických lékařů pro dospělé signalizuje problém. Ke konci roku 2012 tvořili praktičtí lékaři pro dospělé ve věku 55 a více let již více než polovinu," uvedla Miloslava Chudobová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podobně jsou na tom také zubní lékaři.

Zdravotní a sociální péče

Pořadí kraje (ze

čtrnácti celkem)

Počet prakt. lékařů 13.

Počet zubařů 11.

Průměrná nemocnost 5.

Naděje dožití 9.

Počet lůžek v nemoc. 9.

Počet lékáren 4.

Bezbariérové spoje 9.

Zařízení pro seniory 9.

Zdroj: průzkum Místo pro život

Podle lékaře Jana Matějky by se tato situace zlepšila, kdyby měli lékaři z nemocnic šanci jednodušeji přecházet do praxe.

Tedy aby například kvalifikovaný internista mohl přejít na post praktika bez procházení příliš složitými atestacemi a dalším řízením. Zároveň ale podotýká, že zdravotní pojišťovny neumožňují, aby vznikaly nové obvody.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny však prohlašuje, že počet lékařů v Pardubickém kraji rozhodně není nízký a plně odpovídá potřebám klientů.

"Lékařů, kteří mají smlouvu s VZP, je na Pardubicku dost na to, aby v nejvyšší kvalitě uspokojili potřeby všech našich klientů," uvedl Oldřich Tichý.

A v souladu s výzkumem poukazuje na to, že se zdravotnictvím a sítí sociálních služeb je v Pardubickém kraji spokojeno 62 procent obyvatel, což je naprosto stejně, jako v průměru celé republiky.

Ze všech kritérií v oblasti zdravotní a sociální péče se pouze v jednom dostal Pardubický kraj do popředí. Počtem 29 lékáren na sto tisíc obyvatel se vyšplhal na čtvrtou příčku.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Najdete na iDNES.cz