Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K lepšímu žití v Pardubickém kraji chybí praktičtí lékaři a zubaři

  8:48aktualizováno  8:48
Počet praktických lékařů v Pardubickém kraji patří k nejnižším v České republice. Nižší počet úvazků je jen v Ústeckém kraji. Zato sousední Hradec Králové se může pochlubit výrazně lepšími čísly.

Počet úvazků zubních lékařů v Pardubickém kraji je podprůměrný. Ilustrační foto. | foto: Kamila Votrubovápro iDNES.cz

Podle průzkumu Místo pro život, který hodnotí jednotlivé kraje podle životních podmínek, si Pardubický kraj sice nestojí špatně, ale zaostává v jednom: chybí mu lékaři, zejména zubaři.

Výsledek potvrzují také oslovení pacienti. "Sehnat lékaře v Pardubicích, ať už zubaře či obvodního, je všeobecně problém. Já osobně obvodního lékaře sháněla víc než rok. A zubaře? Nesehnala jsem vůbec, musím jezdit do Mýta," říká Hana Rozsypalová z Pardubic.

Podle ní udělají lékaři výjimku v případě, že již ošetřují některého z rodinných příslušníků. "Takových je však dost málo, a tak si musíte sehnat lékaře i ve městě vzdáleném třicet kilometrů," dodává.

Problémy pacientů dokládá právě zmíněný průzkum společnosti Datank. Ten zjišťoval, jak se lidem v Pardubickém kraji loni žilo ve srovnání s ostatními kraji. Podle něj znamená šest praktických lékařů na deset tisíc registrovaných pacientů až předposlední místo mezi čtrnácti kraji.

Počet úvazků zubařů je ještě o pár desetin nižší a řadí kraj v tomto ohledu na jedenáctou příčku. Přitom třeba sousední Královéhradecký kraj má o sedminu lékařů i zubařů na obyvatele více.

"Je tu poměrně starší věková struktura lékařů a školení mladých doktorů probíhalo pomalu, i když se to v poslední době změnilo. Například na Svitavsku je šest mladých absolventů s atestací," řekl místopředseda pardubického Okresního sdružení České lékařské komory Jan Matějka.

Mladí lékaři by měli jednodušeji přecházet do praxe

"Postupně stárnoucí věková struktura praktických lékařů pro dospělé signalizuje problém. Ke konci roku 2012 tvořili praktičtí lékaři pro dospělé ve věku 55 a více let již více než polovinu," uvedla Miloslava Chudobová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podobně jsou na tom také zubní lékaři.

Zdravotní a sociální péče

Pořadí kraje (ze

čtrnácti celkem)

Počet prakt. lékařů 13.

Počet zubařů 11.

Průměrná nemocnost 5.

Naděje dožití 9.

Počet lůžek v nemoc. 9.

Počet lékáren 4.

Bezbariérové spoje 9.

Zařízení pro seniory 9.

Zdroj: průzkum Místo pro život

Podle lékaře Jana Matějky by se tato situace zlepšila, kdyby měli lékaři z nemocnic šanci jednodušeji přecházet do praxe.

Tedy aby například kvalifikovaný internista mohl přejít na post praktika bez procházení příliš složitými atestacemi a dalším řízením. Zároveň ale podotýká, že zdravotní pojišťovny neumožňují, aby vznikaly nové obvody.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny však prohlašuje, že počet lékařů v Pardubickém kraji rozhodně není nízký a plně odpovídá potřebám klientů.

"Lékařů, kteří mají smlouvu s VZP, je na Pardubicku dost na to, aby v nejvyšší kvalitě uspokojili potřeby všech našich klientů," uvedl Oldřich Tichý.

A v souladu s výzkumem poukazuje na to, že se zdravotnictvím a sítí sociálních služeb je v Pardubickém kraji spokojeno 62 procent obyvatel, což je naprosto stejně, jako v průměru celé republiky.

Ze všech kritérií v oblasti zdravotní a sociální péče se pouze v jednom dostal Pardubický kraj do popředí. Počtem 29 lékáren na sto tisíc obyvatel se vyšplhal na čtvrtou příčku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz