Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická nemocnice plánuje úpravu porodních boxů i stavbu tělocvičny

  15:44aktualizováno  15:44
Pardubické porodnici se patrně podařilo zlepšit mezi mladými ženami svoji pověst. Počet porodů tam totiž i přes klesající porodnost v rámci celého kraje rok od roku roste. Přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál navíc vyzdvihl, že se daří snižovat počet porodů císařským řezem. Zmínil, že nemocnice připravuje úpravu porodních boxů.

Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V pardubické nemocnici loni přišlo na svět 1581 dětí. Je to o 65 víc než v roce 2014 a zhruba o 160 víc, než v roce 2013.

„Naše porodnice neměla v dřívější době úplně dobré renomé, byť to mnohdy bylo spíše z iracionálních důvodů. Velice nás těší, že se situace změnila,“ uvedla ředitelka pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Počet císařských řezů drží pod republikovým průměrem

Pardubická nemocnice se chlubí tím, že se nepolepšila jen pokud jde o kvantitu. Přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál upozornil, že při porodu loni nezemřelo žádné dítě. Dále dle něho došlo jen ke čtyřem případům úmrtí dítěte v děloze.

Poklesl i počet porodů císařským řezem. V minulém roce jich bylo necelých 24 procent, což je číslo pod celorepublikovým průměrem.

„Samozřejmě k nám přicházejí ženy, které se domáhají císařského řezu. Pokud k tomu není medicínský důvod, snažíme se jim to rozmluvit. Většinou nám po porodu dají za pravdu. Na druhou stranu máme pochopení, pokud žena má enormní obavy z klasického porodu,“ uvedl Košťál. „Snížili jsme počet nástřihů hráze na 42 procent. To je další příznivé číslo,“ dodal.

Pardubická nemocnice podle něj plánuje vybudovat sociální zařízení na každém porodním boxu a tělocvičnu pro těhotenský tělocvik v suterénu Porodnicko-gynekologické kliniky.

V Chrudimi se loni narodilo přes tisíc dětí

Loni se v celém kraji narodilo 4613 dětí, o 145 méně než v roce 2014. Jen pro srovnání - v roce 2008, kdy vrcholil babyboom, přišlo v kraji na svět 5331 dětí.

Úbytek rodiček loni pocítily porodnice v Chrudimi, Svitavách a Ústí nad Orlicí, nebyl ale dramatický. Chrudimská nemocnice zaznamenala přes tisíc porodů. „Při celkovém počtu 1042 porodů se narodilo 1048 dětí. Porodnice Chrudimské nemocnice tak stále drží úspěšný trend více než tisíce porodů za rok,“ uvedl Aleš Prokopec z Městského úřadu v Chrudimi.

V kraji od května 2013 fungují už jen čtyři porodnice. Tehdy byla uzavřena porodnice v litomyšlské nemocnice kvůli odchodu pediatrů z tamního dětského oddělení. Radní i obyvatelé Litomyšle a okolí to dodnes berou jako křivdu a vyčítají Pardubickému kraji, že nezasáhl a pediatry nesehnal.

Pravdou je, že svitavská a litomyšlská porodnice bojovaly o existenci, protože počty porodů těsně nad pět set za rok byly podle odborné společnosti příliš nízké a jedno ze zařízení by dříve nebo později patrně skončilo. Ve Svitavách se loni narodilo 725 dětí.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz