V pardubické galerii lze tvořit i oslavit narozeniny

  14:33aktualizováno  14:33
Východočeská galerie v Pardubicích se rozhodla podporovat novou generaci "umělců". Tvořivého ducha chce probudit i v těch nejmenších návštěvnících, a proto jim nabízí kurzy různých výtvarných technik. První se konala u příležitosti výstavy linorytů.

Východočeská galerie připravila pro děti program, při kterém si vyzkoušely techniku linorytu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Pod vedením lektorky si děti vyzkoušejí techniku tisku z koláže a linorytu, podívají se na práci s grafickým lisem a pokusí se o frotáž," popsala program zastupující ředitelka galerie Hana Řeháková.

Jak vznikají barevné linoryty a jak se tisknou velké formáty, ukáže dětem z mateřských škol, ale i žákům základních a středních škol právě probíhající výstava linorytů.

"Já povedu tvůrčí dílny pro starší děti ze středních škol, případně pro dospělé. Už jsme měli podobný kurz portrétní malby a zájem byl docela velký," řekla akademická malířka Vladana Hajnová.

Pro školáky je připravena dílna na téma Velikonoc

První dílnu, která nesla název Tisknu, tiskneš, tiskneme..., si vyzkoušely nejmenší děti. "Provádíme rytí do lina, konkrétní techniky přizpůsobujeme věku dětí. Následně si děti procházejí výstavu a na jednotlivých dílech si vysvětlujeme, jakou techniku grafik použil. Děti si také mohou vyzkoušet tisk koláže," řekla výtvarná pedagožka Pavla Závodná.

"Jaká znáte linorytecká díla?" zeptala se Závodná malých zájemců o rytecké techniky, z nichž nejmladšímu Mikulášovi byly tři roky. "Třeba poštovní známky," hlásí Štěpán Kaufmann a už si bere do ruky rydlo, aby ho vyzkoušel na kousku linolea. Jeho táta Pavel Kaufmann potvrdil, že to s rytím myslí oba vážně. "Doma mám už nařezané čtverečky lina a objednaná rydla," řekl.

Další díla přiblíží Velikonoce

Dětská dílna související s probíhající výstavou linorytů, která bude nejmenším návštěvníkům k dispozici do 15. dubna, však není jedinou akcí pro děti, které galerie na tento rok přichystala.

Velikonoce jinak - 14 zastavení je název další dílny pro děti. Na ní se návštěvníci galerie dozví, proč se slaví Velikonoce a kde mají své kořeny. "Ukážeme, co se vlastně tenkrát v tu Velkou noc stalo. Čtrnáctkrát se zastavíme a nahlédneme přes obrazy do historie," uvedla Řeháková.

Dílna potrvá do devátého dubna a podle galerie je vhodná zejména pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. Až do konce října pak mohou celé třídy mateřských až středních škol využít programu Jak si lze pohrát s uměním 20. století. Jednotlivé programy trvají 60 až 90 minut, cena pro kolektiv do třiceti žáků je 300 korun, galerie doporučuje objednání předem.

V galerii lze uspořádat i oslavu

Kdo je navíc přesvědčen, že jeho dítě se už v útlém věku orientuje na výtvarné umění, může mu dát i neobvyklý dárek: oslavu narozenin přímo v galerii. "Nabízíme oslavu v Domě u Jonáše pro skupiny do dvanácti dětí. Součástí jsou tvořivé hry nebo výroba dárku pro oslavence," uvedla Řeháková.

Kromě dětských dílen se chce galerie opět pustit do "velkých výstav velkých autorů". Jednou z nich bude podzimní výstava Antonína Chittussiho s přívlastkem Region a svět. Malíř a krajinář Chittussi patří k nejvýznamnějším historickým osobnostem Pardubického kraje. Letos uplyne 165 let od jeho narození v Ronově.

Podle vedení galerie bude výstava jedinečnou možností, jak se s místním velikánem seznámit. "Velká souborná výstava se uskutečnila v Národní galerii v Praze v roce 1996, v Pardubicích v roce 1976," uvedla Řeháková, která je zároveň kurátorkou této výstavy.

Autor:

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Další z rubriky

Chceme muzeum železnice i nulovou toleranci hazardu, říká starosta Chocně

Hlavní třída v Chocni přezdívaná „Masaryčka“ se po rekonstrukci z minulých let...

Podzimní komunální volby způsobily na choceňské radnici zemětřesení. Dlouholetí vládci z ODS utrpěli debakl a k veslu...

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Muž přitápěl ve skleníku, zabil ho unikající oxid uhelnatý

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Hasiči se záchranáři před polednem oživovali muže z Vysokého Mýta, který si ve skleníku přitápěl plynovými kamny....

Najdete na iDNES.cz