Jedna z komiksových kreseb věnovaná příběhu únosců letadel v Chocni v roce

Jedna z komiksových kreseb věnovaná příběhu únosců letadel v Chocni v roce 1949. Kresba: Hza Bažant

Galerie v Pardubicích připomíná příběh Čuňase i únosců letounů z Chocně

  • 0
Válka, lágry, kriminály, to vše očima osobností, které si tím vším prošly. Poutavá vyprávění příběhů z doby dvou velkých totalit přináší kniha "Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století" a také výstava komiksových kreseb, která právě začala v pardubické Galerii Fons na Pernštýnském náměstí.

"Společnost Post Bellum připravila spolu s třinácti výtvarníky stejnojmennou knihu, která obsahuje třináct vybraných příběhů skutečných pamětníků vyprávěných formou komiksů. Zároveň s tím vznikla i putovní výstava, které v trochu zkrácené podobě tyto příběhy prezentuje," přiblížil expozici kurátor Jan Adamec.

Návštěvníky zaujme například příběh generála Tomáše Sedláčka z druhé světové války či Jiřiny Tvrdíkové ze sovětského lágru.

Dva ze třinácti strhujících příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů, i komunistických kriminálů mají vztah k Pardubickému kraji.

Prvním je příběh jednoho z vůdců českého undergroundu Františka Čuňase Stárka, který pochází z Orlickoústecka. 

Dále výstava také zpodobňuje tragické události z letiště v Chocni. Tam se skupina pěti mladých mužů s jednou dívkou pokusila v květnu 1949 o ilegální útěk z Československa dvěma letouny. Plán se však nezdařil, jeden z mladíků a dívka byli při přepadení letiště zastřeleni, ostatní skončili v kriminálech.

Výstava, která je velice vhodná například pro třídy středních škol, potrvá ve Fonsu do 12. února.