Dílo Františka Kyncla představilo už několik výstav, ta pardubická slibuje punc

Dílo Františka Kyncla představilo už několik výstav, ta pardubická slibuje punc výjimečnosti. | foto: Archiv MF DNES

Pardubická výstava roku představí světoznámého rodáka Františka Kyncla

  • 0
Pardubický rodák František Kyncl dosáhl na světové výtvarnické scéně takové proslulosti, že se stal hvězdou svého oboru. V jeho rodišti ho od středy připomene výstava v nově zrekonstruovaných prostorách městské galerie na Příhrádku.

Návštěvníci budou mít do konce června příležitost prohlédnout si v prostorách bývalé sýpky objekty, malby a kresby z pozůstalosti a ze soukromých sbírek. Unikátně budou veřejnosti zpřístupněny i autorovy skicáře.

"V umělcově pozůstalosti v jeho ateliéru v Düsseldorfu jsem objevil originální skicáky ze 70. let a podle jejich návrhů budeme rekonstruovat původní prostorovou instalaci. Monumentální i drobné prostorové objekty budou těžištěm celé expozice, v níž se pokusím v barokním interiéru přiblížit původní Kynclovu představu o roli objektu v prostoru," řekl kurátor výstavy Pavel Šmíd.

Městská galerie

Aktuální výstavou se otevře další galerijní prostor v Pardubicích. Galerie města Pardubic nebude mít vlastní sbírkový fond a nebude ani prodejní. Svou činností se zaměří na prezentaci současného českého umění ve světovém kontextu. Prostor zde najdou nejen malíři, ale i sochaři, fotografové a další umělci. V červenci se zde objeví výstava nejnovější malířské tvorby Zbyška Siona.

Organizátoři slibují, že zájemci uvidí díla pardubického rodáka, které doposud zatím v Česku nikdy nebyla k vidění.

Významná osobnost českého exilu

František Kyncl se narodil 21. listopadu 1934 v Pardubicích. Kunsthistorici jej řadí mezi nejvýznamnější české konstruktivisty druhé poloviny 20. století. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy byl nucen emigrovat do sousedního Německa.

Usadil se v Düsseldorfu, kde studoval na tamní Akademii umění. Vypracoval se zde na uznávaného a všestranného umělce, který byl významným představitelem takzvaného düsseldorfského okruhu.

Kyncl byl také významnou osobností českého exilu. V Německu vydával časopis Schwarz auf Weis (Černé na bílém), který reflektoval českou nezávislou a exilovou výtvarnou scénu a zařazoval ji do evropského kontextu.

Zemřel loni v létě v Düsseldorfu ve věku nedožitých 77 let.

"Monostruktury jsou základním stavebním prvkem mých plastik. Začnu v ateliéru, otevřeným oknem mohu pokračovat zahradou, přes plot po rýnských loukách a lužních lesích, skrze Belgii a Francii až třeba na břeh Atlantiku," popisoval svou tvorbu sám Kyncl.

Účast na středeční vernisáži výstavy přislíbila umělcova manželka Elsi Kyncl a znalec Kynclova díla dr. Bernd Dieckann.