Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsáno. Okolí pardubického nádraží se změní i za švýcarské miliony

  15:45aktualizováno  15:45
Přestavba náměstí Jana Pernera u pardubického hlavního nádraží je na spadnutí. Do země se kopne nejspíše už za pár týdnů a jasné je, že se lidé musí připravit na ohromné dopravní komplikace. Projekt za 176 milionů má být hotový na jaře.

Letecký pohled na novou úpravu prostoru před nádražím. | foto: Vizualizace: Pardubický magistrát

Přesně po dvou letech v úřadě se pardubičtí radní mohou pochlubit svým prvním velkým úspěchem. Ten je sice zatím jen na papíře, ale zdá se, že plánovanou opravu náměstí Jana Pernera už nic nezhatí.

Ve čtvrtek ostatně zástupci radnice podepsali smlouvu s manažery firmy Strabag, která bude mít dílo za zhruba 176 milionů korun na starosti.

„Jsem rád, že se projekt, na němž jsme začali pracovat bezprostředně po našem nástupu na radnici, podařilo dovést ke zdárnému konci a město se konečně dočká důstojné vstupní brány,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Stavbu bude zhruba z poloviny dotovat Program švýcarsko-české spolupráce. Jeho zástupci už nevěřili, že by Pardubice stihly splnit požadované termíny, ale nakonec politikům vyšli vstříc.

„Máme oficiálně potvrzeno, že švýcarská strana souhlasí s posunutím termínu dokončení projektu na 14. červen 2017. Od Švýcarů můžeme získat 85 procent způsobilých nákladů, maximálně pak 108 milionů korun,“ doplnil náměstek primátora zodpovědný za dotace Jan Řehounek.

Termín pro dokončení stavby se zdá dostatečný. Ve smlouvě je totiž nastaveno datum, do kdy má být hotovo. Stavbaři dostanou přesně 180 dní od chvíle, kdy převezmou staveniště. To by se mělo stát do konce října, tedy hned poté, co nabude právní moci stavební povolení.

„Ušili jsme na sebe bič, a to jak termínově, tak i cenově. To ale ani náhodou neznamená, že bychom odvedli nekvalitní práci. Věřím, že spolupráce s radnicí bude povedená a že všichni budeme na konci stavby spokojeni,“ uvedl Tomáš Hajič ze stavební firmy Strabag.

Vzniknou nová nástupiště i památník Pernera

Jeho lidé by měli prostor před vlakovým nádražím během šesti měsíců změnit k nepoznání. Před nádražní budovou se změní organizace automobilové dopravy, klidová zóna s vodním prvkem se přesune na vhodnější místo. Vozy městské hromadné dopravy dostanou na místě dnešní fontány nový terminál, vybavený moderními informačními systémy. Přibudou také nástupní a výstupní hrany pro pravidelné linkové autobusy v bezprostřední blízkosti nádraží, parkoviště K+R, cyklověž s automatickým samoobslužným systémem či venkovní kryté stojany pro jízdní kola.

Místo zbude i pro památník Jana Pernera, který se před lety zasloužil o vybudování železnice do Pardubic a tím o další rozvoj města.

„Na nový terminál se těšíme, protože konečně bude u nádraží propojena veškerá doprava,“ uvedl šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán, který však zároveň upozorňuje na to, že cestující MHD i řidiče čeká výjimečně náročné období.

„Bude to hodně náročné, naše vozy nebudou moci k nádraží jezdit a silně omezená bude i automobilová doprava,“ dodal Pelikán.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Najdete na iDNES.cz