Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravit stadion a můžeme hrát první ligu, říká šéf pardubického fotbalu

  9:36aktualizováno  9:36
Pardubičtí radní mají plán, jak opravit Letní stadion i jeho okolí. Stánek, který by měl být vhodný i pro první ligu, má stát 300 milionů a pojmout by měl až 4800 lidí. Podstatná potíž je ale v tom, že město zatím nemá na stavbu peníze.

Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích. | foto: Magistrát města Pardubice

Přitom bez stadionu nemá fotbal v Pardubicích zářnou budoucnost, což potvrdil i šéf klubu Vladimír Pitter. Poměrně závazným prohlášením dostal pod tlak vedení města.

„Jsme připravení hrát první ligu. Ze sportovního hlediska to není žádný problém. Jde o to, aby se konečně začal stavět odpovídající stadion. Bez něj by bylo neodpovědné usilovat o postup,“ řekl Pitter primátorovi Martinu Charvátovi na nedávné veřejné debatě, která se týkala opravy zchátralého Letního stadionu za Tipsport arenou.

Jen projekt stadionu bude stát přes osm milionů korun

Pravdou je, že radní se do příprav nákladné stavby pustili poměrně odhodlaně. Už na konci března by zastupitelé měli schvalovat vyčlenění milionů korun na projekt nového stadionu.

„Na projektovou dokumentaci máme v rozpočtu na letošní rok připraveno 8,5 milionů korun,“ uvedl primátor.

Jenže to je jen zlomek potřebné sumy. Podle prvních odhadů by stadion měl přijít na 300 milionů korun, plus další desítky milionů budou stát naplánované úpravy širšího okolí arény i stadionu. Ovšem sehnat peníze jen na samotné sportoviště nebude vůbec lehké. Politici totiž nebudou moci počítat se žádnými dotacemi z Evropské unie.

Fotogalerie

„Zatím hledáme možnosti financování. Podpora Evropské unie ovšem do oblasti sportu nesměřuje, takže zkoušíme jednat se státem a Fotbalovou asociací České republiky. Ale z 90 procent půjde tato investice za městem,“ uvedl Martin Charvát.

Nejspíše si tak město bude muset vzít úvěr podobně jako to bylo u přestavby arény. Tu už má magistrát téměř splacenou, takže by prostor pro další zadlužení byl. Ale opoziční politici upozorňují, že se s tímto nástrojem musí zacházet opatrně.

„Stále splácíme i přestavbu bazénu, navíc město má v plánu velkou řadou investic včetně nákupu spalovny,“ říká třeba zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Na druhou stranu z vizualizací je patrné, že by Pardubice mohly získat velmi sympatický stánek pro zápasy druhé a později i první ligy. I kvůli snadnějšímu financování je přestavba připravená na dvě etapy s tím, že právě ta první by měla zajistit podmínky pro druhou nejvyšší soutěž.

„Hlavní tribuna bude mít kapacitu 1500 lidí, celkem se pak na stadion vejde zhruba pět tisíc diváků. Minimální požadavek FAČR pro druhou ligu je 1500 míst a pro první ligu 4500 míst. V první fázi získáme právě oněch 1500 míst na opravené hlavní tribuně,“ řekl architekt Viktor Drobný ze společnosti Sportovní projekty, která studii zpracovala.

Hned na zmíněné debatě se ho však lidé začali ptát na to, zda kapacita není příliš nízká. Přece jen pokud by Pardubice začaly hrát v nejvyšších patrech českých fotbalových sfér, mohlo by chodit na atraktivní zápasy třeba proti pražským „S“ daleko více fanoušků.

„Kromě hlavní tribuny budou všechny tři ostatní stavěné z betonových modulů, které není problém kdykoliv nastavit. Pokud by bylo třeba, kapacita by mohla stoupnout až někam k sedmi tisícům,“ řekl Viktor Drobný s tím, že projekt počítá i s vyhřívaným trávníkem a odpovídajícím zázemím.

Podle šéfa klubu kapacita stačí

Ostatně i Pitter uvedl, že zatím se zdá kapacita 4800 lidí jako dostatečná. „V tom problém nevidím. I když je pravda, že je klidně možné, že na nový moderní stadion budeme schopni přitáhnout více fanoušků, než kolik teď chodí Pod Vinici. Tam už jsme marketingově na hraně svých možností,“ doplnil Pitter.

Sporu není o tom, že stadion postavený v roce 1931 potřebuje co nejdříve opravu. Jeho stav je totiž více než žalostný.

„Současný objekt už je na hranici životnosti, zatéká do něj. I kdybychom postavili stadion jinde, tak nám v centru města zůstane toto memento, do kterého budeme muset investovat desítky milionů,“ dodal primátor Charvát.

V plánech jsou i další doprovodná sportoviště a hřiště. Jejich základ by měl stát na místě dnešních jatek, které čeká ještě letos demolice. Vznikne tam třeba velké travnaté hřiště pro veřejnost, které se stane součástí Tyršových sadů. Směrem ke zdymadlu by mělo být i zázemí včetně šaten a drobného občerstvení pro sportovce. „Vše je už připravené, teď zbývá jen sehnat peníze,“ dodala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz