Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán radních: Autobusové nádraží v Pardubicích bude blíž k vlakům

  13:15aktualizováno  13:15
Park Na Špici už funguje několik měsíců. Třída Míru je opravená od začátku dubna. Tyršovy sady mají být hotové do konce školního roku. Radní Pardubic tak mohou obrátit pozornost na další místo, které potřebuje vylepšit - okolí vlakového nádraží.

Nádraží Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V první fázi chce magistrát vybudovat terminál MHD za švýcarské peníze, poté by politici rádi přesunuli autobusové nádraží mezi Albert a Lidl.

A zatím se zdá, že za pomoci dotací se území promění z gruntu.

Přestavba okolí pardubického nádraží

Pardubická radnice už měla v roce 2012 hotový projekt, včetně klíčových povolení. Nový terminál městské hromadné dopravy, přesun autobusového nádraží a další novinky měly stát přes dvě stě milionů korun. Zhruba polovinou měli přispět správci Švýcarských fondů. Podle plánů bývalého náměstka primátorky Martina Bílka se už v dubnu 2013 mělo začít stavět. Jenže pak Bílek musel z radnice odejít a z projektu sešlo. Nyní se k němu vracejí noví radní, kteří oprášili původní myšlenku na prostou přestavbu blízkého okolí vlakového nádraží za 100 milionů. Mezi nádražím, poštou, činžovním domem a silnicí u lihovaru chtějí zejména postavit terminál MHD. V druhé etapě by rádi přesunuli autobusové nádraží k marketu Lidl. Nejdříve ale musí získat potřebné pozemky.

„Uvažujeme o tom, že bychom stávající autobusové nádraží přesunuli mezi market Lidl a vlakové nádraží. Už si blokujeme pozemky tak, aby se stavba mohla co nejrychleji připravit,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že v prostoru naproti Albertu mají pozemky vedle města České dráhy, Správa železniční dopravní cesty i soukromí majitelé.

„S nimi se pokusíme domluvit tak, aby nám vyšli vstříc,“ dodala.

Zatím těžko odhadovat, kdy by na místě třeba dnešního autobazaru mohly poprvé brzdit linkové autobusy. Jasné ale je, že území by muselo doznat masivních změn. Například by patrně zmizel činžovní dům, který stojí nedaleko nádražního hotelu.

„Ten dům je města, a tak by ho asi nebyl problém zbourat. Jasné je, že pro terminál potřebujete dost místa a to se tam nebude hledat právě lehce. Podle mne to není úplně šťastné řešení,“ uvedl zastupitel za Pardubáky, architekt Milan Košař.

Přesun by si vyžádal i velké dopravní změny na Palackého třídě a v okolí hypermarketu Albert.

„Navrhujeme zřízení kompaktních světelně řízených křižovatek, v další etapě dobudování nutné infrastruktury pro regionální autobusy a výhledově chceme provést i výstavbu terminálu v návaznosti na propojení pod kolejištěm na Duklu, které připravuje Správa železniční dopravní cesty,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek.

Začne se terminálem MHD

Přesun autobusového nádraží by však měl být až druhý krok. Ještě předtím by rádi s pomocí švýcarských fondů opravili bezprostřední okolí toho vlakového. U něj by měl vyrůst také terminál městské hromadné dopravy.

„Bude se stavět na území, které z jedné strany ohraničuje pošta, na druhé činžovní dům, na další nádraží a na té poslední silnice první třídy u lihovaru. Naším hlavním cílem je smysluplně vyčerpat dotaci, kterou nám Švýcaři nabízejí,“ uvedla Dvořáčková.

Potíž je ale v tom, že radní tlačí čas. Aby mohli od Švýcarů dostat zhruba stomilionovou dotaci, musí být hotovo do konce příštího roku.

„Rozhodující bude, jak rychle se nám podaří vybrat zhotovitele. Potřebujeme, aby výběrové řízení proběhlo bez problémů,“ říká proto primátor Pardubic Martin Charvát.

Existují už i studie toho, jak by měl prostor přednádraží vypadat. Jeho dominantou bude krytý dopravní terminál, kde budou nástupní a výstupní stanice MHD. Stát bude zhruba na úrovni dnešní fontány.

„Výhrad mám více. Je třeba špatně, že z prostoru má úplně zmizet parkoviště. Vznikne jen 24 míst, které budou sloužit k rychlému vysednutí či nabrání pasažérů. Mám strach, abychom horkou jehlou neušili něco jen proto, že máme dotace, a za pár roků nezjistili, že to je nefunkční a špatné,“ dodal Košař.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz