Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Originální ekologické centrum v Pardubicích obklopí koruny stromů

  17:50aktualizováno  17:50
Až se návštěvníci vydají do nově budovaného ekologického centra v Pardubicích, ocitnou se v jednu chvíli až v korunách stromů. První zájemci by se do stavby na břehu Chrudimky nedaleko akvaparku mohli podívat už na konci roku.

Ekologické návštěvnické centrum za zhruba 40 milionů korun se staví v Pardubicích. Třípodlažní stavba inspirovaná tvarem pavučiny vzniká na břehu Chrudimky. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Třípodlažní stavba ekologického centra, inspirovaná tvarem pavučiny, má být dokončena už letos v létě.

„Chtěli jsme lidem přinést zážitek, že jsou v koruně stromů. Navrhli jsme objekt, který nabízí nové prostorové souvislosti a vizuální zážitek,“ řekl jeden z autorů Tomáš Med, který návrh zhotovil společně s architekty Jaroslavem Krupou a Filipem Klozarem.

Fotogalerie

Stavba ve tvaru základních linií pavučiny bude mít šedočervenou barvu. Každé patro je proti spodnímu pootočené.

Vznikl tak systém konzol, které zastřeší venkovní učebny a zároveň umožní vytvořit vyhlídkovou terasu. Jedno rameno dřevostavby se klene nad cyklostezku a dotýká se korun stromů.

Suterén z monolitického betonu se staví pod úrovní protipovodňového valu a strop místností je mírně nad jeho vrcholem. Další dvě patra jsou dřevěná. Jedná se o stěnový systém z lepeného dřeva, což je podle autorů progresivní stavební technologie současnosti.

Občanské sdružení klade důraz na to, aby stavělo ekologicky

„Dali jsme si za hlavní cíl ukázat nové trendy v oboru. Jedno z témat současného stavebnictví je totiž ekologická stopa zanechaná na planetě výstavbou domu. Každý výrobek má nějakou ekologickou stopu, a právě u dřeva je naprosto minimální, na rozdíl od jiných technologií,“ uvedl Tomáš Med.

Ekologické centrum Paleta Pardubice

Paleta je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež. Má bohatou nabídku programů zaměřenou na tvořivou činnost z přírodních materiálů, poznávání přírodních zákonitostí a ekosystémů, globální problémy, vztah člověka k okolí či řešení problémů se separací a recyklací odpadů. K tomuto účelu provozuje specializované učebny s živými zvířaty, s textilními loutkami pro mateřské školy, s tkalcovským stavem a podobně. Třeba programy zaměřené na zvířata zahrnují mimo jiné i exkurze, vycházky, pozorování, přímý kontakt se zvířaty. V centru zájmu nejsou jen zvířata hospodářská, domácí, ale i volně žijící a exotická. Pobočky má v Chrudimi a v Oucmanicích u Ústí nad Orlicí.

Zdroj: www.ekocentra.cz

Budova bude plně bezbariérová s výtahem. Nabídne zázemí několika učeben, kde se budou konat například výukové a osvětové programy a semináře nejen pro děti a mládež.

Ekocentrum Paleta získalo na projekt v hodnotě 40 milionů korun dotace od Evropské unie, hejtmanství a dvou nadací. Ředitel centra Jiří Bureš odhaduje, že nové návštěvnické centrum ročně navštíví 30 až 50 tisíc lidí. V Česku bude výjimečné svým širokým záběrem, ostatní ekocentra se zaměřují hlavně na tamní chráněná území.

„Budeme se zabývat chráněnými územími Natura 2000 nejen v Pardubickém kraji, ale i v evropském kontextu. Plánujeme výstavy a expozice o přírodě, životním prostředí, vztahu člověka a přírody nebo soutěže. Zaměříme se na všechny věkové skupiny návštěvníků,“ dodal Jiří Bureš.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Najdete na iDNES.cz