Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Originální ekologické centrum v Pardubicích obklopí koruny stromů

  17:50aktualizováno  17:50
Až se návštěvníci vydají do nově budovaného ekologického centra v Pardubicích, ocitnou se v jednu chvíli až v korunách stromů. První zájemci by se do stavby na břehu Chrudimky nedaleko akvaparku mohli podívat už na konci roku.

Ekologické návštěvnické centrum za zhruba 40 milionů korun se staví v Pardubicích. Třípodlažní stavba inspirovaná tvarem pavučiny vzniká na břehu Chrudimky. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Třípodlažní stavba ekologického centra, inspirovaná tvarem pavučiny, má být dokončena už letos v létě.

„Chtěli jsme lidem přinést zážitek, že jsou v koruně stromů. Navrhli jsme objekt, který nabízí nové prostorové souvislosti a vizuální zážitek,“ řekl jeden z autorů Tomáš Med, který návrh zhotovil společně s architekty Jaroslavem Krupou a Filipem Klozarem.

Fotogalerie

Stavba ve tvaru základních linií pavučiny bude mít šedočervenou barvu. Každé patro je proti spodnímu pootočené.

Vznikl tak systém konzol, které zastřeší venkovní učebny a zároveň umožní vytvořit vyhlídkovou terasu. Jedno rameno dřevostavby se klene nad cyklostezku a dotýká se korun stromů.

Suterén z monolitického betonu se staví pod úrovní protipovodňového valu a strop místností je mírně nad jeho vrcholem. Další dvě patra jsou dřevěná. Jedná se o stěnový systém z lepeného dřeva, což je podle autorů progresivní stavební technologie současnosti.

Občanské sdružení klade důraz na to, aby stavělo ekologicky

„Dali jsme si za hlavní cíl ukázat nové trendy v oboru. Jedno z témat současného stavebnictví je totiž ekologická stopa zanechaná na planetě výstavbou domu. Každý výrobek má nějakou ekologickou stopu, a právě u dřeva je naprosto minimální, na rozdíl od jiných technologií,“ uvedl Tomáš Med.

Ekologické centrum Paleta Pardubice

Paleta je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež. Má bohatou nabídku programů zaměřenou na tvořivou činnost z přírodních materiálů, poznávání přírodních zákonitostí a ekosystémů, globální problémy, vztah člověka k okolí či řešení problémů se separací a recyklací odpadů. K tomuto účelu provozuje specializované učebny s živými zvířaty, s textilními loutkami pro mateřské školy, s tkalcovským stavem a podobně. Třeba programy zaměřené na zvířata zahrnují mimo jiné i exkurze, vycházky, pozorování, přímý kontakt se zvířaty. V centru zájmu nejsou jen zvířata hospodářská, domácí, ale i volně žijící a exotická. Pobočky má v Chrudimi a v Oucmanicích u Ústí nad Orlicí.

Zdroj: www.ekocentra.cz

Budova bude plně bezbariérová s výtahem. Nabídne zázemí několika učeben, kde se budou konat například výukové a osvětové programy a semináře nejen pro děti a mládež.

Ekocentrum Paleta získalo na projekt v hodnotě 40 milionů korun dotace od Evropské unie, hejtmanství a dvou nadací. Ředitel centra Jiří Bureš odhaduje, že nové návštěvnické centrum ročně navštíví 30 až 50 tisíc lidí. V Česku bude výjimečné svým širokým záběrem, ostatní ekocentra se zaměřují hlavně na tamní chráněná území.

„Budeme se zabývat chráněnými územími Natura 2000 nejen v Pardubickém kraji, ale i v evropském kontextu. Plánujeme výstavy a expozice o přírodě, životním prostředí, vztahu člověka a přírody nebo soutěže. Zaměříme se na všechny věkové skupiny návštěvníků,“ dodal Jiří Bureš.

Autoři: ,Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Najdete na iDNES.cz