Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U nás končíte, uslyšeli studenti v domově mládeže. Nejsou pro ně lůžka

  16:10aktualizováno  16:10
Desítky studentů některých pardubických středních škol se nyní dozvěděly, že od září pro ně už není místo v domově mládeže na Dukle. Žáků ve středních školách v Pardubicích přibývá, ale patrně nikdo nemyslel na to, aby měli kde spát.

Pardubice trápí nedostatek ubytovacích prostorů pro středoškoláky. Ilustrační foto | foto: Metro.cz

V ředitelně Domova mládeže a školní jídelny Pardubice minulý týden zvonil neustále telefon. Volaly desítky rozčilených rodičů, jejichž děti nečekaně od září přišly o ubytování. Není dost lůžek, a tak přednost dostali žáci mladší anebo ti, kteří dojíždějí z větší vzdálenosti.

„V posledních 26 letech tu nikdy taková situace nebyla. Máme převis 115 lidí, i když patnáct jich už přihlášku vzalo zpátky a najdou si ubytování jinak,“ uvedla ředitelka Domova mládeže a školní jídelny Pardubice Alena Krabcová.

„Jsme největší domov mládeže v Pardubicích, a tak se všichni obrací na nás,“ dodala.

Pro rodiče je to složitá situace. Na ubytování nemají děti žádný právní nárok. Ostatní pardubické domovy mládeže jsou úplně nebo skoro plné. Dojíždění je z některých menších obcí někdy složité, anebo spíše nemožné.

Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová z ČSSD odpovědná za školství tvrdí, že krajský úřad pro velkou část studentů ubytování najde, jenom ještě přesně neví kde a jak.

„Určitě nezůstane bez ubytování stovka dětí, bude jich podstatně méně. Snažíme se to nyní řešit, máme několik možností, odbor školství na tom nyní pracuje,“ uvedla Pernicová.

Chemická škola nabírá stále více studentů

Studentů v Pardubicích přibývá už několik let, letos menší část lůžek zabere nová fotbalová akademie, ale hlavním zdrojem problémů je chemická škola.

„Ano, můžeme si za to trochu sami, máme rok od roku více žáků. Teď je to velmi nepříjemné,“ uvedl ředitel Střední průmyslové školy chemické Pardubice Jan Ptáček.

Podle něj už asi dvacet studentů ze třetích a čtvrtých ročníků dostalo zprávu, že pro ně ubytování není. Celkem by se problém podle něj mohl týkat až padesáti dětí. „Je to průšvih. Máme tu studenty z Břeclavi, Liberce, z Vysočiny, nejsou schopni dojíždět. Hledat teď v Pardubicích byty, které už jsou často obsazené vysokoškoláky, je těžké,“ uvedl Ptáček.

Zdá se, že problém bylo možné řešit mnohem dříve. Pernicová hovoří o tom, že měl vyvinout aktivitu ředitel chemické školy a nenabízet rodičům ubytování, které nemá zajištěné.

„Škola se rozrůstá, je perfektní, ale toto byla chyba,“ uvedla Pernicová. Jenže zasáhnout mohl a nejspíše i měl Pardubický kraj, který o hrozícím problému patrně věděl. Navíc kraj chemickou školu v expanzi povzbuzuje.

Varovali jsme, že bude málo lůžek, říká ředitelka

„Avizovala jsem už na jaře, že bude nedostatek míst, navyšovali jsme v minulosti kapacity, jak to jen šlo. Není to naše chyba,“ uvedla ředitelka Domova mládeže a školní jídelny Pardubice Alena Krabcová.

„Jestli tu tato informace byla na jaře, asi měla být řešena, měli se všichni sejít u kulatého stolu. Já jsem tu nebyla,“ uvedla Pernicová, která byla poslední půlrok po operaci páteře mimo úřad.

Vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss tvrdí, že ve skutečnosti je těžké odhadnout, kolik lůžek bude třeba. „V podstatě do poslední chvíle netušíme, kolik žáků bude navštěvovat školy, kolik z nich bude požadovat ubytování a kolik z nich bude schopno dojíždět,“ uvedl.

A tak až nyní úřad a domovy mládeže přemýšlejí, jak dostat na některé pokoje více lůžek, jak využít volné prostory například na půdě či jak zdvořile vystěhovat školní inspekci, která v domově mládeže na Dukle sídlí. „Se školní inspekcí budeme jednat, ale to určitě nebude věc, kterou lze vyřešit okamžitě,“ uvedla Pernicová.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz