Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice chtějí dva přístavy. Brzdí to ale Přelouč

  15:56aktualizováno  15:56
Podle smělých plánů nového šéfa Ředitelství vodních cest České republiky Lubomíra Fojtů by v Pardubicích už za čtyři roky mohl vzniknout přístav. Nejen obchodní. Debatovat se totiž začalo už i o přístavu rekreačním. Že by se v Pardubicích přenesl život k vodě už v tak brzkém horizontu, se však příliš nezdá vedení města.

Labe v Pardubicích zatím brázdí jen parník Arnošt. Podle optimistických vizí by lodí mohlo brzy přibýt. Město chce přístav nad zdymadlem. | foto: Tomáš Kubelka

"Myslím, že rok 2018 je skutečně hodně optimistický. Pro oba přístavy. Nejdůležitější je vybudovat plavební stupeň Přelouč a pak vyřešit dopravu v Pardubicích," myslí si primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

"Pouštět se do nové studie, která by posuzovala vliv obchodního přístavu na životní prostředí, jak Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR) chce, je nyní předčasné. Zatím nejsme schopni tak velké logistické centrum dopravně obsloužit," dodává Fraňková s tím, že je proto nutné otevřít téma jihozápadního obchvatu města.

Začít se musí v Přelouči

Lubomír Fojtů, ředitel ŘVC ČR, se však myšlenky nevzdává. "Přístav bychom chtěli uvést do provozu v roce 2018 spolu s plavebním stupněm v Přelouči," říká Fojtů. Upozorňuje tak i na to, že bez splavnění Labe u Přelouče by vybudování přístavů nemělo smysl.

"Činíme nyní všechno pro to, abychom v Přelouči začali stavět ještě letos. Problém není v pozemcích nebo jiných podkladech pro stavbu, ale ve formálních procesech na správních úřadech, které vyžadují svůj čas," dodává Fojtů.

Čáru přes rozpočet ovšem může udělat krajský úřad, který minulý týden zrušil pravomocné územní rozhodnutí ke stavbě plavebního kanálu kvůli chybám úředníků.

Lokality na přístav jsou tři. Uvidí se 

Přístavy by vybudovalo ŘVC ČR, jen cena toho obchodního se odhaduje na více než dvě stě dvacet milionů korun. Na město by zbylo vyřešit návaznou infrastrukturu a zaplatit přístupové komunikace.

Obchodní přístav by měl být na levém břehu Labe ve Svítkově. "Plocha k výstavbě veřejného obchodního přístavu pro nákladní lodě je již více než půl století vyčleněná v této lokalitě městem Pardubice v územním plánu. Délka přístavná hrany by měla být přibližně pět set padesát metrů, přičemž podél ní by měla být ještě šedesát metrů široká plocha pro překlad zboží," popisuje projekt přístavu Lubomír Fojtů. "Celkem by bylo možné překládat zboží ze čtyř lodí současně," dodává Fojtů.

Pro rekreační přístav má magistrát vytipovaná tři místa, v nichž by jednou mohly kotvit lodě. "Všechna jsou na pravém břehu Labe v oblasti mezi zdymadlem a slepým ramenem. Kapacitu odhadujeme zhruba na padesát lodí," popisuje vizi Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta.

Autor:


Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Najdete na iDNES.cz