Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nové pardubické sportovní hale se vlní palubovka, zatím se neotevře

  10:38aktualizováno  10:38
I přes proklamace politiků se nová hala pro míčové sporty v pardubické Dašické ulici zatím neotevře. Stavba za 42 milionů má hned několik nedostatků, z nichž je jasně nejvážnější špatná palubovka. Ta se totiž na několika místech začala vzdouvat.

Ředitelka gymnázia Jitka Svobodová v nové sportovní hale | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ačkoliv náměstek hejtmana Jan Tichý v úterý přímo v nové hale hlásil, že sportoviště je bezvadně připraveno na otevření v příštím týdnu, opak je pravdou.

"Bohužel se nám na dvou místech udělala na palubovce bublina. Určitě to neodpovídá normám. Firma to bude muset vyfrézovat a vyměnit," uvedl Aleš Zeman z krajského oddělení přípravy investic.

Politik z ČSSD se na tiskové konferenci také nezmínil o tom, že palubovka má podle sportovců i další vady, a dost možná se bude muset měnit. To by otevření stánku oddálilo o další týdny.

"Ve čtvrtek ráno udělá nezávislá firma test palubovky a rozhodne, zda ji můžeme převzít či ne. Výsledek testu budeme znát v pátek," říká Zeman.

Sportovcům se líbit bude, ale divákům?

Na velký komfort se určitě nemohou těšit ani fanoušci extraligových florbalistů či basketbalistek BK Studánka. Místo pohodlných sedadel je totiž čekají fošny namontované na betonu, v hale chybí bufet, potíže budou i s parkováním či s využíváním WC.

Na druhou stranu studenty i sportovce čeká nový příjemný domov. A tak se jako nejtrefnější komentář k nové hale zdá ten, který MF DNES dal Martin Kubrycht, ředitel sportovního gymnázia, jehož studenti mají sportoviště také navštěvovat.

"V hale je kvalitní osvětlení, prostorné šatny či velmi moderní sociální zázemí. Sportovcům se tam bude líbit, u diváků ale nevím," řekl ředitel.

Ovšem například ženský basketbalový klub Studánka, který má v hale hrát nejvyšší soutěž, s brzkým otevřením haly pro 300 diváků nepočítá.

"První domácí zápas v lize sehrajeme 25. září. Už jsme se rozhodli, že ho odehrajeme v hale na Dukle. Do Dašické zatím jít nemůžeme. Až bude úplně dokončená, první ji vyzkoušíme v nějakém přáteláku," uvedl trenér BK Studánka Roman Chocholouš.

Koše nebyly přesně proti sobě

Podobně se zařizují i extraligoví florbalisté, kteří mají mít v hale také domov. "Zatím vůbec netušíme, kdy se hala otevře. Původní termíny už evidentně neplatí. Své zápasy tak přesouváme jinam," řekl šéftrenér florbalistů Sokola Pardubice Miroslav Janovský.

Ovšem nástup vrcholových sportovců i studentů blízkých gymnázií do haly brzdí i další potíže. Basketbalisty například zaskočilo, že koše nejsou namontované proti sobě.

"Nesedělo to asi o dva centimetry. Firma to musela ve středu předělat. Problémy byly i s výsledkovou tabulí, ale to se snad také podařilo odstranit," řekl ve středu Chocholouš.

Plnou náruč připomínek má i florbalista Janovský. Podle něho by vlastně jeho oddíl ani v hale nemohl nastupovat. Hlavní potíž je se železnými mantinely.

"Kovové mantinely jsou na nic. Budou se muset koupit plastové. S těmito se nedá hrát žádná soutěž. Chybí také závěsy, kterými by se zatemnila okna," uvedl na prohlídce haly Janovský.

Splnili jsme, co jste si řekli, brání se krajský náměstek

Za to se mu ovšem dostalo od náměstka Tichého ihned na místě příkrého pokárání. "Hala splňuje vše, co měla splňovat. Byly naplněny všechny požadavky, které jsme dostali na stůl, a to včetně dokoupení lepší výsledkové tabule pro basketbalistky," uvedl Jan Tichý.

Má částečně pravdu. Kraj za výrazné pomoci evropských dotací dokázal za více než 40 milionů korun vybudovat skutečně moderní a i architektonicky zdařilou halu, ke které navíc patří venkovní hřiště na fotbal, tenis a volejbal.

Víceúčelová sportovní hala v Dašické ulici v Pardubicích

Víceúčelová sportovní hala v Dašické ulici v Pardubicích

"Jsme rádi, že jsme sportoviště postavili o přibližně 30 milionů levněji, než bylo naplánováno," připomněl výraznou úsporu Tichý. Jenže se zdá, že snahu o šetření kraj trochu přehnal. Kvůli několika nedostatkům, které nyní vrcholí problémy s palubovkou, dostává dost prostoru i kritika.

"Předložili jsme kraji seznam připomínek pardubických sportovců. Je škoda, že se nepodařily vyřešit. Jinak co se týče palubovky, mám strach, že firma ji ve strachu o splnění termínu dostavby položila na vlhký beton a dřevo nyní začalo pracovat," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Šetřilo se na nesprávných místech?

Zástupci kraje však odmítají, že by šetřili na nepravých místech. "Třeba jsme dodatečně investovali 543 tisíc, za které se udělalo moderní osvětlení. V hale je tak možné nastavit čtyři stupně osvětlení. Díky tomu je hala připravena i na televizní přenosy," doplnil Tichý.

Jenže žádný televizní přenos se zřejmě z haly hned tak pořizovat nebude. U palubovky totiž chybí správné místo pro kamery.

"Česká televize má podmínku, že v hale musí být místo pro kameru tak, aby bylo možné snímat hru i s diváky. To tady možné nebude, a tak televize nepřijede," uvedl Janovský.

Dalšího nedostatku si všimne každý, kdo se poprvé postaví na palubovku. Hned pár decimetrů od postranní čáry totiž stojí skleněná skříňka, která skrývá ovládání ozvučení haly. "Nejenže to je nebezpečné, ale také je velmi pravděpodobné, že se sklo brzy rozbije," uvedl trenér florbalistů.

Tichý některé námitky uznává, ale odpovědnost za chyby vidí na straně projektanta stavby - poslance za Věci veřejné Miroslava Petráně. "Pevně věřím, že pan architekt ještě pár těchto chyb pomůže odstranit," dodal Tichý. Petráň se k dostavbě haly nechce vyjadřovat.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

V Pardubickém kraji rostou rodinné domky v okolí měst, staví se víc

Architekti nových domů v centru Pardubic mysleli i na dostatek zeleně.

Loni byla v Pardubickém kraji zahájena výstavba o pětinu více bytů než v předcházejícím roce. A meziroční procentní...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz