Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nové pardubické sportovní hale se vlní palubovka, zatím se neotevře

  10:38aktualizováno  10:38
I přes proklamace politiků se nová hala pro míčové sporty v pardubické Dašické ulici zatím neotevře. Stavba za 42 milionů má hned několik nedostatků, z nichž je jasně nejvážnější špatná palubovka. Ta se totiž na několika místech začala vzdouvat.

Ředitelka gymnázia Jitka Svobodová v nové sportovní hale | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ačkoliv náměstek hejtmana Jan Tichý v úterý přímo v nové hale hlásil, že sportoviště je bezvadně připraveno na otevření v příštím týdnu, opak je pravdou.

"Bohužel se nám na dvou místech udělala na palubovce bublina. Určitě to neodpovídá normám. Firma to bude muset vyfrézovat a vyměnit," uvedl Aleš Zeman z krajského oddělení přípravy investic.

Politik z ČSSD se na tiskové konferenci také nezmínil o tom, že palubovka má podle sportovců i další vady, a dost možná se bude muset měnit. To by otevření stánku oddálilo o další týdny.

"Ve čtvrtek ráno udělá nezávislá firma test palubovky a rozhodne, zda ji můžeme převzít či ne. Výsledek testu budeme znát v pátek," říká Zeman.

Sportovcům se líbit bude, ale divákům?

Na velký komfort se určitě nemohou těšit ani fanoušci extraligových florbalistů či basketbalistek BK Studánka. Místo pohodlných sedadel je totiž čekají fošny namontované na betonu, v hale chybí bufet, potíže budou i s parkováním či s využíváním WC.

Na druhou stranu studenty i sportovce čeká nový příjemný domov. A tak se jako nejtrefnější komentář k nové hale zdá ten, který MF DNES dal Martin Kubrycht, ředitel sportovního gymnázia, jehož studenti mají sportoviště také navštěvovat.

"V hale je kvalitní osvětlení, prostorné šatny či velmi moderní sociální zázemí. Sportovcům se tam bude líbit, u diváků ale nevím," řekl ředitel.

Ovšem například ženský basketbalový klub Studánka, který má v hale hrát nejvyšší soutěž, s brzkým otevřením haly pro 300 diváků nepočítá.

"První domácí zápas v lize sehrajeme 25. září. Už jsme se rozhodli, že ho odehrajeme v hale na Dukle. Do Dašické zatím jít nemůžeme. Až bude úplně dokončená, první ji vyzkoušíme v nějakém přáteláku," uvedl trenér BK Studánka Roman Chocholouš.

Koše nebyly přesně proti sobě

Podobně se zařizují i extraligoví florbalisté, kteří mají mít v hale také domov. "Zatím vůbec netušíme, kdy se hala otevře. Původní termíny už evidentně neplatí. Své zápasy tak přesouváme jinam," řekl šéftrenér florbalistů Sokola Pardubice Miroslav Janovský.

Ovšem nástup vrcholových sportovců i studentů blízkých gymnázií do haly brzdí i další potíže. Basketbalisty například zaskočilo, že koše nejsou namontované proti sobě.

"Nesedělo to asi o dva centimetry. Firma to musela ve středu předělat. Problémy byly i s výsledkovou tabulí, ale to se snad také podařilo odstranit," řekl ve středu Chocholouš.

Plnou náruč připomínek má i florbalista Janovský. Podle něho by vlastně jeho oddíl ani v hale nemohl nastupovat. Hlavní potíž je se železnými mantinely.

"Kovové mantinely jsou na nic. Budou se muset koupit plastové. S těmito se nedá hrát žádná soutěž. Chybí také závěsy, kterými by se zatemnila okna," uvedl na prohlídce haly Janovský.

Splnili jsme, co jste si řekli, brání se krajský náměstek

Za to se mu ovšem dostalo od náměstka Tichého ihned na místě příkrého pokárání. "Hala splňuje vše, co měla splňovat. Byly naplněny všechny požadavky, které jsme dostali na stůl, a to včetně dokoupení lepší výsledkové tabule pro basketbalistky," uvedl Jan Tichý.

Má částečně pravdu. Kraj za výrazné pomoci evropských dotací dokázal za více než 40 milionů korun vybudovat skutečně moderní a i architektonicky zdařilou halu, ke které navíc patří venkovní hřiště na fotbal, tenis a volejbal.

Víceúčelová sportovní hala v Dašické ulici v Pardubicích

Víceúčelová sportovní hala v Dašické ulici v Pardubicích

"Jsme rádi, že jsme sportoviště postavili o přibližně 30 milionů levněji, než bylo naplánováno," připomněl výraznou úsporu Tichý. Jenže se zdá, že snahu o šetření kraj trochu přehnal. Kvůli několika nedostatkům, které nyní vrcholí problémy s palubovkou, dostává dost prostoru i kritika.

"Předložili jsme kraji seznam připomínek pardubických sportovců. Je škoda, že se nepodařily vyřešit. Jinak co se týče palubovky, mám strach, že firma ji ve strachu o splnění termínu dostavby položila na vlhký beton a dřevo nyní začalo pracovat," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Šetřilo se na nesprávných místech?

Zástupci kraje však odmítají, že by šetřili na nepravých místech. "Třeba jsme dodatečně investovali 543 tisíc, za které se udělalo moderní osvětlení. V hale je tak možné nastavit čtyři stupně osvětlení. Díky tomu je hala připravena i na televizní přenosy," doplnil Tichý.

Jenže žádný televizní přenos se zřejmě z haly hned tak pořizovat nebude. U palubovky totiž chybí správné místo pro kamery.

"Česká televize má podmínku, že v hale musí být místo pro kameru tak, aby bylo možné snímat hru i s diváky. To tady možné nebude, a tak televize nepřijede," uvedl Janovský.

Dalšího nedostatku si všimne každý, kdo se poprvé postaví na palubovku. Hned pár decimetrů od postranní čáry totiž stojí skleněná skříňka, která skrývá ovládání ozvučení haly. "Nejenže to je nebezpečné, ale také je velmi pravděpodobné, že se sklo brzy rozbije," uvedl trenér florbalistů.

Tichý některé námitky uznává, ale odpovědnost za chyby vidí na straně projektanta stavby - poslance za Věci veřejné Miroslava Petráně. "Pevně věřím, že pan architekt ještě pár těchto chyb pomůže odstranit," dodal Tichý. Petráň se k dostavbě haly nechce vyjadřovat.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Najdete na iDNES.cz