Pardubický kraj omezí od neděle dopravu. Autobus není taxík, hájí škrty

  7:45aktualizováno  7:45
Se změnami jízdních řádů v mají cestující v Pardubickém kraji v posledních letech špatné zkušenosti. Ani ty poslední, které začnou platit v neděli, nepřinesou změny k lepšímu. Na úspory doplatí autobusová doprava hlavně o víkendech a v létě.

Cestující si musí od neděle zvykat na nové jízdní řády autobusů. Ilustrační foto: Michal Klíma, MAFRA

Spoj zrušen, spoj zkrácen, vynechá zajíždění, vynechá zastávku, nejede v neděli, změna kilometráže, spoj ukončen tam a tam. Počet změn jde do stovek, o čemž se ostatně mohou přesvědčit cestující na webu společnosti Oredo, která změny ve spolupráci s krajským úřadem a odborníky na dopravu připravila.

Změny nediktovala jen nespokojenost cestujících, ale i zastupitelstvo kraje, které schválilo snížený rozsah dopravní obslužnosti pro letošní rok ve výši 16,8 milionů korun. Nejčastější je omezení víkendové dopravy.

Radní Dušek nečeká nespokojenost cestujících

"Autobusové linky jsou vedeny v souladu s požadavky starostů. Myslím si tedy, že lidé by mohli být relativně  spokojení. I když realitu ukáže až samotný ostrý provoz. Nemyslím si, že změny přinesou a priori nespokojenost," předpovídá krajský radní pro dopravu Jaromír Dušek.

Ale někteří cestující ji vyjadřují už předem. "Nechápu, proč nenechají alespoň v letním období víkendové spoje například v oblasti Dolní Morava a Polička. Docela jsem se těšil, že o víkendu budu moct cestovat po různých zajímavostech kraje, a teď se zas nikam nedostanu, jen tam, kde jezdí vlak," uvedl uživatel -švarc- na diskusním serveru o dopravě K-report.net.

"Samozřejmostí je rušení víkendových spojů, leckdy s obsazením kolem 10 až 15 osob a zrušení, nebo značné omezení, propojení mezi autobusovou a železniční dopravou. V okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí dochází k daleko větším redukcím přes prokazatelně lepší ekonomické výsledky oproti zbylým územím," řekl dopravní expert Denis Sitora.

Podle něj je například plánováno omezení spojů na drtivé většině linek o prázdninách v časech mezi 8. a 12. hodinou, kdy žádní školáci nejezdí, ale obsazení některých takto omezených spojů se pohybuje až kolem 30 cestujících.

Bude těžší dostat se z Lanškrounska na jižní Moravu

Příkladem je i velmi drastické omezení linky Lanškroun - Svitavy, kde se ruší všech šest párů spojů o víkendu a pět párů v pracovní dny. Z oblasti Lanškrounska tak bude velmi obtížné cestovat na Brněnsko. Dalším příkladem je omezení zajíždění linky z Letohradu do Ústí nad Orlicí na vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí u většiny spojů.

"Jestliže považujeme za nespokojenost jednotlivce, který má autobus místo taxíku, tak tomu bych rozuměl, ale nejsme tak bohatý kraj, abychom si mohli dovolit pro jednoho cestujícího posílat desetitunové autobusy," reaguje Jaromír Dušek. 

Na poslední chvíli se Oredo rozhodlo kvůli připomínkám cestujících ponechat společnou obsluhu choceňského autobusového nádraží i železniční stanice v nezměněné podobě, původně už autobusy neměly k vlakům zajíždět.

Podle krajského radního pro dopravu Jaromíra Duška budou všechny příští změny už jen "kosmetické". Slibuje, že nový jízdní řád pár let vydrží.

Ke komfortu se cestující postupně dostanou

Podle něj  budou redukovány linky neobsazené, jezdící převážně o víkendech a v nočních hodinách, popřípadě v prázdninových měsících. 

"Nezapomeňme, že jízdní řády v roce 2011 byly z hlediska rozsahu dostatečné a přitom jsme jezdili přes čtrnáct milionů autobusových kilometrů. Nyní chystáme šestnáct a půl milionů autobusových kilometrů, takže pokud by byly tyto linky vedeny v souladu s požadavky starostů, byl by to vysoký komfort. Ale k němu se musím propracovat během roku," dodal Dušek.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Zklamání z druhého místa? Kdeže. Zase mám pro co žít, říká Stromský

Desetiletý hnědák Hegnus v sedle s Markem Stromským (vlevo) během 128. ročníku...

Tolik chtěl konečně stanout na nejvyšším stupni pro vítěze Velké pardubické. Tolik příkoří už kvůli tomu vytrpěl. A...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

Chrudim se blíží k největší změně od roku 1990, starostou bude Pilný z ANO

starosta Chrudimi Petr Řezníček

Stávající vedení Chrudimi skončí. Město pravděpodobně povedou dosud opoziční ANO a Chrudimáci společně s Piráty a ČSSD....

Najdete na iDNES.cz