Pátrání začíná. A to v místě, kde byla nalezena oběť. Stopy naštěstí nechybějí.

Pátrání začíná. A to v místě, kde byla nalezena oběť. Stopy naštěstí nechybějí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Děti i dospělí si v muzeu zkusí vyšetřit vraždu, při níž krev neteče

  • 0
Stát se detektivem zatouží občas většina kluků. Jednu z mála příležitostí zapátrat si a jít po stopách zločinu, dokonce ve stylu moderní kriminalistiky, nabízí nová výstava v Regionálním muzeu Vysoké Mýto.

V televizi běží jeden seriál z prostředí kriminální policie za druhým a ve střetu mužů na straně zákona i za jeho hranou zůstává divák pasivní. To ovšem neplatí pro výstavu "Na stopě" ve vysokomýtském muzeu. Tam se může stát návštěvník aktivním detektivem a vyřešit zločin.

Návštěva muzea by měla zaujmout hlavně mladší ročníky.

"Moje děti výstava vůbec nenudila, pořád se měly na co koukat a čím zabývat. Ostatně výstavy vysokomýtského muzea jsou vždy na profesionální velice dobré úrovni," řekl jeden z návštěvníků vernisáže Jiří Rokos z Cerekvice nad Loučnou.

Našli jsme tělo. Najděte vraha

Interaktivní výstavu věnovanou vědeckým metodám v kriminalistice bude možné vidět ve vysokomýtském muzeu do 16. února. Na návštěvníky čeká fiktivní kriminální případ, který budou moci sami vyřešit a odhalit pachatele. Během řešení si zapisují důkazy a získané informace na pracovní list a neotřelou a zábavnou formou se seznamují s moderními metodami vyšetřování.

"Všechno začíná místem činu, kde je naznačeno tělo, vražedný nástroj a dají se tam nalézt i další stopy. Od toho se odvíjí práce kriminalisty a zároveň návštěvníka Ten chodí od stanoviště ke stanovišti, snaží se objasnit vraždu a přitom zjišťuje, jakým způsobem pracují v dnešní době kriminalisté," řekl kurátor vysokomýtské výstavy Martin Štěpán.

Návštěvník se na trase seznámí s trojicí hlavních podezřelých a s tím, že každý z nich má nějaký motiv k vraždě oběti.

Ačkoli lékař na místě činu tipoval sebevraždu, patologové v pitevně tuto tezi vyvrátí. Dále aktivní host výstavy použije v praxi trasologii, tedy kriminalistický obor zabývající se zkoumáním stop. V mikroskopu zkoumá několik vláken a zjišťuje, které z nich se našlo na místě činu. Vyzkouší si i porovnání otisků prstů podezřelých. Při svém pátrání využívá daktyloskopii, toxikologii i genetiku.

Naturalismus je výstavě cizí

"Pitevna není naturalisticky ztvárněná a na celé trase není nic, co by děti nemohly vidět, s ošklivě vycákánou krví se nesetkají," uklidňuje Martin Štěpán případné příliš bojácné rodiče.

To podstatné podle něj je, že když celou výstavou návštěvník projde, tak nejenže odhalí pachatele, ale zjistí, jakým způsobem dnes funguje kriminalistická práce.

O to se ostatně snažil na pondělní vernisáži výstavy i pozvaný kriminalista s kufříkem. Popsal, co mají dnešní detektivové k dispozici a co jsou schopni zjistit hned na místě činu. Obohacením byli i uniformovaní četníci ze spolku Četnická pátrací stanice Pardubice. Ti sehráli scénku podle skutečné události a poté přiblížili způsob práce kriminalistů v době první republiky.

Muzeum vystavilo i některé historické pomůcky, které dříve kriminalisté používali. Doprovázejí je také informace z dějin kriminalistiky a historické medailonky věnované zajímavostem z českého prostředí.

Putovní výstava s původním názvem Stopa vznikla ve spolupráci s Ústavem soudního lékařství v Brně, republikovou policií a Muzeem policie České republiky.

Cestu do vysokomýtského muzea je možné spojit s návštěvou expozice věnované historii firmy Sodomka, kde je kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940. Návštěvnící mohou obdivovat ještě další výrobky slavné karosárny - landauer, bryčku, skútr, dětské motorové autíčko či automobil Tatra 57B.

Expozice Kabinet Militária nabízí ukázky 246 sbírkových zbraní, od šavlí, tesáků, bodáků, kinžálů či kordíků až po perkusní pistole a historické pušky všeho druhu včetně slavné pruské jehlovky a vzduchové pušky "větrovky".