Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polib a jeď. Nová značka pomůže rodičům rozloučit se se školáky

  14:52aktualizováno  14:52
Ve Vysokém Mýtě budí už pár dnů pozornost dopravní značka u nově vybudovaných zálivů v Komenského ulici. Místo, které je poblíž několika škol, vybavily Technické služby modrými dopravními značkami s písmeny K+R. Zkratka vychází z anglického sloganu Kiss and Ride, tedy Polib a jeď.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Pinkas, MAFA

„Značku si vyžádali sami obyvatelé města při veřejném projednávání budoucnosti náměstí Vaňorného. Chtěli, aby nějaké místo u škol sloužilo pouze k bezpečnému vyložení dětí, které v těchto místech chodí do základní školy a gymnázia. Na parkoviště se vejde v jeden okamžik asi sedm aut,“ řekl místostarosta Roman Baťa.

Dělníci instalovali značku po opravě části chodníku v Komenského ulici od křižovatky s ulicí Jiřího z Poděbrad až po přechod ke zdravotnímu středisku. Oprava stála 895 tisíc a zahrnuje předláždění zámkovou dlažbou s bezbariérovými přístupy.

„Parkoviště K+R má sloužit prioritně k tomu, aby na něm na malou chvíli zastavil rodič s dítětem, nechal ho vystoupit nebo nastoupit a třeba to dítě na rozloučenou políbil,“ uvedl Baťa. Radnice kvůli tomu spustila na svém webu i kampaň pro obyvatele.

„Jsme rádi, že když se tam ráno jdeme podívat, tak to parkoviště je volné. Doufáme, že to tak i zůstane a lidé pochopí potřebu této značky,“ dodal místostarosta.

Parkující auto bez řidiče je přestupkem

Osvětu mezi obyvateli šíří i strážníci a policisté. Šéf obvodního oddělení Vysoké Mýto Filip Perout řekl, že značkou chtělo město a policisté říci, že v těchto místech často parkovali lidé, kteří tam nemají co dělat.

„Neslouží jen pro děti, ale také pro lidi, kteří jdou na polikliniku. Zatím se to snažíme vysvětlovat, ale pokud tam bude auto bez řidiče, tak řidiče oznámíme na odbor dopravy jako pachatele přestupku,“ uvedl policista.

Na otázku, zda nestačí na parkoviště umístit zákaz stání, starosta František Jiraský řekl, že umisťovat tuto značku na parkoviště je nelogické a běžná značka Zákaz stání by jasně neříkala, že to je parkoviště určené konkrétně pro auta rodičů školáků.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Najdete na iDNES.cz