Kostel Panny Marie Pomocné v Luži na Chrudimsku.

Kostel Panny Marie Pomocné v Luži na Chrudimsku. | foto: Michal Klíma, MAFRA

93,2 FM Luže. Městečko ruší místní rozhlas, nahradí ho rádio

  • 7
Městečko Luže na Chrudimsku má před sebou slavný den, kdy do něj bude zavedeno plnohodnotné rádio s frekvencí 93,2 MHz. Licenci už radnice od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostala. Moderátoři i střihači budou vítáni.

Městečko se dvěma a půl tisíci si nepořizuje žádný "dráťák", ale regulérní rozhlasovou stanici, která bude vysílat na frekvenci 93,2 MHz nepřetržitě po celý den sedm dní v týdnu.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nyní udělila městu Luže licenci k provozování rozhlasového vysílání šířeného prostřednictvím vysílačů pro program Rádio Luže na dobu osmi let.

Jaké bude vysílání?

Rádio bude vysílat nepřetržitě. Zprávy by měly být každou celou hodinu a mezi nimi několikrát do hodiny infoservis města. Příklad: Zprávy - město Luže obdrželo dotaci na byty pro seniory. Fotbal, výsledky - tým A zvítězil nad Zámrskem 3:0. Infoservis - v ulici Dolská nepůjde ve středu od 8 do 13 hodin proud. Prodej kuřat na náměstí proběhne dnes od 11 do 13 hodin.

"Jsme v tom mezi městy jediní, takoví průkopníci. Hodláme spustit plnohodnotné mikroregionální komunitní rádio. Rádi bychom ukázali cestu i dalším obcím a městům, že s minimálními náklady lze provozovat něco dobrého pro občany," řekl starosta Luže Radek Zeman.

Bývalé vedení radnice zařídilo městu bezdrátový rozhlas, který se ukázal jako hodně poruchový a nákladný na provoz. Proto současné vedení radnice usoudilo, že nejlepší cestou, jak dostat informace k lidem, je vysílání s pomocí rádiového signálu. Když se začetli do podmínek, tak zjistili, že se dá zřídit buď plnohodnotné rádio, anebo nic. A také to, že ta první varianta, kterou si zvolili, nakonec není tak drahá.

"Za rádiovou frekvenci zaplatíme 15 tisíc ročně plus 5 až 10 tisíc Ochrannému svazu autorů za pouštění hudby. Jednorázová paušální platba je přijatelná díky tomu, že máme relativně malý výkon.

Celkově budou náklady na rádio bez případných platů zhruba 50 až 80 tisíc korun ročně, ale na druhou stranu může být pro podnikatele atraktivní zadat si v rádiu reklamu, takže bychom mohli mít každoročně náklady na nule," řekl starosta.

Radnice na přípravě pracovala rok. Nejprve musela zažádat o volnou frekvenci. Když ji telekomunikační úřad schválil, musela zpracovat a odevzdat programové schéma. Poté, co žadatelé prošli prvním kolem, museli své rádio obhájit při veřejném slyšení na půdě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Rádio Luže bude mít dosah zhruba 10 tisíc obyvatel. Vedle Luže a její místní části si ho budou moci poslechnout i lidé v Chrasti, Skutči, možná i Proseči či Chroustovicích.

"Budeme hrát hudbu od padesátých let do současnosti, každá skupina lidí si najde v určité době svůj žánr. Vedle pravidelného klasického zpravodajství z mikroregionu a zpráv z radnice chceme postupně začleňovat různé bloky, třeba základní umělecké školy, základní školy a spolků."

Náklady na plat částečně pokryje pracovní síla zaměstnance městského úřadu, ale radnice se domluvila také s ředitelkou základní umělecké školy, že vytvoří obor pro mladé moderátory a střihače.

"Chceme zapojit mladé lidi, středoškoláky či žáky deváté třídy a doufáme, že to budou dělat zadarmo. Kdybych byl mladý a někdo mi něco podobného nabídl, tak nebudu přemýšlet o penězích, ale budu to brát jako úžasnou výzvu," řekl starosta.

Ačkoli od říjnového obdržení licence mají nyní v Luži podle zákona na spuštění rádia šest měsíců, tak dlouho čekat nebudou.

"Předpokládáme, že v lednu zahájíme zkušební provoz a ostrý spustíme někdy na jaře," dodal Radek Zeman.