V Litomyšli začnou slavnosti jídla. Týden se bude vařit z Rettigové

  12:03aktualizováno  12:03
V Litomyšli přichystali na příští týden neobvyklou akci. V pondělí začnou ve městě gastronomické slavnosti, při nichž budou prakticky všechny tamní restaurace nabízet menu inspirované pokrmy Magdaleny Dobromily Rettigové, která žila a zemřela v Litomyšli.

Restaurace v Litomyšli zrovna řeší, co v průběhu gastronomických slavností nabídnou návštěvníkům. Rettigová totiž vařila hospodárně a hodně využívala zbytky. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po nedávném otevření lázní ducha budou gastronomické slavnosti dalším neobvyklým počinem města. Akce vyvrcholí příští neděli na náměstí velkou večeří pod širým nebem.

"Měl by to být týden bez domácího vaření. Představujeme si, že návštěvníci budou chodit po restauracích a ochutnávat. Dostanou kartičky, do kterých budou sbírat razítka a budou jídla také hodnotit," uvedl jeden z organizátorů Jan Pikna ze Smetanovy Litomyšle.

Litomyšl a Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová (*1785) se začala věnovat české literatuře po sňatku s vlastencem J. A. Rettigem. Porodila 11 dětí, jen tři se dožily dospělosti. Posledních 11 let pobývala v Litomyšli, kde v roce 1845 zemřela a je zde i pohřbena. Je autorkou nejen Domácí kuchařky, ale i básní a divadelních her.

Kdo získá alespoň čtyři razítka, dostane cenu. Vyhodnocen bude i podnik, ve kterém bude lidem nejvíc chutnat.

"Já si myslím, že to je výborný nápad. Litomyšl celkově ožije. Uvidíme, jak se to povede," řekla Lenka Seklová, vedoucí restaurace Veselka.

Rettigová hodně vařila ze zbytků

Teď ovšem čeká litomyšlské kuchaře poměrně náročný úkol - co nabídnout hostům, aby o tom mohli bez rozpaků říct, že to bylo inspirované Rettigovou.

Podniky patrně nepůjdou do takového dobrodružství, že by svým hostům nabízely hovězí jazyk s polskou omáčkou anebo třeba smažené telecí uši s brzlíkem.

"Pořád to řešíme. Recepty měla dost atypické, vařila hospodárně, využívala hodně zbytků, žádné speciality," povzdechla si Ladislava Kuřová, majitelka Restaurace a penzionu U Zběhlíka v Čisté. Zatím to v Čisté vypadá na menu, ve kterém bude využit chřest, rebarbora, ke slovu přijde nejspíše telecí či husa.

Nepůjde však jen o Rettigovou. V restauraci hotelu Aplaus představí Václav Vanya v úterý mistrovské točení piva, ve středu pak pozve restaurace Karlov hosty na galavečeři připravenou šéfkuchařem hotelu International Brno Miroslavem Husákem.

V pátek program začne odpoledním degustačním menu v restauraci hotelu Zlatá Hvězda, vařit bude Jiří Král, šéfkuchař restaurace Aureole Praha, dezerty připraví Vladimír Krofta, šéfcukrář hotelu Corinthia Towers. Večer potom uvede hotel Aplaus na zámku koncert Yvonne Sanchez spojený se zážitkovou gastronomií.

Po gurmánské pouti přijdou soutěže

Gurmánská pouť po litomyšlských restauracích bude ale jen jednou částí slavností Magdaleny Dobromily Rettigové, které vyvrcholí příští týden. Sobotní program zahájí dopoledne Pocta kuchařů Magdaleně Dobromile Rettigové u jejího hrobu, vystoupí Sbor paní a dívek, který kdysi v Litomyšli tato buditelka založila.

V centru Litomyšle se navíc uskuteční nejrůznější soutěže, třeba o nejlepší guláš nebo domácí bábovku. Slavnosti uzavře nedělní Sousedská husička na Smetanově náměstí.

"Máme připraveno 350 porcí, když se bude hlásit více lidí, není problém zajistit další. Nasadili jsme velmi nízkou režijní cenu, 145 korun za půlkilovou porci husy," uvedl Pikna.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Najdete na iDNES.cz