Jeden ze školicích srubů v Akademii Libchavy. Foto: archiv Akademie

V Libchavách vyrostla akademie ze srubů. Stala se hnízdem koučinku

  • 6
Budoucí manažeři koučinku se učí novým vědomostem v akademické rezervaci v Libchavách na Orlickoústecku. Školí se ve srubech uprostřed přírody.

Z ruchu města se přemístit na venkov a tam přemýšlet, jak zlepšit svět, svoji práci i sebe. To je idea Akademie Libchavy. Sídlí ve stráni s výhledem na vesnici a má blízko do lesů. Zabývá se především rozvojem manažerů průmyslových podniků.

"Setkávají se tu lidé, kteří řídí velké firmy či úřady a mají velký vliv na další rozvoj naší společnosti. U nás se násobí jejich chuť se zapojit a vědomě se rozvíjet," řekl majitel školicího střediska Zdeněk Štěpánek.

Úkol - otevřít se sami sobě

Podle něj se lidé dnes běžně déle nezastaví a nepřemýšlí. "U nás toto zastavení přichází samo a inspiruje k němu právě prostředí, které jsme vytvořili z matky přírody, ze stromů. Jsme místem transformace ve smyslu napojení se na kořeny a na generace. V minulosti bylo toto spojení zpřetrhané, to nám teď působí potíže, které můžeme sami vyřešit, když se dokážeme uvolnit a otevřít se sami sobě," řekl Štěpánek.

Dřevěný areál je kreativní stavbou vybudovanou v souladu s přírodou, intuitivně, ale s důrazem na světlo a nepotlačování energie. Hnízdo srubů ocenila i odborná porota, když toto místo nazývané "místem pro zázraky" či "dotekem matky země" dostalo hlavní cenu v kategorii Realizované roubené domy ve finále soutěže Dřevěná stavba roku 2012 pořádané Nadací Dřevo pro život.

Oceněné dílo zahrnuje dva srubové objekty se zelenou střechou. Postavila je společnost Koala Log Homes podle návrhu architekta Daniela Vlčka. První objekt se skládá z velkého srubu a čtyř malých srubů propojených podloubími. Druhý tvoří dva malé propojené sruby. Všechny mají tvar osmihranu.

Z celkové předpokládané investice 33 milionů korun na vybudování celého areálu Akademie Libchavy, který bude dokončen v červnu, stála oceněná dřevostavba téměř 15,5 milionu korun a na této sumě se spolupodílela Evropská unie 8,3 milionu korun.

Výkon se neměří odpracovanými hodinami

První řadu školení má už akademie za sebou a obecně se dá říci, že se věnuje hlavně "koučinku", tedy metodě rozvoje potenciálu dospělých lidí založené na postupném uvědomování klienta, co vlastně od života chce.

"Profesionální koučink respektuje individualitu každého z nás, proto je pouze podpůrce, a to průvodce v cestě tvorby svého vlastního návodu k použití," dodal Zdeněk Štěpánek, podle něhož se výkon neměří odpracovanými hodinami, ale optimálními výsledky, radostí, zdravím a štěstím.