Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V lesích mizí kilometry alejí. Na výletníky a jejich auta padají větve

  11:33aktualizováno  11:33
Lidé vstupují do lesa na vlastní nebezpečí, alespoň podle lesního zákona. Když je ale zasáhne padající strom, správcům lesa přesto hrozí sankce. I to je důvod, proč Lesy ČR zahájily v rekreační oblasti u Slatiňan rozsáhlé kácení alejí.

Cestu na Kočičí hrádek u Slatiňan a další místa Chrudimska nyní lemují pařezy a pokácené kmeny. | foto: Jakub Pokorný, iDNES.cz

Cestu na populární Kočičí hrádek u Slatiňan, kam jezdí na rodinné výlety lidé z celého Chrudimska a Pardubicka, nyní lemují pařezy a srovnané kmeny. Dolů šly stromy nemocné, ale někdy i ty zdravé. Lesy ČR oznámily, že stromy mohly na lesních cestách, ale i přímo v lese u Slatiňan, Trpišova, Svídnice, Kochánovic a Licibořic ohrozit bezpečnost návštěvníků.

„Provedení těžebních prací je nutnou podmínkou pro následnou obnovu alejí a jejich částí. Stane se tak do dvou let,“ uvedl lesní správce z Nasavrk František Neznaj.

Těžit se budou podle Lesů ČR vytipované jírovce, takzvaný kaštan koňský, lípy, duby a případně ostatní dřeviny, vždy s ohledem na arboristické posouzení stavu historických alejí.

„Myslím si, že to bylo potřeba. Měli jsme tu hodně požadavků z Kochánovic a Trpišova. Na auta padaly větve, lidé z toho měli strach. S alejemi, které byly za svým zenitem, bylo třeba už něco udělat,“ uvedl starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Z obav o bezpečnost lidí se kácí ve městech, ale teď už to začíná být běžné i v lesích, kam chodí hodně návštěvníků. Jako je to třeba v případě okolí Slatiňan. I v nedalekých rekreačních lesích Podhůra likvidují nebezpečné stromy.

Kácením předcházejí neštěstí

„V lesích prořezáváme stromy u cest, platíme si kvůli tomu horolezce. Když je třeba suchý dub nad cykloparkem, řešíme to. Uvědomme si, že kolem Kočičího hrádku stejně jako kolem rozhledny Bára projdou desítky tisíc lidí za rok, jsou to často maminky s kočárky. Neštěstí se absolutně zabránit nedá, snažíme se mu předcházet,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka.

Třebaže zákon říká, že každý vstupuje do lesa na vlastní nebezpečí, soudci to tak jednoduše nevidí. Krajský soud v Hradci Králové před dvěma roky rozhodl, že kvůli smrti dívky pod padlým stromem na lesní cyklostezce na Olomoucku má správce lesa rodině vyplatit milion korun. Strom u stezky byl shnilý a přelomil se.

Lesní zákon podle soudu nezbavuje správce lesa odpovědnosti a má být použit jen tam, kde rozumně nelze po vlastníkovi lesa požadovat preventivní opatření.

„Tak by tomu bylo příkladně v situaci, pokud by spadl strom na člověka pohybujícího se v hustém lesním porostu a mimo stezku (např. na sběrače hub), či pokud by došlo k samovolnému pádu stromu jinak zdravého. Ani o jeden z těchto případů zde nešlo,“ uvedl tehdy soudce Jan Fifka.

Správce lesů sice nemůže odpovídat úplně za každý strom, ale pokud jde o strom u cyklostezky či značené cesty, je to něco jiného.

V lesích u Slatiňan by jírovec měly nahradit jiné, odolnější druhy stromů. Otázkou je, co se stane se známou slatiňanskou alejí Kaštanka, která na pokácené stromořadí navazuje. Je tvořena koňským kaštanem a zčásti i kaštanovníkem jedlým.

Starosta Slatiňan Ivan Jeník čeká, co navrhne odborník, kterému město návrh zadalo. A připomíná, že v minulosti bylo stromořadí topolové. „Budeme usilovat, aby tam byly znovu kaštany. Ale to předbíháme. Vědět budeme víc za půl roku, možná dříve,“ uvedl Jeník.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz