Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Svitavách mají strach o děti. Už patnáct let čekají marně na chodník

  7:54aktualizováno  7:54
Necelé dva dny stačily obyvatelům svitavského předměstí Lačnova k naplnění několika petičních archů kvůli chybějícímu chodníku a přetížené silnici v místní části Svitav. Kvůli opravě výpadovky na Moravskou Třebovou tudy denně projedou tisíce aut.

Tady chodník v Lačnově končí. O zbylé dva kilometry podél nebezpečné silnice teď usilují místní obyvatelé. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Miloš Parák podepsal petici žádající co nejrychlejší vybudování chodníku, protože bydlí s rodinou hned u rušné mezinárodní silnice.

„Jezdí tady spousta aut. Máme strach o děti. To jsou ty hlavní důvody, proč je situaci potřeba řešit dotace nedotace. Zatím slyšíme jenom sliby. Ať město staví chodník průběžně, i kdyby to mělo trvat třeba pět let,“ zdůvodňuje svůj podpis pod peticí Miloš Parák.

Nejenom jemu došla trpělivost a spolu s dalšími obyvateli Lačnova upozorňoval na neutěšený stav také na nedávném zasedání zastupitelstva. „Petici máme. Podepsalo nám ji zatím 272 lidí. Čekáme, jaké kroky bude činit město dál. Pak budeme pokračovat,“ říká mluvčí nespokojených občanů Vojtěch Fadrný.

Místní obyvatelé se snaží dosáhnout stavby chodníku už patnáct let. Starosta Svitavy David Šimek tvrdí, že by Lačnované měli ocenit snahu města, že se na projektu stále pracuje.

„Děláme pro to vše, co můžeme. Pro letošní rok nemůžeme slíbit nic jiného, než že budeme projektovat. Co bude příští rok, je dneska těžké říct,“ míní starosta.

Chodník ve městě? To je přece samozřejmost

Slibům však už Lačnované nevěří. Přes opoziční zastupitele nakonec prosadili usnesení, které v rozpočtu vyčleňuje jmenovitě rezervu na zpracování projektové dokumentace chodníku v Lačnově tak, aby se v příštím roce mohlo začít stavět.

Teď má město dokončenou projektovou dokumentaci k vydání územního rozhodnutí. „Chodník nejde realizovat ze dne na den, jak si to někteří představují,“ říká místostarosta Pavel Čížek. Město chce totiž v lednu podat žádost o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, kde by bylo reálné získat podporu až ve výši 85 procent nákladů stavby.

Finančně náročné stavbě za 17 milionů korun budou předcházet průzkumné sondy kvůli inženýrským sítím. Řešit se bude také kolize se vzrostlými stromy. „Nechceme, aby nás při realizaci překvapili vícenáklady,“ dodává Čížek.

Zastánci stavby chodníku zdůvodňují tlak na město nejen tím, že chodník by měl být základní výbavou každé obce a města. V usnesení zmiňujícím přípravu lačnovského chodníku vidí také pojistku před možnou stavbou severojižního obchvatu, který by se mohl začít stavět už v roce 2017.

„Nechceme se za rok, dva nebo tři dozvědět, že chodník nebude potřeba kvůli výstavbě obchvatu a poklesu provozu přes Lačnov,“ dodává Vojtěch Fadrný.

V případě, že by město nezískalo na stavbu peníze z dotace a nebylo ochotno financovat stavbu z vlastních zdrojů, Lačnovští nevyloučili ani případnou blokádu této mezinárodní silnice. Nebylo by to nic nového. V sousedním Blanensku takto lidé už v minulosti protestovali kvůli neúnosnému provozu v obcích a chybějící rychlostní silnici R43, která má v budoucnu spojit právě Svitavy a Brno.

V Lačnově sice existuje zadní cesta s minimálním provozem, ovšem ne každý z domů u silnice se k ní dostane. Podle posledního sčítání dopravy projede Lačnovem průměrně 1176 těžkých aut za jediný den.

V nejbližších dnech se má vedení města setkat s místními. „Od pana starosty mám na červen přislíbené setkání s občany Lačnova, kde bude prezentována studie na chodník,“ uvádí Fadrný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Muž, který znásilnil neteře i dceru, dostal pět let a nařízené léčení

Ilustrační snímek

Jednačtyřicetiletý muž, který znásilnil dvě nezletilé neteře a poté i vlastní dceru, dostal u pardubického krajského...

Neměl jsem problém pomáhat vedení města, říká lídr Sdružení pro Pardubice

Sdružení pro Pardubice vede Tomáš Pelikán.

Šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán byl na radnici poprvé zvolen před čtyřmi roky. Nyní vede do voleb Sdružení pro...

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz