Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karnevalová noc v Králíkách nabídne rej v hospodách i klid v klášteře

  8:28aktualizováno  8:28
Králicko ožívá. Oblast, která nyní láká hlavně na zimní sporty, má co nabídnout i v jiném směru. Během několika dnů se v Králíkách uskuteční řada neobvyklých akcí.

Ilustrační snímek | foto: Pavel Tůma

Obyvatelé Králík založili v roce 1946 tradici zimního karnevalu, jehož výtěžek byl rozdán na dobročinné a veřejně prospěšné účely. V sobotu se uskuteční už 56. ročník. Králický karneval je neobvyklý hlavně tím, že se ho intenzivně účastní především králické restaurace a bary.

„Tvrdím, že karneval bez hospod není karneval. Celou sobotu budou praskat ve švech všechny, ať spolupracují, nebo ne. Nám jdou do pokladny peníze díky smlouvě, že zaplatíme živou hudbu a štamgasti dostanou lístek přednostně,“ řekl předseda Sdružení pro Králický karneval Jiří Hlava. Výtěžek obdrží mládežnické sportovní oddíly, handicapovaní a základní umělecká škola.

Dorazí i lyžaři ze sjezdovek

Výjimečný bývá počet masek, kolem stovky, někdy až 140. Letos by mohl být i vyšší, protože bylo karnevalové veselí přesunuto z pátku na sobotu. „Letos jsme zvolili téma Svět hraček, kdo ho dodrží, má větší šanci, že bude vybrán do finále soutěže o nejlepší masku,“ řekl Jiří Hlava.

Sobotní program začne na náměstí v Králíkách už po třinácté hodině vystoupením čtyř místních kapel a školních souborů. Následuje průvod s koňmi a muzikou po městě. Oficiální mumraj, spojený s předáním klíčů od města patronu hor Krulišákovi, vypukne po sedmnácté hodině, ohňostroj zazáří po osmnácté. Poté se rozverné maškary i ostatní rozmístí do restaurací, kde pobaví hosty i sebe. Vyvrcholením zábavy v Kulturním domě bude půlnoční finále v podobě tomboly a vyhlášení nejlepší masky.

Už na podvečerní oslavu zamíří speciální autobus s rekreanty a obyvateli z Dolní Moravy, které na karneval láká spot, promítaný přímo pod tamní sjezdovkou. Zatímco se lidé v údolí budou veselit, svůj program budou mít i ti lidé, kteří raději naopak hledají klid.

Klášter a poutní místo na Hoře Matky Boží nad Králíky totiž připravily na sobotu od půl osmé večer noční prohlídku areálu.

„Návštěvníci ocení během hodinové prohlídky hlavně to, že oltáře, sochy a obrazy jsou osvícené jen bodově. Atmosféra během přítmí je úplně jiná než ve dne,“ řekl průvodce klášterem Josef Kubiš.

Volba mezi petrolejkou a baterkou

Králicko láká i milovníky vojenské historie, kteří si v těchto dnech mohou také užít nočních prohlídek. A to v dělostřelecké tvrzi Hůrka do poloviny března vždy ve středu a ve čtvrtek ve 20 hodin. Jestliže loni dosáhla Hůrka absolutního rekordu 15 a půl tisíce návštěvníků, letos by jich mohlo být ještě více, protože s nočními prohlídkami letos začíná.

„Vyberete si petrolejku nebo baterku a užijete si atmosféry tmy v podzemí bez elektrického osvětlení. Každého určitě zaujme výtahová šachta dělostřeleckého srubu, která je bezmála 52 metrů hluboká, původní posuvné pancéřové dveře, původní rám pancéřových padacích vrat, funkční svážnice, kompletně zachovaná pevnostní železnice tvrze, jež je unikátní i zkouškami, které proběhly v době německé okupace. Ale hlavním exponátem je tvrz sama o sobě,“ řekla průvodkyně Marie Chudobová.

Kdo se do podzemí vypraví, měl by počítat se sedmdesátiminutovou prohlídkou.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz