Podle Kodexu farmářských trhů musí veškeré zboží pocházet z oblasti regionu, v němž se prodává. Ilustrační foto.

Podle Kodexu farmářských trhů musí veškeré zboží pocházet z oblasti regionu, v němž se prodává. Ilustrační foto. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ovoce, zelenina i med. Farmáři míří do měst se svou úrodou

  • 1
Stánky s nabídkou vlastnoručně vypěstovaných potravin umístěné v centru měst vzbuzovaly ještě před několika lety velký poprask. Dnes se už farmářské trhy dají označit za zavedené a na mnoha místech Pardubického kraje se objevují i nová tržiště.

Nejnovější lokalitou, kam mohou příznivci lokálních pěstitelů zavítat každý čtvrtek, se minulý týden stalo Pernštýnské náměstí v Pardubicích.

„Trhů je po celé České republice mnoho a Pardubice byly v tomto ohledu spíše tak trochu pozadu. Pernštýnské náměstí svou polohou a vzhledem přímo vybízelo, aby se zde trhy konaly, a naštěstí jsme se toho dočkali,“ uvedl jeden z pořadatelů Martin Kadleček.

Jedním z prvních měst, které se pustilo do pořádání trhů v kraji, se před třemi lety stala Moravská Třebová. „Farmářské trhy jsme začali pořádat proto, že jsme občanům našeho města chtěli zpestřit nabídku zboží, zejména o čerstvou zeleninu, ovoce a v jarních měsících o sadbu,“ řekla pracovnice odboru majetku města Jana Fabiánová.

Obyvatele Moravské Třebové nový koncept zaujal. Zákazníci supermarketů postupně vyměnili velké koše s chemicky ošetřenými potravinami za malé bedýnky s čerstvě vypěstovanou zeleninou či ovocem. Úspěch Moravské Třebové inspiroval i další města v regionu. Postupně se tak přidaly Lanškroun, Svitavy nebo Litomyšl.

Farmářské trhy v kraji

Pardubice

Kde: Pernštýnské náměstí

Kdy: každý čtvrtek

Kde: nákupní centrum Dubina

Kdy: každou sobotu

Litomyšl

Kde: Toulovcovo náměstí

Kdy: každou sobotu

Svitavy

Kde: náměstí Míru

Kdy: každou středu

Moravská Třebová

Kde: náměstí T. G. Masaryka

Kdy: každý pátek

Lanškroun

Kde: náměstí J. M. Marků

Kdy: sudé pátky

Přelouč

Kde: Masarykovo náměstí

Kdy: každou středu

Rosice u Chrasti

Kde: areál bývalé cihelny

Kdy: každou sobotu

Ústí nad Orlicí

Kde: Mírové náměstí

Kdy: jeden čtvrtek v měsíci

Zdroj: webové stránky měst

Kromě čerstvosti oceňují kupující zejména zaručený původ kupované suroviny. Podle Kodexu farmářských trhů musí veškeré zboží pocházet z oblasti regionu, v němž se prodává. Stánkařem by se navíc správně měl stát pouze rodinný příslušník konkrétního majitele farmy nebo on sám.

Výhoda z podobné akce navíc neplyne pouze pro spotřebitele. Farmáři díky městské iniciativě nemusí nadále složitě vyhledávat odbytiště pro své produkty.

„Dokážeme uspokojit všechny zájemce o prodej na našich trzích. Konají se totiž na náměstí, kde máme dostatečný prostor. Zájemci ovšem musí splnit námi diktované podmínky,“ doplňuje Fabiánová. Kromě čerstvosti a regionálního původu klade radnice důraz na správné dodržování legislativy a splnění hygienických norem. Trhy kvůli nim obchází pravidelné kontroly.

Farmáři si působení na trzích pochvalují. Tak jako Miroslav Hojar nabízející své produkty ve Svitavách. „Prodávám hlavně mléčné výrobky. Zákazníci většinou zkusí koupit jeden nebo dva sýry a po týdnu přijdou s tím, že by rádi ochutnali další. Mám radost, když se vrací spokojení,“ řekl farmář Miroslav Hojar.

Lidé na tržnicích vyhledávají hlavně stánky s ovocem. Velké fronty se v sezoně tvoří zejména u prodejců jahod, velmi rychle se daří vyprodat i borůvky.

O něco menší zájem je o salámy a uzeniny. Vysoké teploty nejsou k těmto pochutinám příliš nakloněné. Co naopak táhne, jsou sklenice s medem. Ten na slunci nepodléhá takové zkáze, a je tak vhodný k delšímu vystavování.

Malou nevýhodou může pro zájemce být vyšší cena. Velké prodejní řetězce jsou díky dovozu zboží ze zahraničí a užití konzervantů schopny nabízet potraviny i v padesátiprocentních slevách. Půl kila již zmíněných jahod se tak na trzích může prodražit i o 30 korun. Ani to ovšem většinu z příchozích od koupě neodradí.

Na Pardubicku už dnes vedle farmářských trhů fungují i „kamenné obchůdky“ s produkty regionálních dodavatelů. Na Orlickoústecku, Svitavsku a Rychnovsku pak podobně slouží síť prodejen Konzumu Ústí nad Orlicí, která nabízí potraviny od lokálních farmářů.