Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

V kraji má vyrůst osm nových přehrad, lidé z okolí jsou překvapení

  • 6
Obyvatelé osmi obcí v Pardubickém kraji se v březnu a dubnu dozví, že budou možná bydlet u přehrady. Stát totiž vytipoval místa, kde by kvůli hrozícímu suchu v budoucnu mohly vyrůst nové nádrže. Lidé z dotčených obcí jsou překvapení.

"Cože? Přehrada v místě rybníku Hořička na Ležáku? To u nás nepřipadá v úvahu. Slyším o tom poprvé. To by museli navézt hromady hlíny a zatopit celé Miřetice, což je asi blbost," reagoval starosta Miřetic na Chrudimsku Jaroslav Chour.

Právě tato obec patří mezi osm míst v Pardubickém kraji, které připadají v úvahu pro stavbu větší nádrže. Stát o nich uvažuje dále například na Doubravě u Běstviny či na Krounce nedaleko hradu Rychmburk.

A také na Loučné u Vysokého Mýta, na Rokytence u Žamberka a do kraje by zasahovaly i vodní plochy na říčce Březná u Hoštejna na Lanškrounsku či na Svratce v Borovnici na Poličsku.

Ještě než spustí obce po obdržení dokumentu s názvem "Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod" případný poplach, je třeba dodat, že nikde stát nepočítá se stavbou těchto větších či menších sypaných či betonových kolosů hned v nejbližších letech.

Důležité jsou i globální změny klimatu

"V žádném případě nejde o aktuální záměr výstavby přehrad, nýbrž o lokality, jejichž plochy jsou morfologicky, geologicky a hydrologicky vhodné," uvedla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Také bude záležet na tom, jak se projeví globální změny klimatu, jejichž případné důsledky musí stát povinně s předstihem zmírňovat. Čím tepleji bude, tím je stavba přehrad pravděpodobnější.

Přehrady totiž řada lidí vnímá především jako protipovodňové stavby, ale jejich význam může stoupnout i kvůli suchu. "Řada lidí tvrdí, že přehrady nejsou potřeba, ale společnost by se měla připravovat na to, že jednou postihne zemi velké sucho, tak jako tomu bylo v roce 1947," řekl ředitel Povodí Labe Václav Jirásek.