Horší situace je v okolí továren a v místech se zvýšeným provozem aut. Ilustrační foto

Horší situace je v okolí továren a v místech se zvýšeným provozem aut. Ilustrační foto | foto: AP

V kraji je opět smog, pardubický městský rozhlas tentokrát nemlčel

  • 0
Meteorologové po necelém měsíci opět upozornili na zvýšené množství polétavého prachu v ovzduší Pardubického kraje. Naměřila ho stanice v Pardubicích na Dukle. Obyvatelé krajského města se to tentokrát dozvěděli i z městského rozhlasu, který začátkem února mlčel.

"Vyhlásili jsme upozornění pro celý Pardubický kraj. Množství polétavého prachu je 103 mikrogramů na metr krychlový a má stoupající trend," řekl iDNES.cz Imrich Drapák z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak se měří smog

Hodnoty škodlivin v ovzduší zaznamenávají mimo jiné automatické měřicí stanice. Aktuální informace z té v Pardubicích na Dukle najdete zde.. "Když je 24 hodin nadlimitní hodnota a není předpoklad, že se to v dalších 8 hodinách změní, vyhlašuje se upozornění," vysvětlil meteorolog Imrich Drapák.

V případě polétavého prachu jsou dva limity, upozornění při více než 100 mikrogramech na metr krychlový, příkaz k omezení výroby pro znečišťovatele při více než 150 mikrogramech. Podobně se postupuje při odvolávání výstrahy, hodnoty musí být 24 hodin pod limitem.

Příčinou špatných rozptylových podmínek je inverze, a to přesto, že v Pardubicích je slunečno a obloha bez oblačnosti. "Existuje ale nízká inverzní vrstva, která drží prach při zemi a nedovoluje mu rozptýlit se do výšky," vysvětlil Drapák.

Z pardubického městského rozhlasu se tak po 14. hodině ozvalo hlášení s doporučením, aby lidé omezili náročné fyzické aktivity venku a řidiči pokud možno nechali doma svá auta a nepřispívali k emisím.

Když byly prachové limity překročeny 1. února, výrazněji než tentokrát, městský rozhlas mlčel. A lidé to kritizovali.

"Zaběhal jsem si deset kilometrů na stadionu na Dukle, ale o smogu jsem se dozvěděl až večer z novin. Přitom rozhlas hlásí kdejakou kulturní akci," stěžoval si tehdy v redakční poště Jaroslav Hromádko.

Magistrát slíbil nápravu. K lepšímu toku informací stačilo přidat další e-mailovou adresu do seznamu, na který meteorologové posílali své zprávy.