Klášter na Lysé hoře u Králík nechal v letech 1696 až 1700 postavit rodák Tobiáš Jan Becker. Z poutního místa se postupem času stala Hora Matky Boží.

Klášter na Lysé hoře u Králík nechal v letech 1696 až 1700 postavit rodák Tobiáš Jan Becker. Z poutního místa se postupem času stala Hora Matky Boží. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V klášteře u Králík, kde mučili komunisté kněze, vyroste památník

  • 1
V klášteře na Hoře Matky Boží u Králík, v místě, kde komunisté mučili kněze, vyroste památník. Jeho vznik podpořil i arcibiskup pražský Dominik Duka, otevřít by ho měli v lednu příštího roku.

"Zřízení koncentráku v klášteře na Hedeči bylo jednou ze stěžejních událostí zdejšího regionu, proto jsme se rozhodli rozšířit nabídku našich objektů právě o tenhle památník," řekl iniciátor nové expozice a ředitel Muzea československého opevnění Richard M. Sicha.

Půjde o první památník svého druhu v Čechách a na Moravě.

Vstup ze schodiště se otvírá jen při slavnostních příležitostech.
Vstup ze schodiště se otvírá jen při slavnostních příležitostech.

Památník se ale nebude soustředit pouze na dokumenty a příběhy samotných vězňů jednoho z největších internačních táborů pro příslušníky mužských řeholních řádů, ale i na jejich dozorce a na činnost žamberecké pobočky StB.

Dalším důvodem vzniku památníku je fakt, že právě tomto místě je třeba neustále připomínat zvěrstva, která se v padesátých letech děla.

"Je všeobecně známo, že právě Králíky vždycky bývaly vzorným pohraničním městem a rozdávaly čestná občanství sovětským důstojníkům jak na běžícím pásu," připomněl ředitel.
 
Možná i proto je mezi místními obyvateli občas cítit lehké náznaky nesouhlasu se zřízením památníku.