V Kladrubech se narodilo první letošní hříbě, čekají jich skoro dvacet

  13:14aktualizováno  13:14
V pondělí ve čtyři hodiny ráno přišlo na svět v Národním hřebčíně Kladrubech nad Labem první letošní hříbě. Porod probíhal bez komplikací, jelikož to byl pro klisnu už jedenáctý potomek. Mladý hřebeček dostal jméno Rudolfo Extracta VI-1.

V Kladrubech nad Labem se v pondělí narodilo první letošní hříbě. Mladý hřebeček dostal jméno Rudolfo Extracta VI-1. | foto: Gabriela Kotková

U starokladrubských koní se výběr jména řídí pravidlem, že když se narodí klisnička, tak se jí jméno vymýšlí, ale zůstává pravidlo prvního písmena jména matky.

Fotogalerie

"Když je to hřebeček, tak dostává první jméno po otci. V našem případě se otec jmenuje Rudolfo Enamorada VI. Rudolfo je tedy jméno linie. Po matce potom dostane druhé jméno Extracta, protože ta se jmenuje 247 Extracta F XI," vysvětlila kladrubská zootechnička Gabriela Kotková.

"Za jménem potom následuje římská šest, kterou hříbě dědí po otci a poslední číslicí je arabská jednička, která informuje, kolikátý je to potomek svého otce," doplňuje Kotková.

Starokladrubští koně

Jsou chovaní na světě kontinuálně více než 400 let a jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jde o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Patří k takzvaným barokním rasám. Současní koně mají evidované předky až do poloviny osmnáctého století. Chovným cílem je Galakarossier - mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě.

Typickým znakem starokladrubských koní je klabonosá (konvexní) hlava s výrazným velkým živým okem, vysoko nasazený mohutný klenutý krk s méně znatelným kohoutkem, široký a hluboký hrudník, mohutná široká záď, dobrý kostnatý fundament, strmější lopatka umožňující typický pohyb - elastické, kadencované a prostorné chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu.

Původně byli starokladrubští koně chováni v různých barevných variantách, od konce 18. století v barvě bílé a černé. Bělouši byli využíváni pro ceremoniální účely dvora, vraníci sloužili vysokým církevním hodnostářům.

Pro teprve čtyřletého tmavě šedého bělouše Rudolfo Enamorada VI je to tedy první potomek, který ale rozšíří klasickou starokladrubskou rodinu Almerina-Egloga, která se pyšní rokem narození zakladatelky 1769.

Běžná doba březosti je u klisen 11 měsíců, tedy asi 333 dní. Porod v tomto případě probíhal naprosto standardně.

"Klisna je to zkušená, protože toto je její už jedenácté hříbě. Je to tedy zasloužilá maminka," vypočítává Kotková.

"Hříbátka běžně vážíme až třetí den, proto mohu jen odhadnout porodní váhu. Protože je trochu menší, drobnější, odhaduji váhu tak na 50 kilo," soudí zkušená zootechnička.

V Kladrubech čekají letos ještě necelé dvě desítky porodů. "Máme ještě šestnáct březích klisen, takže doufáme, že bude ještě šestnáct hříbátek, když všechno dobře půjde," přeje si Kotková.

Hříbě teď bude půl roku s matkou, potom se odstaví a poputuje na odchov v Selmicích, kde jsou zpočátku klisničky a hřebečci pohromadě.

"V dospívání se obě pohlaví rozdělí, aby nedošlo k nějakému tomu pohlavnímu projevu," popisuje zootechnička.

Zajímavostí běloušů je fakt, že hříbata se rodí černá nebo tmavá. Až v dospívání, ve věku okolo tří let, se jejich barva začne měnit a směrem od hlavy se pomalu vybělují.

Mladí koně jdou po půl roce na odchov, kde jsou do věku tří nebo čtyř let. "Pak si je bereme zpátky do hřebčína do Kladrub, kde absolvují výcvik, který zakončuje výkonnostní zkouška. V takzvané maturitě musí splnit zkoušku v tahu, pod sedlem a v zápřeži," zakončuje Kotková.

Poté jsou koně rozřazeni podle svých výsledků. Někteří jsou vybráni k chovu a plemenitbě, další se nabízejí k prodeji. Propadlíci si potom musejí počkat půl roku na opravnou zkoušku.

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Nadšenec nafotil meteory nad zimní krajinou. Na dobré podmínky čekal 12 let

Sečská přehrada noc na 14. prosince a -13 stupňů Celsia.

Každoročně deset dní před Vánoci se zjevuje za příznivého počasí úchvatná podívaná - vrcholí meteorický roj, takzvané...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Roubenka, srub, chalupa. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Štětí - Chcebuz, okres Litoměřice. Poloroubená chalupa s dispozicí 5+1 je na...

V České republice se prodává velké množství roubenek, chalup, srubů i hrázděných domů v různé kvalitě. Některé jsou...

Stavební povolení na první část D35 je platné, stavitel stále chybí

Asfaltový koberec končí na vysokém náspu. Za ním je dle neosetého pole vidět,...

Krok sun krok se posunují přípravy na stavbu dvou úseků dálnice D35 z Opatovic do Ostrova. Poslední významnou novinkou...

Post v představenstvu nemocnic za 120 tisíc měsíčně je volný. Ale nikdo ho nechce

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Krajští politici mají nečekaný problém. Nepodařilo se jim sehnat nikoho na uvolněné místo v představenstvu společnosti,...

Najdete na iDNES.cz