V Kladrubech se narodilo první letošní hříbě, čekají jich skoro dvacet

  13:14aktualizováno  13:14
V pondělí ve čtyři hodiny ráno přišlo na svět v Národním hřebčíně Kladrubech nad Labem první letošní hříbě. Porod probíhal bez komplikací, jelikož to byl pro klisnu už jedenáctý potomek. Mladý hřebeček dostal jméno Rudolfo Extracta VI-1.

V Kladrubech nad Labem se v pondělí narodilo první letošní hříbě. Mladý hřebeček dostal jméno Rudolfo Extracta VI-1. | foto: Gabriela Kotková

U starokladrubských koní se výběr jména řídí pravidlem, že když se narodí klisnička, tak se jí jméno vymýšlí, ale zůstává pravidlo prvního písmena jména matky.

Fotogalerie

"Když je to hřebeček, tak dostává první jméno po otci. V našem případě se otec jmenuje Rudolfo Enamorada VI. Rudolfo je tedy jméno linie. Po matce potom dostane druhé jméno Extracta, protože ta se jmenuje 247 Extracta F XI," vysvětlila kladrubská zootechnička Gabriela Kotková.

"Za jménem potom následuje římská šest, kterou hříbě dědí po otci a poslední číslicí je arabská jednička, která informuje, kolikátý je to potomek svého otce," doplňuje Kotková.

Starokladrubští koně

Jsou chovaní na světě kontinuálně více než 400 let a jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jde o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Patří k takzvaným barokním rasám. Současní koně mají evidované předky až do poloviny osmnáctého století. Chovným cílem je Galakarossier - mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě.

Typickým znakem starokladrubských koní je klabonosá (konvexní) hlava s výrazným velkým živým okem, vysoko nasazený mohutný klenutý krk s méně znatelným kohoutkem, široký a hluboký hrudník, mohutná široká záď, dobrý kostnatý fundament, strmější lopatka umožňující typický pohyb - elastické, kadencované a prostorné chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu.

Původně byli starokladrubští koně chováni v různých barevných variantách, od konce 18. století v barvě bílé a černé. Bělouši byli využíváni pro ceremoniální účely dvora, vraníci sloužili vysokým církevním hodnostářům.

Pro teprve čtyřletého tmavě šedého bělouše Rudolfo Enamorada VI je to tedy první potomek, který ale rozšíří klasickou starokladrubskou rodinu Almerina-Egloga, která se pyšní rokem narození zakladatelky 1769.

Běžná doba březosti je u klisen 11 měsíců, tedy asi 333 dní. Porod v tomto případě probíhal naprosto standardně.

"Klisna je to zkušená, protože toto je její už jedenácté hříbě. Je to tedy zasloužilá maminka," vypočítává Kotková.

"Hříbátka běžně vážíme až třetí den, proto mohu jen odhadnout porodní váhu. Protože je trochu menší, drobnější, odhaduji váhu tak na 50 kilo," soudí zkušená zootechnička.

V Kladrubech čekají letos ještě necelé dvě desítky porodů. "Máme ještě šestnáct březích klisen, takže doufáme, že bude ještě šestnáct hříbátek, když všechno dobře půjde," přeje si Kotková.

Hříbě teď bude půl roku s matkou, potom se odstaví a poputuje na odchov v Selmicích, kde jsou zpočátku klisničky a hřebečci pohromadě.

"V dospívání se obě pohlaví rozdělí, aby nedošlo k nějakému tomu pohlavnímu projevu," popisuje zootechnička.

Zajímavostí běloušů je fakt, že hříbata se rodí černá nebo tmavá. Až v dospívání, ve věku okolo tří let, se jejich barva začne měnit a směrem od hlavy se pomalu vybělují.

Mladí koně jdou po půl roce na odchov, kde jsou do věku tří nebo čtyř let. "Pak si je bereme zpátky do hřebčína do Kladrub, kde absolvují výcvik, který zakončuje výkonnostní zkouška. V takzvané maturitě musí splnit zkoušku v tahu, pod sedlem a v zápřeži," zakončuje Kotková.

Poté jsou koně rozřazeni podle svých výsledků. Někteří jsou vybráni k chovu a plemenitbě, další se nabízejí k prodeji. Propadlíci si potom musejí počkat půl roku na opravnou zkoušku.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Další z rubriky

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Pole u nové části D35 se změní v parkoviště, ale bez tankování i jídla

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Blížící se výstavba dálnice D35 zahrnuje vedle vzniku komunikace se čtyřmi pruhy, velkých mostů a křižovatek také...

Pardubická MHD musí s novinkami počkat na nové výběrové řízení

Nejmodernější část trolejbusové flotily pardubického Dopravního podniku, vůz

Vedení Dopravního podniku města Pardubic se rozhodlo vyhlásit novou soutěž na elektronický odbavovací systém. Původní...

Najdete na iDNES.cz