Chemikáliemi otrávená půda v Jablonném zmizí. Díky soukromníkům a Unii

  7:59aktualizováno  7:59
Jablonné nad Orlicí se dočkalo. Peníze na sanaci areálu bývalého státního podniku Tesla se konečně našly. Ještě letos začnou experti s odstraňováním chemikálií v půdě, které by mohly znečistit pitnou vodu a Tichou Orlici.

Chlorované uhlovodíky už přes dvacet let hrozí znečištěním pitné vody na Jablonsku. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Před lety se na ekologii dbalo o mnoho méně než dnes. V továrnách se chemikálie vylévaly často na nejbližší dvorek nebo do řek.

Pitnou vodu pro obyvatele města Jablonné nad Orlicí, kde sídlil státní podnik Tesla, dlouhá léta ohrožovaly chlorované uhlovodíky, které se dostaly před pár roky dokonce až do jímacího zařízení.

Přesto, že se o znečištění v podzemí vědělo přes dvacet let, nic se nedělo. Chyběly peníze. Státní podnik Tesla zanikl v roce 1996, nový majitel, který je teď v konkurzu, neměl finance. Peníze nenašel stát ani Pardubický kraj.

Jablonné nad Orlicí se dočkalo až nyní. Sanace areálu začne na podzim.

"Letos se rozjel obrovský projekt, který by měl areál zajistit a předejít znečištění pitné vody nebo Tiché Orlice. Zatím udržujeme hladinu kontaminovaného jezera v jímce, aby nepřetekla. Používáme provizorní čerpadlo vody," řekl starosta města Jablonné nad Orlicí Miroslav Wágner.

Náklady na odstranění zátěže činí 50 milionů korun

Výběrové řízení na sanaci areálu vyhrála firma AECOM CZ.

"Letos v květnu jsme získali zakázku na sanaci ekologické zátěže v lokalitě bývalého podniku Tesla. Stále ještě sháníme všechna potřebná povolení, setkáváme se zatím se vstřícným jednáním. Je i v našem zájmu začít co nejdříve. Očekávám, že budeme moci zahájit práci v říjnu tohoto roku," říká Jiří Mencl, jednatel ostravské pobočky firmy.

Podle propočtů bude stát odstranění ekologické zátěže padesát milionů korun. Jablonné ani Pardubický kraj ale nezaplatí ani korunu. Celou akci uhradí Evropská unie.

Dotaci sehnala Čistá příroda

O získání grantu z Operačního programu Životní prostředí se zasloužila chrudimská obecně prospěšná společnost Čistá příroda východních Čech, která se specializuje na získávání grantů týkajících se životního prostředí a poskytuje i poradenství v této oblasti.

Čistá příroda celý projekt koordinuje. Získala na něj peníze, vypsala výběrové řízení na firmu, která provede sanaci areálu, snaží se průběžně dohlížet na chod a realizaci. Ač existuje relativně krátce, od roku 2009, má bohaté zkušenosti právě s řešením situací, jaká nastala v Jablonné nad Orlicí.

Chlorované uhlovodíky

Nalézají uplatnění jako prostředky na ochranu rostlin, čisticí prostředky, rozpouštědla a změkčovadla. Látka v Tesle sloužila jako odmašťovadlo. Používala se na čištění montážních linek a elektrotechnických výrobků. Při manipulaci s nimi docházelo ke kontaminaci podzemních a povrchových vod. Tento derivát uhlovodíku je velmi toxický skleníkový plyn, který poškozuje ozonovou vrstvu. Obsahuje i karcinogenní látky. Dostával se do okolí.

"Dřív si nelámali hlavu s ekologickou likvidací chemikálií. Tento problém se nyní objevuje ve většině starých opuštěných továren. Chemikálie vylili na nejbližší trávník nebo na skládku koksu a uhlí s tím, že se to spálí. Ale tyto látky mají nízký bod varu, zkondenzovaly, spadly na zem a časem prosákly do půdy," popisuje běžnou praxi Jiří Unčovský ze společnosti Čistá příroda.

K pravidelným kontrolním dnům do Jablonného nad Orlicí společnost zve všechny zainteresované strany. Nejbližší informativní schůzka se uskuteční 30. srpna. Dorazí na ni jak starosta, správce konkurzní podstaty, tak i zástupce Pardubického kraje.

Vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Josef Hejduk se na setkání chystá.

"Po 30. srpnu budeme vědět, jak projekt aktuálně postupuje. Kraj tato sanace nic nestojí, ale figurujeme v ní jako orgán státní správy, dáváme povolení k čerpání vod. Společnosti Čistá příroda moc fandíme."

V roce 2010 vznikla Analýza rizik starých ekologických zátěží pro Pardubický kraj. Ta vyhodnotila v Jablonném jako rizikové kromě areálu Tesla i areál závodu Isolit. Starosta ale obyvatele uklidňuje, že tam katastrofa nehrozí. "Okamžité řešení není nutné," uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Najdete na iDNES.cz