Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrudim neumí řešit chaotické parkování před halou. Auta přetékají

  13:40aktualizováno  13:40
Střed Chrudimi přetéká auty. Radní a městská policie proto přivírají oči před chaotickým parkováním u sportovní haly. Prozatím chtějí zabránit alespoň tomu, aby vozy ohrožovaly projíždějící řidiče.

Auta před sportovní halou v Chrudimi parkují zcela nahodile, občas blokují dopravu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na širokém prostranství před sportovní halou v Chrudimi by se ve skutečnosti parkovat nemělo. Kondicionál je na místě, neboť řidiči tu nechávají auta stát takřka kdekoliv. A když se uvnitř hraje turnaj malých fotbalistů nebo se tam koná taneční soutěž, připomíná Tyršovo náměstí přeplněné auty spíš předměstí Neapole než centrum středoevropského města.

Fotogalerie

Radní v Chrudimi se shodli, že se pokusí vnést do živelného parkování pořádek. Výsledek je ale překvapivý. Vedení města dospělo k závěru, že se zatím nedá udělat skoro nic.

Situace na Tyršově náměstí se zhoršovala postupně. V dávných dobách tu auta stála civilizovaně jen u chodníku.

„Začalo to tím, že řidiči kromě první řady parkovali i v řadě druhé. Pak začali tvořit řadu třetí a dnes jsou i extrémy, že vytvoří čtvrtou řadu aut, která ale už zasahuje do jízdního pruhu,“ řekl vrchní strážník Městské policie v Chrudimi Lukáš Dvořák. Není zas tak výjimečné, že některý z řidičů zablokuje cestu na náměstí nebo komplikuje výjezd autobusů ze zastávky.

Vozidla blokují vjezd

Nejde přitom o parkoviště, řidiči tu nechávají auta načerno, a kdyby strážníci začali rozdávat pokuty, nemohli by se tomu asi bránit.

„Řešíme nejvážnější případy, kdy vozidla zablokují vjezd do prostoru směrem na Svěchyňovu ulici, což se nám stává, nebo když stojí v jízdním pruhu a hrozí kolize,“ uvedl Dvořák.

Vedení města chtělo vymyslet plán, jak učinit chaosu přítrž. „Prověřovali jsme, jaké máme možnosti zlepšit situaci před halou. Došli jsme k závěru, že nic jednoduchého, co by zlepšilo bezpečnost, se vymyslet nedá. Nejspíše obnovíme čáry, které ohraničují komunikaci, aby zaparkovaná auta nebránila například provozu městské dopravy,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský.

Pruh pomůže alespoň k tomu, že žádný řidič by už neměl mít tendenci nechat stát auto ve vozovce. Ale jinak se toho zřejmě mnoho nezmění.

Nechceme řidiče vyhánět, parkovat není kde

Městská policie nechce problém řešit pokutami. „Když řidiče vyženeme od haly, naženeme je do okolních malých uliček, kde ale legálně také nemohou parkovat. Je to problém, lidé se musí chovat rozumně,“ uvedl Dvořák.

Řešení samozřejmě existuje, ale je drahé a hlavně v nedohlednu. Město připravuje nákladnou rekonstrukci sportovní haly, při níž by se mělo upravit i Tyršovo náměstí. Jenže radní rozhodnutí o hale stále odkládají, protože se chtějí nejdříve dohodnout, zda v jejím sousedství nepostavit parkovací dům na takzvané Moravově zahradě. Ten by mohl teoreticky zasahovat až k Rubešově ulici. „Tuto možnost jsme nechali prověřit a výsledek představíme zastupitelům v lednu nebo v únoru,“ uvedl Čechlovský.

Do doby, než bude rozhodnuto o parkovacím domu a způsobu rekonstrukce haly, nebude město investovat ani do stavebních úprav Tyršova náměstí.

Kdy bude jasné, jak město s touto částí centra Chrudimi naloží, se neví. „Jde o zásadní koncepční rozhodnutí, proto zvažujeme všechna pro a proti, což vyžaduje čas,“ uvedl městský architekt Marek Janatka.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz