Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči poprvé zkusili nový obchvat Chrudimi. Pomůže, ale zatím nespasí

  16:41aktualizováno  16:41
Řidiči se mohli ve středu poprvé projet po bezmála šestikilometrovém obchvatu Chrudimi. Až na trochu nepříjemný nájezd na silnici I/17 vedoucí do Vysokého Mýta je nová trasa pohodlná a bezpečná.

Šestikilometrový obchvat u Chrudimi má za sebou středeční slavnostní premiéru s premiérem, ministrem dopravy hejtmanem, starostou a dalšími, kteří obdrželi pro tuto příležitost do rukou nůžky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pro Chrudim je klíčové, aby byla co nejdříve dokončena druhá část obchvatu, která vyústí za Slatiňany. Bohužel i tato stavba patří mezi ty, u kterých by se podle Evropské unie měl zhotovit nový posudek vlivu za životní prostředí EIA.

To by znamenalo ale zpoždění dostavby silnice minimálně od dva roky. Pak by se otevřela nikoliv roce 2019, ale nejdříve v roce 2021.

Fotogalerie

„Uděláme za vládu všechno, aby výstavba druhé etapy byla zahájena do konce roku 2017. Bude to zahrnovat jednání s Bruselem,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka při slavnostním otevření obchvatu.

První část obchvatu má uvolnit ucpané ulice. Není však dokončený, doprava se tak bude vracet do města, a to patrně přinese i zácpy. Jen není úplně jasné, kde. Dopravní experiment potrvá nejméně tři roky.

Co udělá s dopravou ve městě otevření nedokončeného obchvatu na silnici I/37?

„Nevíme to. Nemáme věšteckou kouli,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček. „Každý řidič si bude muset najít svoji optimální cestu a to bude možná chvíli trvat,“ dodal zástupce starosty Jaroslav Trávníček.

Jisté je, že lidem na průtahu města v ulici Palackého, na Masarykově náměstí a Pardubické ulici se uleví. Na druhé straně se bude o něco hůře žít lidem ve východní části Chrudimi, kde budou auta z obchvatu sjíždět a vracet se do chrudimských ulic.

Auta jedoucí od Pardubic sice minou zahuštěné centrum, ale pokud budou chtít pokračovat směrem na jih, budou z obchvatu sjíždět u Kauflandu zpět do města a pak hledat cestu do Slatiňan. Je velmi pravděpodobné, že většina řidičů osobních vozů zvolí zkratku ulicí Václavskou přes Vlčí horu a Presy. Vedení radnice oznámilo, že se bude snažit zabránit tomu, aby tam jezdila nákladní auta, která by měla jet kolem sídliště U Stadionu.

„Ve Václavské ulici nasadíme městskou policii. Obávám se, že tady momentálně jiná opatření než represivní nezafungují,“ uvedl starosta Řezníček. Dodal, že město chce právě pro tuto ulici zakoupit úsekový měřič rychlosti, který by donutil řidiče sundat nohu z plynu.

Místní si stěžují na provoz ve Václavské ulici už dnes. „Moc si nedovedu představit, že by se to mělo ještě zhoršit,“ řekla Jaroslava Chudáčková z Vlčí hory.

Radnice bude vyčkávat, kde budou největší potíže

Dalším kritickým místem může být kruhová křižovatka u Kauflandu, kolem níž vznikají zácpy už nyní. Zde asi neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak řidičům pomoci.

Právě přes tuto křižovatku by měly sjíždět z obchvatu kamiony do města. Výhodou ale je, že po dokončení první části obchvatu budou k dispozici alternativní trasy.

„Bude víc možností kudy jet, a doprava se díky tomu rozředí, což je výhoda. Budeme reagovat na to, jak se to vyvine, možná někde nákladním automobilům nedovolíme projíždět. Uvidíme,“ uvedl Trávníček.

Chrudim si podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) původně nepřála, aby byl součástí obchvatu sjezd do města od Medlešic, kudy vede dnes hlavní příjezd od Pardubic. Vedení radnice sice změnilo názor, ale už bylo pozdě a do Chrudimi od Pardubic se bude nyní přijíždět kolem Vestce.

Sjezd od Medlešic slíbilo ŘSD postavit příští rok, křižovatku, která umožní najet na obchvat u Medlešic i opačným směrem, pak v roce 2018.

Pro Chrudim bude klíčové, aby stát co nejrychleji dokončil obchvat až za Slatiňany. ŘSD oznámilo, že má připravené návrhy smluv pro jednání s vlastníky o výkupech pozemků, které chce zahájit do konce roku.

Ředitel pardubické pobočky ŘSD Bohumil Vebr uvedl, že by stavba měla začít v roce 2017. Když vše půjde hladce, celý obchvat Chrudimi a Slatiňan dlouhý deset a půl kilometru by měl být hotov v roce 2019. Ředitelství silnic poté plánuje vybudovat propojení silnice I/37 se silnicí I/17 od Čáslavi, tím by se Chrudim zbavila tranzitní dopravy úplně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz