Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V České Třebové se děti nevejdou do školek, město ale nové nepostaví

  8:02aktualizováno  8:02
Celkem zhruba 40 dětí z České Třebové se letos nevejde do mateřských škol. Starosta sice přiznává, že kapacita školek je na hraně, rozšiřovat je však vzhledem k demografickému vývoji nehodlá. V městských školkách je místo pro 430 dětí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Chápu, že je situace v tuhle chvíli napjatá, a chápu i rozzlobené rodiče. Radnice ale musí vycházet z toho, kolik veřejných financí má k dispozici a jak s nimi naloží," uvedl starosta.

Vedení města o této otázce několikrát jednalo jak na radě, tak s ředitelkami všech stávajících školek, nakonec se ale rozhodlo kapacitu mateřských školek razantně nenavyšovat. Zřízení nové třídy by přišlo na několik milionů korun, radnice se navíc domnívá, že podle demografické křivky současný přetlak ve školkách během roku, dvou opět opadne.

"Bylo by krajně neekonomické dnes do rozšiřování investovat milionové částky a za dva roky hledat pro tyto prostory nové využití," dodal starosta. Stejný názor ale nemají ani rodiče dětí, které se od září nepodařilo do školek umístit, ani ředitelka Mateřské školy U Stadionu Ludmila Pechancová.

"Jen v naší školce zůstalo oproti přihláškám neumístěno třicet dětí. Proto měly všechny ředitelky s paní místostarostkou Žáčkovou jednání, při němž se probíraly jmenné seznamy a jméno po jméně se kontrolovaly," uvedla ředitelka.

Soukromé hlídání si rodiny nemohou dovolit

Některé děti byly podle ní přihlášeny hned do několika školek, takže se nechaly pouze v jednom seznamu. "Tím jsme získali osm míst, na něž už jsme vydali zhruba padesátku přihlášek," konstatovala ředitelka Pechancová. Hned první den si přitom vyzvedlo přihlášku pětatřicet rodičů.

Problém ředitelka mateřské školy nevidí pouze v nedostatku míst. Navýšení kapacity jednotlivých tříd podle ní také není optimální řešení. Podle vyhlášky totiž může učitelka opustit budovu pouze s dvaceti dětmi, ve třídě je ale tolerance plus minus čtyři děti.

"Pokud jich máte ve třídě povolených čtyřiadvacet a na vycházku jich učitelka může vzít jenom dvacet, musí se ředitelka postarat o jejich dozor. Ostatní povinnosti prostě v tu chvíli musejí počkat. A to už vůbec nemluvím o tom, jak těžké je vysvětlovat samotným dětem, že se na vycházku prostě nemohou vydat," dodala Ludmila Pechancová.

Ještě méně se líbí současná situace rodičům neumístěných dětí. Ti poukazují na to, že řešení navrhovaná některými radními jsou většinou nereálná.

Soukromé hlídání nebo babičky, jak navrhovala místostarostka Jaromíra Žáčková, je pro mnoho mladých rodin buď finančně nedostupné, nebo vzhledem k věku prarodičů či jejich bydlišti nereálné.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz