Ruiny továrny rozzáří operní představení.

Ruiny továrny rozzáří operní představení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V ruinách továrny v Brněnci bude předpremiéra opery o Schindlerových

  • 1
Brněnec na Svitavsku je znám svými aktivními divadelníky, příští rok vstoupí i do dějin hudby. V areálu tamního bývalého koncentračního tábora má mít příští rok světovou předpremiéru opera o manželech Schindlerových. Její autor, americký skladatel Thomas Morse, tak chce podpořit záchranu tohoto místa.

Areál s továrnou, v níž člen nacistické strany Oskar Schindler zaměstnával židovské pracovníky a zachránil tak před smrtí více než tisícovku lidí, se má změnit na památník holokaustu.

„Opera se zaměřuje na psychologii postav a vztahů v období druhé světové války. Schindlerův obraz je možná trošku realističtější než ve slavném filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga. Důležité je porozumět, jak lidé v té době přemýšleli a jak kultivovaná země, jako bylo Německo, připustilo vyhlazování Židů,“ řekl Thomas Morse, podle něhož opera s názvem Frau Schindler začala vznikat před čtyřmi lety.

Světová premiéra opery Frau Schindler se uskuteční 9. března v mnichovském státním divadle v nastudování německého dirigenta Andrease Kowalewitze a v režii autora libreta Kennetha Cazana. Termín předpremiéry v Brněnci pořadatel teprve zveřejní.

Zatím je naplánováno šest představení. V titulní roli Emilie Schindler se představí jihlavská rodačka mezzosopranistka Kateřina Hebelková, která čtyři roky studovala na pardubické konzervatoři než pokračovala ve studiu a získala angažmá v německém Mnichově.

Skladatel Thomas Morse psal svá první orchestrální díla už v době studií na školách v Texasu a v kalifornském Los Angeles. Je také autorem hudby k patnácti filmům a seriálu. Ke klasickým kompozicím se vrátil po přestěhování do Berlína před několika lety, kde začal připravovat operu Frau Schindler.

Život Oskara Schindlera zmapuje i naučná stezka

O přeměnu továrny na památník usiluje Nadační fond Památníku Šoa a Oskara Schindlera. V areálu vybuduje věrnou repliku tábora na původních základech včetně strážních věží a prostor továrny, lazaretu a tábora s vězni. Součástí má být expozice věnovaná životu Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů.

Záměr ve Sněmovně podpořil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Místo je podle něj unikátní tím, že v Brněnci je jediný dochovaný koncentrační tábor na českém území a továrna se ještě před pár lety věnovala textilní výrobě. Nyní je z ní zbořeniště. Podle Netolického může být památník zajímavý možná více pro turisty ze zahraničí.

Památník by podle představ fondu byl místem pro exkurze i prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holokaustu. Život Oskara Schindlera by měla zmapovat také naučná stezka po okolí. Schindlerův tábor a muzeum by se podle fondu mohlo stát cílem německých škol a návštěvníků spjatých s Německem a židovstvím z celého světa.

,