Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projektant uvěznil v lese značek na kruhovém objezdu sochu Krista

  8:33aktualizováno  8:33
Řidiči se setkávají na silnicích či podél nich s řadou bizarností, ať už jsou to místa nebezpečná, zmatečná, zbytečná, divná či jen pokoušející vkus. Jedním z nich může být i kruhový objezd a přilehlé „souostroví“ před ústavem v Brandýse nad Orlicí.

Taková skrumáž se jen tak nevidí. Na jeden nevelký lichoběžníkový ostrůvek naproti brandýskému rehabilitačnímu ústavu se vešla boží muka, dva betonové sloupky u jeho paty, tři dopravní značky na dvou sloupech, dva stožáry veřejného osvětlení se třemi světly a třemi rozhlasovými tlampači a jeden plastový sloupek s elektrickými jističi.

Cyklista pak musí při vjíždění úzkým místem na kruhový objezd postihnout údaje na rozcestnících o třech cyklotrasách se šesti cíli.

„Působí to tady na mne zmateně, nepřijde mi to normální,“ řekl například projíždějící cykloturista Pavel Krsek z Lanškrouna.

Fotogalerie

Samotný ostrůvek je pak součástí jakéhosi souostroví, neboť se v jeho blízkosti nalézá desítka dalších ostrůvků, tedy nových dopravních staveb vzniklých při budování kruhového objezdu v minulém desetiletí. Ctihodná pískovcová socha, mimochodem starší než datum bitvy u Waterloo, měla kdysi bezesporu důstojnější umístění. A sporná je i existence celého kruhového objezdu v nepříliš frekventovaném místě.

„Mrzí mě, že musím mluvit slušně. Člověk si zvykne na všechno, ale na tohle jsem si zvykal dlouho. Dodnes vidím ten kruhový objezd jako naprostý nesmysl,“ řekl Zdeněk Držmíšek, který bydlí v blízkosti této stavby.

Mrzí ho to tím spíš, že viděl původní návrh na vyřešení tohoto prostranství od jiného architekta.

„Měl v něm více místa pro procházející pěší a pacienty ústavu, spoustu zeleně, odkrytý potok, kované zábradlí a další pěkné architektonické nápady. Bohužel se z toho stala dopravní stavba a bohužel zadaná člověku, který se realizoval na stavbách kruhových objezdů. Přitom je tady provoz minimální,“ dodává brandýský občan.

S výjimkou dopravní obsluhy náklaďáky do městečka přijíždět ani nemají, většina řidičů osobních aut nemá důvod si na kruhák stěžovat. Ale prostranství před ústavem, jak tamní říkají „lázním“, ztratilo potenciální odpočinkový charakter a nepřispívá k půvabu obce.

Kruhový objezd je podle projektanta zbytečný

Zůstává jen dokladem toho, že v minulém desetiletí byla kasa kraje a státu otevřena na budování kruhových objezdů bez ohledu na okolnosti. Přitom projektant nové podoby křižovatky už při předkládání studie konstatoval, že tak malou frekvenci provozu, která v Brandýse je, mohou závidět i mnohem menší obce.

Bizarnosti silnic

„Tohle řešení je trapné a naprosto nesmyslné a myslím si to od začátku. Když někdo nemá cit pro urbanistiku, tak se v tom nemá motat. Takový kruhák měl raději stát na křižovatce smrti v Zámrsku,“ uvádí Držmíšek.

Mimochodem, obdobnou necitlivost vůči historické soše prokázali před několika lety v Brandýse i tvůrci cyklostezky ve spolupráci s radnicí, když umístili sloup osvětlení cyklostezky přímo před památník Komenského z roku 1865. Po odporu veřejnosti však naštěstí stožár zmizel.

Nezmizel už však další doklad nevkusu, když kamenný pomník postavený na připomenutí evropské investice umístili k pietnímu památníku Komenského a vstupu do tajemného sklípku v jeho blízkosti.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Najdete na iDNES.cz