Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projektant uvěznil v lese značek na kruhovém objezdu sochu Krista

  8:33aktualizováno  8:33
Řidiči se setkávají na silnicích či podél nich s řadou bizarností, ať už jsou to místa nebezpečná, zmatečná, zbytečná, divná či jen pokoušející vkus. Jedním z nich může být i kruhový objezd a přilehlé „souostroví“ před ústavem v Brandýse nad Orlicí.

Taková skrumáž se jen tak nevidí. Na jeden nevelký lichoběžníkový ostrůvek naproti brandýskému rehabilitačnímu ústavu se vešla boží muka, dva betonové sloupky u jeho paty, tři dopravní značky na dvou sloupech, dva stožáry veřejného osvětlení se třemi světly a třemi rozhlasovými tlampači a jeden plastový sloupek s elektrickými jističi.

Cyklista pak musí při vjíždění úzkým místem na kruhový objezd postihnout údaje na rozcestnících o třech cyklotrasách se šesti cíli.

„Působí to tady na mne zmateně, nepřijde mi to normální,“ řekl například projíždějící cykloturista Pavel Krsek z Lanškrouna.

Fotogalerie

Samotný ostrůvek je pak součástí jakéhosi souostroví, neboť se v jeho blízkosti nalézá desítka dalších ostrůvků, tedy nových dopravních staveb vzniklých při budování kruhového objezdu v minulém desetiletí. Ctihodná pískovcová socha, mimochodem starší než datum bitvy u Waterloo, měla kdysi bezesporu důstojnější umístění. A sporná je i existence celého kruhového objezdu v nepříliš frekventovaném místě.

„Mrzí mě, že musím mluvit slušně. Člověk si zvykne na všechno, ale na tohle jsem si zvykal dlouho. Dodnes vidím ten kruhový objezd jako naprostý nesmysl,“ řekl Zdeněk Držmíšek, který bydlí v blízkosti této stavby.

Mrzí ho to tím spíš, že viděl původní návrh na vyřešení tohoto prostranství od jiného architekta.

„Měl v něm více místa pro procházející pěší a pacienty ústavu, spoustu zeleně, odkrytý potok, kované zábradlí a další pěkné architektonické nápady. Bohužel se z toho stala dopravní stavba a bohužel zadaná člověku, který se realizoval na stavbách kruhových objezdů. Přitom je tady provoz minimální,“ dodává brandýský občan.

S výjimkou dopravní obsluhy náklaďáky do městečka přijíždět ani nemají, většina řidičů osobních aut nemá důvod si na kruhák stěžovat. Ale prostranství před ústavem, jak tamní říkají „lázním“, ztratilo potenciální odpočinkový charakter a nepřispívá k půvabu obce.

Kruhový objezd je podle projektanta zbytečný

Zůstává jen dokladem toho, že v minulém desetiletí byla kasa kraje a státu otevřena na budování kruhových objezdů bez ohledu na okolnosti. Přitom projektant nové podoby křižovatky už při předkládání studie konstatoval, že tak malou frekvenci provozu, která v Brandýse je, mohou závidět i mnohem menší obce.

Bizarnosti silnic

„Tohle řešení je trapné a naprosto nesmyslné a myslím si to od začátku. Když někdo nemá cit pro urbanistiku, tak se v tom nemá motat. Takový kruhák měl raději stát na křižovatce smrti v Zámrsku,“ uvádí Držmíšek.

Mimochodem, obdobnou necitlivost vůči historické soše prokázali před několika lety v Brandýse i tvůrci cyklostezky ve spolupráci s radnicí, když umístili sloup osvětlení cyklostezky přímo před památník Komenského z roku 1865. Po odporu veřejnosti však naštěstí stožár zmizel.

Nezmizel už však další doklad nevkusu, když kamenný pomník postavený na připomenutí evropské investice umístili k pietnímu památníku Komenského a vstupu do tajemného sklípku v jeho blízkosti.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

VIDEO: Chrudimská kriminálka zadržela celostátně hledaného Slováka

V Chrudimi zadrželi celostátně hledaného muže

Chrudimští kriminalisté se v polovině dubna dostali na stopu celostátně hledaného Slováka, kterého se jim také podařilo...

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz