Masopust na Hlinecku

Masopust na Hlinecku | foto: MF DNES

Už za dva týdny se rozhodne, zda masopustní rej masek bude v UNESCO

  • 0
Staročeská tradice masopustních obchůzek usiluje o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO. Po sedmi letech příprav se rej masek dostal do nejužšího finále. Tradice se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska. Podívejte se, jak vypadá.

Turci, ženuška, slamění, ras s kobylkou nebo kominíci se každoročně v únoru vydávají na maškarní výpravu po vesnicích na Hlinecku. Jde o Vortovou, Studnice, Hamry a místní hlineckou část Blatno, kde se tradice masopustní obchůzky dodržuje a předává z generace na generaci.

Masopust na HlineckuMasopust na Hlinecku

"Jsme opravdu blízko zařazení do UNESCO. S námi je ve hře necelá stovka projektů. Nic ještě není jisté, rozhodne se v polovině listopadu v keňském Nairobi, ale už teď jsme napnutí," říká ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Až doposud procházel rej maškar hodnocením komisařů bez problémů. Z nominací z celého světa prošel nejprve mezi dvě stě nejlepších, nyní se dostal až do úzkého finále.

Masopust na Hlinecku

Pokud by se maškarní průvod dostal na prestižní seznam, stal by se po Slováckém verbuňku teprve druhou českou památkou tohoto typu zapsanou na seznamu UNESCO.

Jak vypadá masopust?

Masopust se koná většinou o víkendu před Popeleční středou. Mluvčí průvodu masek je laufr neboli strakatý - žádá o povolení obec i každého majitele domku, kam masky zavítají. Dále mezi tradiční masopustní postavy patří také rasové, kominíci, kobyly, medvěd, ale i židi či osoba slaměného. Na závěr masopustní obchůzky dochází k obřadu poražení kobyly.