Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už půlku života mávám s nějakým klackem v ruce, říká historický šermíř

  8:12aktualizováno  8:12
Součástí středověké atmosféry při nedělní akci Hrad řemeslníků na Kunětické hoře byla také vystoupení pardubické šermířské skupiny Zubři. Její členové se snaží vytvořit co možná nejdokonalejší iluzi reálného boje. Patří k nim i Kamil Hozák z Pardubic.

„Do střehu! Vpřed! Píchni ho! Jedna nula,...“ komentuje člen pardubické skupiny Zubři David Zíta zvaný „Hřebýk“ souboj svého kolegy Kamila Hozáka s jedním ze stovek kluků, kteří vyrazili v neděli na Kunětickou horu.

Kamil Hozák, člen šermířského divadla Zubři.

Kamil Hozák, člen šermířského divadla Zubři.

A Kamil Hozák poctivě ve vedru po osm hodin při šermířských soubojích s dětmi prohrával. Pokud ovšem zrovna nepřišel čas jeho představení o pirátech či ukázky nabíjení a střelby z historického „puškového děla“ arkebuzy.

Povoláním Kamila Hozáka je obchodník s chemií, ale o víkendech posbírá svůj arzenál mečů, štítů, sekerek, kordů a šavlí a vyráží do boje. Lépe řečeno simulovat fyzický souboj, vytvářet jeho iluzi.

„V každém z nás je skryta agresivita, kterou si někde vybije, ale při našich představeních je čistě hraná. Na scéně nejsme soupeři, ale partneři, souboje jsou přesně nacvičené, abychom si neublížili,“ říká Kamil Hozák, člen devítičlenné pardubické šermířské skupiny Zubři, která včera účinkovala při akci Hrad řemeslníků na Kunětické hoře.

Nějakému zranění se v jeho oboru asi nikdo nevyhne. Historický šerm se bez rizika neobejde, ale jak šermíř říká, jsou to málokdy zranění sečného či bodného charakteru, to spíš vyhozená kolena či ramena nebo od dlažby potlučené lokty.

„Už polovinu života mávám s nějakým klackem v ruce,“ říká pětatřicetiletý muž, kterému byly vždycky blízké romantické příběhy rytířů i mušketýrů. A i když považuje zacházení se zbraněmi přímo v boji za řeholi, drží ho u této činnosti nádech historie, která k šermu a dalším ukázkám soubojů patří.

Jeho nejoblíbenější epochou jsou antická gladiátorská představení, což je něco v našich krajinách poněkud exotického a moc skupin se jimi nezabývá. Jejich scénické boje jsou spíše show než divadlem, ale šermíři k nim mají velmi blízko. Sám Kamil Hozák rád účinkuje s herci Východočeského divadla Pardubice, kteří Zubry zaškolují do tajů hereckého umění.

„V poslední době jsme na Kunětické hoře dělali s divadelníky Limonádového Joea, kdy jsme hráli kovboje, přecházeli z Trigger Whisky Salonu do Kolaloka baru, kde jsme aranžovali rvačky. S divadlem máme za sebou aspoň patnáct představení, rád vzpomínám třeba na Noc na Karlštejně, Tři mušketýry nebo Čachtickou paní,“ řekl šermíř.

Zubři přispěli k akčnosti mnoha filmů. Hráli třeba v seriálu Tři mušketýři natáčeném BBC či ve filmu Bathory režiséra Juraje Jakubiska. „K nezapomenutelným patří jedno natáčení na Barrandově, kdy na nás pršelo, bylo asi deset stupňů, šermovali jsme celý den na zablácené louce a přitom neustále padali do třiceticentimetrového bahna,“ řekl Kamil Hozák, jehož nejoblíbenější zbraní je dlouhý meč.

Podle něj je v Čechách „přešermováno“, šermířských skupin je opravdu hodně a každá se profiluje jinak. Některá chce přesně rekonstruovat historický šerm a studuje staré spisy, jiným jde hlavně o show.

Zubři si z obou stran berou něco, jejich oblastí je takzvaný scénický boj se snahou umět pobavit malé děti i zaujmout dospělé publikum. Během každého roku se pardubický šermíř vrací domů z desítek bitek a stojí o to, aby něco z jeho umění mohla uplatnit ve svém životě i jeho zatím malá dcera.

„Byl bych rád, aby se věnovala šermu, ne historickému, ale sportovnímu. Moje žena šermovala také, nyní je sportovní střelkyně, takže u nás doma je přezbraňováno,“ dodal Kamil Hozák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz