Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústí nad Orlicí neví, co s bývalou továrnou. Chce poradit od studentů

  8:33aktualizováno  8:33
Když radnice v Ústí nad Orlicí loni koupila bývalou textilku Perla, mnozí obyvatelé zajásali. Podle vizí vedení města tu totiž měla vzniknout klidová zóna, obchody a nové byty. Nyní se ukázalo, že na to zřejmě nebudou peníze. Radnice proto začala spolupracovat s vysokými školami.

V Ústí se bojí, že by areál Perly mohl chátrat. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Areál bývalé textilky Perla v Ústí čeká na své využití. Nápadů je dost, ale peníze na jejich realizaci chybí.

Studenti z Liberce, Prahy, Brna a Vídně vyzvalo město, aby v rámci svých seminárních či diplomových prací navrhli další využití areálu. "Jde jen o první fázi, není to žádná oficiální soutěž. Chtěli jsme bez velkých nákladů získat další zajímavé nápady," uvedl ústecký starosta Petr Hájek.

V budoucnu by se mohl areál zkrachovalé Perly stát zadáním pro hromadné seminární práce dalších vysokých škol. Návrhy pak město přidá k již získaným námětům a po vyhodnocení bude postupně uvádět do života. Na to jí ale zatím finance chybí.

V současné době se tu provádějí úpravy, aby se od června plocha za branou dala využívat jako parkoviště s třiceti parkovacími místy. Prostor se má upravit také pro vjezd kamionů. "Je to nezbytná podmínka, abychom mohli pronajmout alespoň část některým firmám," uvedl místostarosta města Zdeněk Ešpandr.

Zájem o pronájem mají zejména společnosti, které se zabývají drobnou výrobou, sama radnice hodlá ještě v tomto roce začít využívat administrativní budovu. To je dost málo, ozývají se však hlasy kritiků, kteří poukazují na to, že areál se může zanedlouho stát rájem bezdomovců. S touto námitkou souhlasí i starosta Hájek.

Lidé se bojí další vietnamské tržnice

"Pokud zůstane objekt opuštěný, skutečně bychom mohli problém s bezdomovci řešit. Už jen někdejší výrobní haly se spoustou materiálu by je mohly lákat, aby se pustili do demontáže a odvážení do sběrných surovin," řekl Hájek.

Proto hodlá radnice pronajímat prostory postupně a po částech. "Když tu budou nájemci, objekt bude střežen jaksi automaticky," dodal starosta.

Oponentům se tahle možnost příliš nezamlouvá. Městu totiž chybí některé sociální služby a ty stávající, jako je dům dětí a mládeže, jsou v dezolátním stavu. Kritici mají také obavy, aby se z areálu nestala další vietnamská tržnice.

Těmto černým vizím se ale brání jak městský architekt Milan Košař, tak starosta Hájek. Hlavní prioritou bude podle něj určit co nejdříve, které sektory budou sloužit jako veřejné a které se nabídnou ke komerčnímu využití.

"Na konci školního roku budeme mít první návrhy z vysokých škol a spolu s architektem se budeme snažit jich co nejlépe využít," dodal Hájek. Město bude počítat také s výsledky ankety Rada městu, v níž lidé navrhovali, co by si v areálu nejvíce přáli. Nejčastěji to byly klidové zóny s obchůdky, službami a rychlým občerstvením .Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz