Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústí nad Orlicí mapuje slabá místa ve městě, je jich hodně

  11:03aktualizováno  11:03
V Ústí nad Orlicí vzniká jakási "banka" námětů, jak vylepšit veřejná prostranství a dopravu ve městě. Radnice by se měla věnovat zejména organizaci parkování, nové železniční stanici a využití areálu Perly. Radí jí to lidé prostřednictvím projektu Město pro lidi.

Jedním z diskutovaných bodů je nádraží v Ústí nad Orlicí | foto: MF DNES

V ústecké Malé scéně se ve středu příští týden v 17 hodin uskuteční závěrečné čtvrté diskusní setkání k tomuto projektu. Zástupci Nadace Partnerství na něm představí definitivní podobu díla s názvem Strategie pro veřejná prostranství, nemotorovou dopravu a prostupnost města.

"Náš výstup bereme jako banku projektů a námětů s velkým záběrem, samozřejmě víme, že se všechno hned neuskuteční," řekl spoluautor díla Martin Nawrath z Nadace Partnerství. Zásluhu na díle má i ústecká společnost OHGS.

Předcházející setkání měla být jakýmsi Kotlem v duchu diskusního pořadu televizní moderátorky Michaely Jílkové. Tří předcházejících veřejných setkání se účastnily v průměru tři desítky lidí. Na dotazník pak odpovědělo 148 respondentů.

"Nedá se říci, že by se vyskytla nová témata a někdo mně vyloženě otevřel oči, spíš se objevovala témata, o kterých delší dobu diskutujeme, jako jsou doprava, parkování, budoucnost Perly a nádraží," řekl ústecký starosta Petr Hájek.

Z analýzy dotazníků a veřejných jednání například vyplynulo, že za nejdůležitější místa považují obyvatelé města oblast náměstí a nádraží Českých drah. Z hlediska čistoty i bezpečnosti pak podchod silničního obchvatu. Hodně si stěžují na parkování v centru města i u nemocnice, tomu se má podle nich radnice věnovat nejvíce. Potom nové železniční stanici a využití bývalého areálu Perly. Na jejím území si lidé přejí nejčastěji plochu pro parkování a park.

Body z dokumentu bude radnice postupně plnit

"Areál Perly je velká výzva, jeho využití bude mít velký dopad na město a může to být v pozitivním, ale i v negativním smyslu. Osobně považuji za nejdůležitější, aby nebyl monofunkční. Aby to nebyl třeba jen nákupní areál, neodehrával se tam jen jeden typ služeb nebo jiných aktivit, byla tam i parková úprava, aby to prostě bylo alternativní centrum," řekl Martin Nawrath z Nadace Partnerství.

Podle něj chybí městu lepší propojení centra s nádražím a náměstí s farskou zahradou a parkem u Roškotova divadla. A také provázanost příjemného okolí města s jeho vnitřkem, aby se "Oušťák" i turista z něj bezpečně a příjemně dostali při vyjížďce na kole ven.

"Výsledkem bude jeden velký dokument, který se stane odrazovým stupínkem k tomu, abychom jeho náměty postupně měnili v realitu. Jestliže například někde chybí dětské hřiště, lavičky a odpočívadla, tak abychom je postupně začali realizovat. Proto se výsledky odevzdávají na konci října, tedy v době, kdy začíná příprava rozpočtu na příští rok, abychom mohli s některými náměty počítat," dodal starosta Petr Hájek.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz