Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústav se mění, soukromí pro postižené přijde na čtvrt miliardy korun

  8:04aktualizováno  8:04
Způsob, jakým žijí postižení lidé ve slatiňanském ústavu, za pár týdnů dosáhne úrovně běžné na Západě. Důležitou roli v tom sehrála spisovatelka Joanne Rowlingová.

V nových domovech budou mít klienti soukromí jako ve vlastním bydlení. | foto: Michal Klíma

Po dlouhé chodbě ve staré klášterní budově ústavu ve Slatiňanech se pomalu posunuje krok sun krok mladý postižený muž s klapkou na jednom oku. Bez povšimnutí projde kolem nástěnky, na níž je obrázek nového domku. Takového, do kterého se do dvou měsíců přestěhuje.

Přesun do dvanácti nových dvojdomků a dvou bytů na Chrudimsku a Pardubicku, které jsou už hotové, čeká do konce června celkem 144 lidí z Domova sociálních služeb Slatiňany.

Přeměna ústavu pro postižené v moderní zařízení západního střihu za čtvrt miliardy korun tím bude dokončena. Velká část nákladů byla hrazena z dotací Unie.

„Máme trochu obavy z té změny, ale spíše se těšíme. Bude to něco docela jiného, asi víc jako doma,“ říká pečovatelka Alena Lacková, která ve staré budově zrovna uklízí průchozí koupelnu, která slouží dohromady sedmi postiženým lidem.

Na jedné straně je ložnice pro sedm osob, na straně druhé pokoj. Teď se pro ně vše změní.

„Už byly zahájeny kolaudace všech dvanácti domků. Do konce června všechny musí ožít, už tam musí být nastěhovaní naši klienti,“ uvedl ředitel Domova sociálních služeb Slatiňany Miroslav Kubín.

Změny odstartoval britský nedělník

Na počátku proměny ústavu stála kritická reportáž z ústavu v Rábech na Pardubicku, která se v létě roku 2004 objevila v britském nedělníku The Sunday Times.

Popisovala, jak v ústavu postižené děti trpí v klecích. Reportáž ve Velké Británii odstartovala kampaň za zrušení klecových lůžek v českých ústavech sociální péče, do níž se zapojila i spisovatelka Joanne Rowlingová, kterou v novinách vyděsila fotografie malého Vaška Knotka z psychiatrické léčebny v Rábech.

„Pocítila jsem k tomu obrázku okamžitý a instinktivní odpor, už jsem tu stránku skoro otočila, když jsem se za sebe hluboce zastyděla. Říkala jsem si, s tím musíš něco dělat,“ uvedla tehdy.

Síťová i klecová lůžka poměrně rychle zmizela. Pardubický kraj se také zavázal, že postupně zvýší počet personálu ústavů, aby se o problematické klienty mohlo starat více lidí. A to nakonec i splnil.

Ve Slatiňanech se před dvaceti lety staralo o 300 postižených 182 zaměstnanců. Od června na 280 klientů připadne 277 pracovníků. V nových dvojdomcích budou jednolůžkové, maximálně dvoulůžkové pokoje.

Klienti, jak zde obyvatelům domova zásadně říkají, se budou moci projít po zahradě, sami si uklidit či uvařit, pokud to zvládnou. A kolem sebe nebudou vidět jen samé postižené lidi. Naopak, domy vznikly uprostřed běžné zástavby, například v Zaječicích, Slatiňanech, Chrudimi, Markovicích, Medlešicích a v Lánech u Bylan.

Domov se stará o 280 klientů, už v minulosti přesunul z ústavního prostředí do podmínek domácího bydlení 75 lidí, což se podle Kubína osvědčilo.

„V první řadě mají mnohem více soukromí. To vyvolá u klientů, kteří mají přidružené psychiatrické problémy, snížení medikace. A méně léků určitě přispívá k vyšší kvalitě života,“ uvedl Kubín.

Zaměstnanci se budou v domcích střídat většinou v třísměnném provozu, proto jich musí být asi o 40 víc než dosud. Obědy sice dostanou z ústavu, ale o nákupy, jídlo a vaření pro obyvatele dvojdomku se budou muset postarat sami.

V domově nyní žije celkem 280 klientů, po chystaném velkém stěhování jich v samotném ústavu zbude jen pět desítek. „Zůstanou jenom ti, kteří potřebují nejčastěji lékařskou péči a rehabilitaci,“ řekl Kubín.

Proměnou, byť ve srovnání se Slatiňany s jistým zpožděním, prochází i Domov pod Kuňkou, který se stará o necelou stovku postižených.

„Z našeho zařízení odešlo již v průběhu let 2012 až 2014 sedmnáct uživatelů do nově vzniklé služby chráněného bydlení, nebo zpět do rodinného prostředí,“ řekl před časem ředitel Domova pod Kuňkou v Rábech Tomáš Černík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat...

Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení...

Najdete na iDNES.cz