Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

  14:27aktualizováno  16:20
V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v obcích má smysl. Ukázal to zhruba tříměsíční zkušební provoz radarů v ulici Generála Svobody. Podle jeho údajů řidiči v lokalitě jezdili v zásadě podle předpisů.

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků osvědčila. | foto: Magistrát Pardubice

„Zdá se, že instalace přístroje, jehož nákup financovalo město a který na silně frekventované ulici nepřetržitě měří rychlost automobilů projíždějících v obou směrech a vozidla hříšníků zaznamenává, nese své ovoce,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Neznamená to, že všichni motoristé dodržovali povolenou rychlost. Ale „pirátů“ bylo podstatně méně, než by laik čekal.

„Radar za první tři měsíce fungování zaznamenal zhruba čtyři sta překročení nejvyšší povolené rychlosti, tedy v průměru pět přestupků denně,“ uvedl ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Přitom bylo zároveň s umístěním úsekového radaru v ulici Generála Svobody zrušeno omezení rychlosti na 40 kilometrů v hodině a automobily zde mohou jezdit padesátkou.

„I když zatím máme jen dílčí výsledky, je evidentní, že úsekový radar zafungoval a drtivá většina řidičů nejvyšší povolenou rychlost respektuje,“ dodal starosta městského obvodu VII Vítězslav Čapek, který pořízení úsekového radaru pro lokalitu inicioval.

Průjezd ulicí Generála Svobody využívají motoristé, kteří se chtějí vyhnout kolonám v okolí nádraží a volí raději cestu přes rosický most.

Do instalace radaru tu platilo omezení rychlosti na 40 kilometrů v hodině, řada motoristů ho však nerespektovala, přestože zde strážníci často měřili rychlost přenosným radarem. Našli se i řidiči, kteří se obcí řítili až stokilometrovou rychlostí.

Systém sám eviduje přestupky

„Přitom se v ulici pohybuje řada chodců, chodí tu školáci a chodníky oddělující vozovku od vstupů do rodinných domů jsou úzké, často nedosahují ani dvoumetrové šíře. Proto bylo třeba dopravu v tomto úseku zklidnit,“ vysvětlil starosta Vítězslav Čapek, proč o radar usiloval.

Průjezd Rosicemi je silně frekventovaný. Podle statistiky městské policie tam během jednoho měsíce projede až 300 tisíc vozidel.

„Ukazuje se, že průjezdový radar působí na motoristy preventivně. Pokud čísla v ostrém provozu potvrdí, že dopravu opravdu zklidnil, budeme uvažovat o dalších úsecích, kde by takové preventivní opatření bylo vhodné. Bezpečnost je pro město priorita,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Úsekový radar je zhruba od poloviny prosince v nepřetržitém zkušebním provozu. Naostro poběží od 2. dubna. Může 24 hodin denně monitorovat podstatnou část kritického úseku v obou směrech jízdy.

Vozidlo, které překročí nejvyšší povolenou rychlost, systém podle poznávací značky automaticky identifikuje. S jeho provozovatelem pak úředníci zahájí přestupkové řízení, tedy založí spis a vyhotoví výzvu k zaplacení pokuty.Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

Futsalistu hledá chrudimský klub přes úřad práce. Nařizuje to zákon

TITUL JE ZASE NÁŠ. Chrudimští fotbalisté jsou znovu českými šampiony, pohár...

Neobvyklý inzerát se objevil na vývěsce chrudimského úřadu práce. Mezi nabídkami práce pro konstruktéry či obchodní...

Řidičům na Orlickoústecku mizí výfuky z aut. Policie radí parkovat v garáži

Ilustrační snímek

Policisté na Letohradsku a Žambersku evidují zvýšený počet krádeží výfuků. Zloději nejdou po jedné značce. Jde jim o...

Pardubické letní kino večer jako jediné promítne Českou sodu

Pardubické letní kino Pernštejn znovu uvede Českou sodu. Přijede i režisér Fero...

Pardubické letní kino chystá na večer exkluzivní projekci. Poběží kultovní satirický snímek Česká soda a osobně jej...

Najdete na iDNES.cz