Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepokácíme, brání město suché památné borovice. Jedna už poničila plot

  20:09aktualizováno  20:09
Čtyři roky se snažil majitel domu poblíž centra Pardubic přimět město, aby nechalo pokácet nebezpečné stromy u jeho domu. Radnice žádost opakovaně zamítla, před několika týdny jeden ze stromů spadl na zděný plot.

Spadnou, anebo nespadnou? Dům nadále ohrožují uschlé borovice chráněné státem. | foto: Martin Ťopek

Jindřich Jakubička bydlí v Labské ulici. Dům, ve kterém žije, přímo sousedí s právě opravovaným podzámeckým parkem. Přestože se v parku kácejí některé staré stromy, Jakubička může jen sledovat, jak na místě stále zůstávají uschlé borovice v těsné blízkosti jeho domu.

O jejich pokácení přitom žádal už v roce 2011. „Odpověděli mi, že park je historická památka a že se tam nic kácet nemůže,“ uvedl Jakubička. Že dokáží suché nebo polosuché stromy spadnout bez varování, zjistil asi před měsícem při prudké průtrži mračen. Jeden ze stromů spadl na zděný plot.

Kulturní památka se nesmí kácet, říká město

Radnice přitom o uschlých stromech, které příště nemusejí padnout jen na zděný plot, ale i na obývanou část domu, dobře ví.

„Ve své odpovědi jsme sdělili, že daná lokalita je součástí plánované revitalizace Tyršových sadů a že záměr kácení některých dožilých stromů na základě námitek ekologických sdružení byl zastaven a potřebné rozhodnutí o kácení tak nemohlo být vydáno,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Alexandra Tušlová.

Tím však korespondence s úředníky neskončila. Jakubička dál upozorňoval, že uschlé stromy v těsné blízkosti domu jsou nebezpečné. Stále však narážel na stejnou odpověď: uschlé stromy jsou památka.

„Na základě žádosti bylo vydáno Sdělení k žádosti o povolení kácení dřevin ve smyslu: kácení dřevin na uvedené parcele, která je součástí nemovité kulturní památky, bývalého vodního příkopu opevnění zámku v Pardubicích, podléhá ustanovení o státní památkové péči,“ zněla další odpověď s tím, že stanovisko musí vydat majitel kulturní památky, tedy kraj.

Po čtyřech letech obdobné komunikace se však ukázalo, že žádné stanovisko nedokáže ochránit dům od nebezpečí padajících borovic.

Škodu po padlém stromu chce zaplatit od radnice

Jakubička poté, co mu jeden ze stromů spadl na plot, nechal vyčíslit škodu a tu hodlá vyžadovat po městě. „Už jsme jim poslal žádost, teď čekám na vyčíslení škody,“ uvedl Jakubička.

Radnice chce škodu uhradit ze své pojistky. „Škoda nebyla dosud vyčíslena. S úřednicí, která žádost vyřizuje, se majitel domu dohodl na dodání fotografií poškozeného místa a vyčíslení škody. Žádost o náhradu škody byla předána na pojišťovnu, u které má město sjednané pojištění majetku a odpovědnosti,“ dodala Tušlová.

Škoda by však nemusela vzniknout, kdyby v rámci opravy Tyršových sadů zmizely i uschlé stromy. Kácelo se tady totiž víc než dost a město mělo co dělat, aby mu ekologické iniciativy celou opravu právě kvůli nadměrnému kácení nezhatily.

Dvě uschlé borovice jsou však stále v těsné blízkosti obývaného domu, po té třetí zbyl jen shnilý pařez.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz