Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepokácíme, brání město suché památné borovice. Jedna už poničila plot

  20:09aktualizováno  20:09
Čtyři roky se snažil majitel domu poblíž centra Pardubic přimět město, aby nechalo pokácet nebezpečné stromy u jeho domu. Radnice žádost opakovaně zamítla, před několika týdny jeden ze stromů spadl na zděný plot.

Spadnou, anebo nespadnou? Dům nadále ohrožují uschlé borovice chráněné státem. | foto: Martin Ťopek

Jindřich Jakubička bydlí v Labské ulici. Dům, ve kterém žije, přímo sousedí s právě opravovaným podzámeckým parkem. Přestože se v parku kácejí některé staré stromy, Jakubička může jen sledovat, jak na místě stále zůstávají uschlé borovice v těsné blízkosti jeho domu.

O jejich pokácení přitom žádal už v roce 2011. „Odpověděli mi, že park je historická památka a že se tam nic kácet nemůže,“ uvedl Jakubička. Že dokáží suché nebo polosuché stromy spadnout bez varování, zjistil asi před měsícem při prudké průtrži mračen. Jeden ze stromů spadl na zděný plot.

Kulturní památka se nesmí kácet, říká město

Radnice přitom o uschlých stromech, které příště nemusejí padnout jen na zděný plot, ale i na obývanou část domu, dobře ví.

„Ve své odpovědi jsme sdělili, že daná lokalita je součástí plánované revitalizace Tyršových sadů a že záměr kácení některých dožilých stromů na základě námitek ekologických sdružení byl zastaven a potřebné rozhodnutí o kácení tak nemohlo být vydáno,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Alexandra Tušlová.

Tím však korespondence s úředníky neskončila. Jakubička dál upozorňoval, že uschlé stromy v těsné blízkosti domu jsou nebezpečné. Stále však narážel na stejnou odpověď: uschlé stromy jsou památka.

„Na základě žádosti bylo vydáno Sdělení k žádosti o povolení kácení dřevin ve smyslu: kácení dřevin na uvedené parcele, která je součástí nemovité kulturní památky, bývalého vodního příkopu opevnění zámku v Pardubicích, podléhá ustanovení o státní památkové péči,“ zněla další odpověď s tím, že stanovisko musí vydat majitel kulturní památky, tedy kraj.

Po čtyřech letech obdobné komunikace se však ukázalo, že žádné stanovisko nedokáže ochránit dům od nebezpečí padajících borovic.

Škodu po padlém stromu chce zaplatit od radnice

Jakubička poté, co mu jeden ze stromů spadl na plot, nechal vyčíslit škodu a tu hodlá vyžadovat po městě. „Už jsme jim poslal žádost, teď čekám na vyčíslení škody,“ uvedl Jakubička.

Radnice chce škodu uhradit ze své pojistky. „Škoda nebyla dosud vyčíslena. S úřednicí, která žádost vyřizuje, se majitel domu dohodl na dodání fotografií poškozeného místa a vyčíslení škody. Žádost o náhradu škody byla předána na pojišťovnu, u které má město sjednané pojištění majetku a odpovědnosti,“ dodala Tušlová.

Škoda by však nemusela vzniknout, kdyby v rámci opravy Tyršových sadů zmizely i uschlé stromy. Kácelo se tady totiž víc než dost a město mělo co dělat, aby mu ekologické iniciativy celou opravu právě kvůli nadměrnému kácení nezhatily.

Dvě uschlé borovice jsou však stále v těsné blízkosti obývaného domu, po té třetí zbyl jen shnilý pařez.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz