Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemník pardubického obvodu vede patnáct lidí a bere téměř milion ročně

  12:47aktualizováno  12:47
Zatímco političtí šéfové pardubického magistrátu si na odměny vůbec nesáhnou, jeho tajemník loni dostal na bonusech 178 tisíc hrubého. Dobře si přilepšili i tajemníci na obvodech. Třeba na Dukle bral šéf úředníků na odměnách 181 tisíc korun a v Polabinách pak 150 tisíc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zřejmě každý by předpokládal, že nejvíce bere na pardubickém magistrátu primátor.

Minimálně loni tomu tak však nebylo. Primátorka Štěpánka Fraňková i její nástupce Martin Charvát jsou se základním hrubým platem 68 285 korun měsíčně sice nejvýše, ale nakonec si nepřišli na tolik jako tajemník úřadu Michal Zitko.

Šéfovi úředníků, který koncem roku 2014 měl základní mzdu přes 61 tisíc hrubého, k překonání primátora pomohly dvě velké odměny v celkové výši 178 tisíc korun. Ty Zitkovi schválila dnes už bývalá primátorka Fraňková.

„Jednalo se o splnění tří velkých úkolů. Například úspěšně realizovaný proces vytvoření nového odboru rozvoje a strategie,“ uvedla k faktu, že v červnu 2014 dostal Zitko od města odměnu 118 tisíc korun. Dalších 60 tisíc pak inkasoval v říjnu.

Oproti tomu sama primátorka ani její náměstci za celé volební období nedostali na odměnách ani korunu. „Muselo by nám to schválit zastupitelstvo a to se v Pardubicích neděje. Ani jsme o to nežádali,“ uvedl bývalý první náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ovšem z informací, které redakce MF DNES dostala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, plyne, že daňoví poplatníci se řádně prohnou i při placení odměn tajemníkům malých radnic.

Například šéf úředníků na obvodě Pardubice V. Dukla Jiří Šmaha si loni na odměnách přišel na 180 830 korun. K tomu navíc od státu inkasoval dalších 50 tisíc za pořádání komunálních voleb a eurovoleb.

„Nemám absolutně žádný problém vám moje odměny odtajnit. Nemám se za co stydět. Kolegové z ostatních obvodů třeba vymýšleli, proč vám to neposlat, ale já k tomu nevidím žádný důvod,“ uvedl Šmaha, který informace zaslal do redakce jako první a nejpečlivěji zpracované.

„Ostatní tajemníci na obvodech také dostali peníze za volby, to je všude stejné, bylo to na základě dohody o provedení práce,“ řekl Šmaha, jehož základní měsíčný hrubý plat byl loni 55 tisíc korun.

Jaké loni dostali úředníci a politici odměny

Primátorka Štěpánka Fraňková a její náměstci: 0

Tajemník magistrátu Michal Zitko: 178 000

Tajemník obvodu V. Jiří Šmaha: 180 830

Tajemnice obvodu II. Miroslava Boháčková: 150 000

Tajemnice obvodu I. Gabriela Křížková: 100 000

Poznámka: Plus tajemníci brali od státu odměnu za pořádání voleb. Na základě dohody o provedení práce si mohli vydělat dalších 50 tisíc korun.

To znamená, že si loni celkem vydělal zhruba 900 tisíc korun. „Mám pod sebou patnáct úředníků, plus se starám o 13 lidí, kteří pro nás vykonávají manuální práce, jakou je třeba sekání trávy,“ dodal Šmaha.

Jeho kolegové z dalších malých radnic už tak precizní při vyčíslování svých odměn většinou nebyli, ale i oni přiznávají na poměry soukromých firem veliké odměny.

Tajemnice dostala odměnu i za roznášení zpravodaje

Například tajemnice prvního obvodu loni inkasovala jako bonus 100 tisíc. „Bylo to za administraci veřejných zakázek, zpracování zpravodaje městského obvodu, roznos zpravodaje a poštovních poukázek za odpad,“ uvedla tajemnice Gabriela Křížková. Její kolegyně z Polabin Miroslava Boháčková pak jen na odměnách pobrala 150 tisíc korun hrubého.

„Myslím, že to je na Pardubice a na to, jak náročnou práci tajemníci na obvodech mají, naprosto neadekvátní. Něco podobného je v soukromé sféře na úrovni středního managmentu těžko představitelné,“ uvedl bývalý zastupitel za ODS a majitel firmy eBrána Jiří Janků.

„Na tom je vidět, že se obvody prakticky zrušit nedají. Příliš dobře živí velkou spoustu lidí,“ doplnil Jan Němec, lídr pardubické TOP 09, která se snažila městské obvody zrušit.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz