Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemník pardubického obvodu vede patnáct lidí a bere téměř milion ročně

  12:47aktualizováno  12:47
Zatímco političtí šéfové pardubického magistrátu si na odměny vůbec nesáhnou, jeho tajemník loni dostal na bonusech 178 tisíc hrubého. Dobře si přilepšili i tajemníci na obvodech. Třeba na Dukle bral šéf úředníků na odměnách 181 tisíc korun a v Polabinách pak 150 tisíc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zřejmě každý by předpokládal, že nejvíce bere na pardubickém magistrátu primátor.

Minimálně loni tomu tak však nebylo. Primátorka Štěpánka Fraňková i její nástupce Martin Charvát jsou se základním hrubým platem 68 285 korun měsíčně sice nejvýše, ale nakonec si nepřišli na tolik jako tajemník úřadu Michal Zitko.

Šéfovi úředníků, který koncem roku 2014 měl základní mzdu přes 61 tisíc hrubého, k překonání primátora pomohly dvě velké odměny v celkové výši 178 tisíc korun. Ty Zitkovi schválila dnes už bývalá primátorka Fraňková.

„Jednalo se o splnění tří velkých úkolů. Například úspěšně realizovaný proces vytvoření nového odboru rozvoje a strategie,“ uvedla k faktu, že v červnu 2014 dostal Zitko od města odměnu 118 tisíc korun. Dalších 60 tisíc pak inkasoval v říjnu.

Oproti tomu sama primátorka ani její náměstci za celé volební období nedostali na odměnách ani korunu. „Muselo by nám to schválit zastupitelstvo a to se v Pardubicích neděje. Ani jsme o to nežádali,“ uvedl bývalý první náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ovšem z informací, které redakce MF DNES dostala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, plyne, že daňoví poplatníci se řádně prohnou i při placení odměn tajemníkům malých radnic.

Například šéf úředníků na obvodě Pardubice V. Dukla Jiří Šmaha si loni na odměnách přišel na 180 830 korun. K tomu navíc od státu inkasoval dalších 50 tisíc za pořádání komunálních voleb a eurovoleb.

„Nemám absolutně žádný problém vám moje odměny odtajnit. Nemám se za co stydět. Kolegové z ostatních obvodů třeba vymýšleli, proč vám to neposlat, ale já k tomu nevidím žádný důvod,“ uvedl Šmaha, který informace zaslal do redakce jako první a nejpečlivěji zpracované.

„Ostatní tajemníci na obvodech také dostali peníze za volby, to je všude stejné, bylo to na základě dohody o provedení práce,“ řekl Šmaha, jehož základní měsíčný hrubý plat byl loni 55 tisíc korun.

Jaké loni dostali úředníci a politici odměny

Primátorka Štěpánka Fraňková a její náměstci: 0

Tajemník magistrátu Michal Zitko: 178 000

Tajemník obvodu V. Jiří Šmaha: 180 830

Tajemnice obvodu II. Miroslava Boháčková: 150 000

Tajemnice obvodu I. Gabriela Křížková: 100 000

Poznámka: Plus tajemníci brali od státu odměnu za pořádání voleb. Na základě dohody o provedení práce si mohli vydělat dalších 50 tisíc korun.

To znamená, že si loni celkem vydělal zhruba 900 tisíc korun. „Mám pod sebou patnáct úředníků, plus se starám o 13 lidí, kteří pro nás vykonávají manuální práce, jakou je třeba sekání trávy,“ dodal Šmaha.

Jeho kolegové z dalších malých radnic už tak precizní při vyčíslování svých odměn většinou nebyli, ale i oni přiznávají na poměry soukromých firem veliké odměny.

Tajemnice dostala odměnu i za roznášení zpravodaje

Například tajemnice prvního obvodu loni inkasovala jako bonus 100 tisíc. „Bylo to za administraci veřejných zakázek, zpracování zpravodaje městského obvodu, roznos zpravodaje a poštovních poukázek za odpad,“ uvedla tajemnice Gabriela Křížková. Její kolegyně z Polabin Miroslava Boháčková pak jen na odměnách pobrala 150 tisíc korun hrubého.

„Myslím, že to je na Pardubice a na to, jak náročnou práci tajemníci na obvodech mají, naprosto neadekvátní. Něco podobného je v soukromé sféře na úrovni středního managmentu těžko představitelné,“ uvedl bývalý zastupitel za ODS a majitel firmy eBrána Jiří Janků.

„Na tom je vidět, že se obvody prakticky zrušit nedají. Příliš dobře živí velkou spoustu lidí,“ doplnil Jan Němec, lídr pardubické TOP 09, která se snažila městské obvody zrušit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 28 000 - 31 000 Kč

Najdete na iDNES.cz