Elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Úředníci schválili vyšší emise chvaletické elektrárně. Teď čelí žalobě

  • 8
Chvaletická elektrárna se v roce 2014 stala třetím největším producentem polétavého prachu v zemi. Vyšší emise jí povolil pardubický krajský úřad. Soud nyní rozhoduje, zda úředníci mohli takový krok udělat za zavřenými dveřmi.

Když si chvaletická elektrárna před dvěma lety naplánovala, že místo 324 tun polétavého prachu bude moci vypustit do ovzduší až o dvě stě tun více, podle krajských úředníků to byla nevýznamná změna. Proto lidé neměli ani právo do povolování zvýšených emisí zasáhnout.

Proti postupu úředníků se postavila nezisková organizace Frank Bold Society, která kvůli tomu u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové zažalovala Ministerstvo životního prostředí.

„Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí. Veřejnost by měla mít příležitost se k tomu vyjádřit,“ řekla Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society, který se zaměřuje na ochranu životního prostředí.

„Rozptylová studie prokazuje, že účinky navrhované změny nejsou významné,“ napsali do svého rozhodnutí krajští úředníci.

V roce 2013 koupila společnost Severní energetická chvaletickou elektrárnu od skupiny ČEZ. Současně s tím začala elektrárna spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Elektrárna o rok později požádala o zvýšení emisních limitů pro rok 2014 s argumentem, že pod ČEZ byla v útlumovém režimu, ale v plném provozu stávající limity ani s kvalitnějším uhlím splnit nemůže.

Krajský úřad a posléze Ministerstvo životního prostředí souhlasily s tím, že jde o nevýznamnou změnu, kterou není třeba veřejně projednávat. Už to, že kraj o chystaném zvýšení emisních limitů informoval na úřední desce, bylo něčím navíc. Podle zákona stačilo jen vydat rozhodnutí.

Pardubicku více prachu neublíží, Ostravsku to pomůže

Zástupci Ministerstva životního prostředí v pondělí před soudem tvrdili, že zvýšení emisních limitů podle rozptylové studie nemá žádný měřitelný vliv na lidské zdraví. Krajský úřad ve svém rozhodnutí argumentoval mimo jiné tím, že změna pomůže životnímu prostředí v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Zatímco společnost Sev.en EC, jak zní nyní název chvaletické elektrárny, emisní strop zvedla, znečišťovatelé v obou krajích je úměrně tomu zase snížili.

„Je zajímavé, že tato změna ovzduší v Pardubickém kraji podle úřadu nezhorší, ale v jiných dvou krajích bude mít příznivé účinky na lidské zdraví,“ uvedla Hodysová.

Právní zástupce chvaletické elektrárny Petr Zákoucký před soudem řekl, že elektrárna zvýšené emisní limity na úroveň 524 tun polétavého prachu v roce 2014 plně nevyužila. „Reálně to bylo 399 tun,“ uvedl Zákoucký.

V loňském roce elektrárna opět dosáhla se souhlasem krajského úřadu zvýšení emisních limitů na úroveň 404 tun, ale podle Zákouckého opět vypustila ve skutečnosti mnohem méně škodlivin.

Žaloba míří spíše na krajský úřad

Ve sporu možná nejde ani tak o to, zda elektrárna mohla vypouštět o 200 tun polétavého prachu víc, nebo ne. Žaloba spíše míří na krajský úřad, který podle spolku Frank Bold Society vychází vstříc elektrárně, i když by jí mohl naopak přísnějším postupem dotlačit k tomu, aby použila modernější technologie a znečišťovala méně.

„Limity nestačí a pak dochází k tomu, že elektrárny spolu obchodují s emisními stropy,“ uvedla Hodačová.

Společnost Sev.en EC chystá kvůli přísnějším pravidlům pro znečišťovatele velkou investici. „Elektrárna investuje tři miliardy korun, aby nové přísné limity splnila,“ uvedl Zákoucký.