Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci schválili vyšší emise chvaletické elektrárně. Teď čelí žalobě

  12:14aktualizováno  12:14
Chvaletická elektrárna se v roce 2014 stala třetím největším producentem polétavého prachu v zemi. Vyšší emise jí povolil pardubický krajský úřad. Soud nyní rozhoduje, zda úředníci mohli takový krok udělat za zavřenými dveřmi.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když si chvaletická elektrárna před dvěma lety naplánovala, že místo 324 tun polétavého prachu bude moci vypustit do ovzduší až o dvě stě tun více, podle krajských úředníků to byla nevýznamná změna. Proto lidé neměli ani právo do povolování zvýšených emisí zasáhnout.

Proti postupu úředníků se postavila nezisková organizace Frank Bold Society, která kvůli tomu u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové zažalovala Ministerstvo životního prostředí.

„Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí. Veřejnost by měla mít příležitost se k tomu vyjádřit,“ řekla Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society, který se zaměřuje na ochranu životního prostředí.

„Rozptylová studie prokazuje, že účinky navrhované změny nejsou významné,“ napsali do svého rozhodnutí krajští úředníci.

V roce 2013 koupila společnost Severní energetická chvaletickou elektrárnu od skupiny ČEZ. Současně s tím začala elektrárna spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Elektrárna o rok později požádala o zvýšení emisních limitů pro rok 2014 s argumentem, že pod ČEZ byla v útlumovém režimu, ale v plném provozu stávající limity ani s kvalitnějším uhlím splnit nemůže.

Krajský úřad a posléze Ministerstvo životního prostředí souhlasily s tím, že jde o nevýznamnou změnu, kterou není třeba veřejně projednávat. Už to, že kraj o chystaném zvýšení emisních limitů informoval na úřední desce, bylo něčím navíc. Podle zákona stačilo jen vydat rozhodnutí.

Pardubicku více prachu neublíží, Ostravsku to pomůže

Zástupci Ministerstva životního prostředí v pondělí před soudem tvrdili, že zvýšení emisních limitů podle rozptylové studie nemá žádný měřitelný vliv na lidské zdraví. Krajský úřad ve svém rozhodnutí argumentoval mimo jiné tím, že změna pomůže životnímu prostředí v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Zatímco společnost Sev.en EC, jak zní nyní název chvaletické elektrárny, emisní strop zvedla, znečišťovatelé v obou krajích je úměrně tomu zase snížili.

„Je zajímavé, že tato změna ovzduší v Pardubickém kraji podle úřadu nezhorší, ale v jiných dvou krajích bude mít příznivé účinky na lidské zdraví,“ uvedla Hodysová.

Právní zástupce chvaletické elektrárny Petr Zákoucký před soudem řekl, že elektrárna zvýšené emisní limity na úroveň 524 tun polétavého prachu v roce 2014 plně nevyužila. „Reálně to bylo 399 tun,“ uvedl Zákoucký.

V loňském roce elektrárna opět dosáhla se souhlasem krajského úřadu zvýšení emisních limitů na úroveň 404 tun, ale podle Zákouckého opět vypustila ve skutečnosti mnohem méně škodlivin.

Žaloba míří spíše na krajský úřad

Ve sporu možná nejde ani tak o to, zda elektrárna mohla vypouštět o 200 tun polétavého prachu víc, nebo ne. Žaloba spíše míří na krajský úřad, který podle spolku Frank Bold Society vychází vstříc elektrárně, i když by jí mohl naopak přísnějším postupem dotlačit k tomu, aby použila modernější technologie a znečišťovala méně.

„Limity nestačí a pak dochází k tomu, že elektrárny spolu obchodují s emisními stropy,“ uvedla Hodačová.

Společnost Sev.en EC chystá kvůli přísnějším pravidlům pro znečišťovatele velkou investici. „Elektrárna investuje tři miliardy korun, aby nové přísné limity splnila,“ uvedl Zákoucký.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz