Obyvatelé Slatiny si museli kvůli nelegálnímu skladu munice dlouho zvykat na přítomnost policie.

Obyvatelé Slatiny si museli kvůli nelegálnímu skladu munice dlouho zvykat na přítomnost policie. | foto: Martin Švec, MAFRA

Ve Slatině je stále nelegální munice. Úřady se přou o kompetence

  • 0
Vysokomýtský stavební úřad nedělal podle Krajského úřadu co dělat měl, proto přišel o pravomoci v kauze nelegálního skladu munice zbrojaře Martina Rudolfa ve Slatině na Vysokomýtsku. Městský úřad ve Vysokém Mýtě se brání, že jeho postup byl v pořádku.

Kravín ve Slatině je stále užíván v rozporu s vydanou kolaudací, zbrojař Martin Rudolf semtex, bleskovice ani ženijní nálože nevyklidil. Lhůta pro rekolaudaci objektů již uplynula a příslušný stavební úřad měl jednat.

„Byl nečinný a dopustil se nedůvodných průtahů v řízení“. Tak hovoří o vysokomýtském stavebním úřadu usnesení Krajského úřadu. Další postup v případu nelegálního muničního skladu ve Slatině u Vysokého Mýta již nebude řešit stavební úřad ve Vysokém Mýtě. Veškeré pravomoci přecházejí uvedeným usnesením na stavební úřad v Holicích.

„Z informací, které jsem obdržel od příslušných úředníků krajského úřadu, lze u stavebního úřadu ve Vysokém Mýtě vypozorovat dlouhodobé a nedůvodné průtahy v řízení o užívání areálu ve Slatině v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a řízení o změně účelu užívání staveb,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který je s vysokomýtským hlemýždím tempem úřadování silně nespokojen.

„Stavební úřad v Holicích disponuje odpovídající personální kapacitou a zkušenostmi, aby byl tento případ vyřešen co nejdříve. Díky průtahům totiž musela být ve Slatině pět měsíců jednotka policie, která najde své uplatnění jinde,“ dodal hejtman.

Předání pravomocí navrhli v Mýtě

Úředníci vysokomýtské radnice se brání. Sami navíc už dávno navrhovali, aby tuto záležitost převzal do své kompetence kraj, protože se obávali, aby se neocitli za mantinely zákonů.

„Po jisté době od prvotní kontroly došli někteří představitelé a zaměstnanci Pardubického kraje a s nimi zřejmě i některé složky integrovaného záchranného systému  k naprosto zcestné představě, že stěžejním bezpečnostním a krizovým úřadem se v dané věci stane stavební úřad Vysoké Mýto,“ řekl vedoucí odboru stavebního úřadu a životního prostředí Luboš Karmín.

Přitom z pohledu zákona je podle Karmína řešení situace naprosto jednoduché a příslušná ustanovení přesně upravuji další možné postupy v dané věci. „Jsou-li totiž ohroženy životy, zdraví, majetek či životní prostředí je povinností hejtmana vyhlásit stav nebezpečí,“ podotkl Karmín.

Zákonné orgány krizového řízení v takovém případě odstraňují nebezpečí. Mezi ně stavební úřad nepatří. „A pokud hejtman stav nebezpečí nevyhlásil, životy, zdraví, majetek či životní prostředí ohroženy nejsou. Opakovaná tvrzení zaměstnanců kraje, že policie čeká pouze na rozhodnutí stavebního úřadu, aby mohla začít s vyklizením, tak nemají žádnou zákonnou oporu. Pokud by sklad ohrožoval své okolí, je zcela v kompetenci hejtmana a integrovaného záchranného systému tuto situaci řešit,“ konstatuje Luboš Karmín.

Podle něj byly veškeré úkony činěny v řádných lhůtách, zákonné znaky nečinnosti podle správního řádu nejsou tedy vůbec naplněny.

Krajský úřad Pardubického kraje prodloužil v dubnu lhůtu na zjednání nápravy k užívání staveb ke stanoveným účelům o 30 dní s jejím koncem 3. června. Stavební úřad ve Vysokém Mýtě mezitím tuto stanovenou lhůtu v průběhu odvolacího řízení prodloužil o 60 dní.

„Rozhodnutí stavebního úřadu ve Vysokém Mýtě je podle nás nezákonné a nemohlo nabýt právní moci, jelikož bylo vydáno v průběhu odvolacího řízení, přičemž stanovení lhůty tak bylo výhradně v pravomoci odvolacího orgánu,“ uvedl vedoucí odboru majetkového, stavebního řádu a investic Michal Votřel.

Zatímco policie případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení z nedbalosti, stavební úřad ve Vysokém Mýtě nadále nekonal a držel se stanovené dvouměsíční lhůty.