Tyršovy sady nabízejí romantická i méně pěkná zákoutí.

Tyršovy sady nabízejí romantická i méně pěkná zákoutí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Odpůrci opravu pardubického parku odpískali, ale radní chtějí bojovat

  • 5
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že Pardubice špatně vypsaly soutěž na opravu Tyršových sadů. Politici ale stále věří, že park za peníze z Evropské unie příští rok opraví.

Jeden z náměstků pardubické primátorky František Brendl už tři roky nedělá téměř nic jiného, než že připravuje opravu Tyršových sadů v centru města. Radnice na ni chce použít významnou část evropských peněz, o které by v případě neúspěchu mohla přijít.

Ovšem stále se nedaří. Zatím poslední ránu mladému politikovi uštědřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který městu zrušil výběrové řízení na stavbu za 80 milionů.

"Nevzdáváme se. Stále věříme, že to dobře dopadne. Proti rozhodnutí se odvoláme," neskládá zbraně Brendl.

Ovšem i on musí počítat s tím, že úřad svůj verdikt potvrdí. "Ani tak není konec. Museli bychom rychle vypsat novou soutěž na stavitele nových sadů. Peníze z Bruselu mají být prostavěné do roku 2015, to se stále dá stihnout," burcuje František Brendl.

Jenže radnici už tlačí čas. Správci peněz totiž městu nařídili, aby miliony prostavěli už do konce příštího roku. O prodloužení termínu by radnice musela požádat. "Věřím, že v tom by problém nebyl," říká Brendl.

Peníze z Bruselu jsou vážně ohroženy

Ovšem i kdyby se to podařilo a radnice vypsala třeba už v lednu novou soutěž, stačí jeden dopis na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a vše zase rychle skončí. Ten totiž nemá žádné správní lhůty a může další případnou námitku řešit i půl roku, jak se ostatně v Pardubicích už několikrát stalo.

A lidí, kteří by námitku poslat mohli, je dost. Občanská sdružení s radnicí tvrdě bojují.

"I bez znalostí detailů lze ale říci, že naděje na obnovu parku z evropských peněz v tomto dotačním období zřejmě definitivně padla," říká k tomu Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy, které proti magistrátem připravené opravě dva roky aktivně vystupuje.

"Kdyby město místo tvrdohlavé snahy o prosazení komplikovaného a drahého projektu naslouchalo opakovaným varováním sdružení či přistoupilo na skromnější koncept řešení, mohl být dnes park již opraven a sloužit občanům," uvedl Seiner.

Brendl má za to, že právě lidé ze sdružení posílali anonymně na ÚOHS námitky proti přípravě projektu. To oni sice odmítají, ale nic to nemění na tom, že obě strany se neshodnou na tom, jak park opravit, a také že start rekonstrukce je vážně ohrožen.

"Park je zdevastovaný a potřebuje nutně opravu. Měla se dělat už dávno. Ovšem, když nebude město moci použít zdroje z Unie, stavba nejspíš nebude. Je příliš nákladná," dodal Brendl, který se zřejmě už pomalu loučí s myšlenkou, že by se slavnostního otevření nového parku dočkal ještě ve své funkci. Volební období současného vedení města totiž končí už příští rok v říjnu.

"Kvůli tomu, že město bude muset nejspíše vypsat nové výběrové řízení na dodavatele stavby, je zásadně ohrožen byť i prodloužený termín realizace, který je do konce roku 2014. Námi kritizovaný projekt, který byl vysoutěžen za 90 milionů, má dobu stavby až 16 měsíců, a tak téměř jistě nesplní podmínky dotace Unie a musel by být zaplacen jen z rozpočtu města," shrnul naděje Brendla Jan Linhart, předseda sdružení Zelená pro Pardubicko.