Plyn a ropa se na východě Čech hledat nebudou. Plán těžařů zamítl úřad

  11:27aktualizováno  11:27
Ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost turecko-americké společnosti SouthOil, která vydělává těžbou ropy a zemního plynu, o průzkumné území na východě Čech. Firma se však ještě odvolala a tak musí rozhodnutí ještě učinit i ministr.

Těžaři hodlají rozšířit těžbu ropy v Čechách. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji se průzkum neuskuteční. Alespoň zatím. Neporušené zásoby pitné podzemní vody ve východočeské křídě jsou podle státních úředníků cennější nad jakýkoli geologický průzkum.

Co žádá SouthOil?

  • průzkum na 1 341 kilometrů čtverečních v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, na území leží 178 obcí
  • chce hledat konvenčních ložiska ropy a zemního plynu
  • v první fázi jde o studium dřívějších podkladů a zčásti i o seizmický průzkum
  • v druhé fázi jde o seizmický 2D průzkum pomocí seizmického vibrátoru a dva průzkumné vrty do hloubky 2 300 a 4 300 metrů

Firma sídlí v Praze a vznikla v říjnu 2011. Větší část ovládá Turek Göktug Beser, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu.

Ministerstvo sice uznalo, že geologický průzkum těchto surovin by se měl v Česku podporovat, ale důležitější jsou ochrana vody, přírody a odmítavý postoj obcí.

"Další veřejné zájmy převyšují zájem na dalším průzkumu a následném využití ložiska," uvedl ředitel odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové Libor Hejduk.

Firma požádala ještě o rozklad u ministra. Chce, aby věc vrátil a úřad rozhodl znovu. Namítá, že v území s chráněnou vodou při řece Moravě se průzkumy ropy běžně povolují, a na východě Čech to není možné.

"Tento způsob nesvědčí o stejném měřítku posuzování pro stejnou činnost," ohradil se prokurista SouthOil, geolog Stanislav Staněk ze Zlatých Hor.

S průzkumem souhlasily jen čtyři obce, a to ještě s podmínkami. Proti se ozvalo 112 obcí. Například Litomyšl se odvolávala i na památky zapsané pod UNESCO, některé úřady zase poukázaly na zamýšlené stavby, jako jsou kanál Dunaj-Odra-Labe nebo rozvojové oblasti kolem Hradce Králové a Pardubic či silnice R35.

Hlavně se však úřady i obce zastávají čisté vody. Dnes jim končí lhůta, aby se vyjádřily k rozkladu. Například vysokomýtská radnice se znovu ohradila proti průzkumu. 

"V těchto místech je přirozená zásobárna vody nejen pro východní Čechy, ale možná i pro Moravu. Bojíme se, že by těžba tyto zásoby podzemní vody zničila," řekl místostarosta Vysokého Mýta František Jiraský.

"Plyn z břidlic nás nezajímá," tvrdí společnost

Obavy projevily i Brněnské vodárny a kanalizace, protože se na Svitavsku nachází významný vodní zdroj pro město Brno.

"Svitavsko je přímo území vyhlášené jako chráněná oblast přirozené akumulace vod, takže jakýkoliv zásah do podloží průzkumem, případně těžbou, by znamenal možnost narušení stávajícího souvrství. S ohledem na skutečnost, že předložený záměr nedostatečně popisuje způsob provedení průzkumu a hlavně nedostatečně řeší zabezpečení ochrany spodních vod, odbor životního prostředí s provedením průzkumu nesouhlasí," uvedl vedoucí odboru na svitavské radnici Marek Antoš.

Obce a aktivisté z koalice STOP HF se obávají, že firmě jde spíše o plyn z břidlic v jižním cípu území v okolí Svitav. Podle České geologické služby se tam objevily ve 40. letech vývěry plynu, ale neví se, kolik ho je. Zásoby pro nekonvenční těžbu jsou sporné.

Státní geologové už na jaře potvrdili, že ve východních Čechách nejsou ani konvenční zdroje ropy a plynu. Firma si však stojí za svým a v žádosti znovu zopakovala, že jí jde o tato konvenční ložiska.

"Zajímáme se o těžbu ropy a plynu za použití konvenčních metod. Všechny předběžné geologické údaje potvrzují rozsah Vídeňské pánve až na území České republiky. Nezajímáme se o břidlicový plyn, pokládáme to za problematické z ekologických důvodů," sdělil pro MF DNES prokurista SouthOil Erkan Icsel, žijící v americkém Texasu.

Území Hradecka a Pardubicka je vůbec nejrozsáhlejší v Česku v posledním období, kde firmy požádaly o průzkumná území. Velké protesty proti průzkumu břidlicového plynu se před rokem objevily na Trutnovsku, Náchodsku či Berounsku.

Zástupci obcí a aktivisté budou debatovat o břidlicovém plynu v pondělí v 16 hodin v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě. Upozorní na rizika průzkumu a těžby hydraulickým štěpením, například na možná zemětřesení.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Jednání o pardubické koalici se protahuje, čeká se, jak se rozhodne ODS

Povolební koaliční jednání v Pardubicích zmrzlo.

Za dva týdny se bude konat v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které by mělo zvolit nové vedení města. Jenže aby...

Musíme si dát pozor na střed hřiště, říká kouč fotbalistů Pardubic

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Pardubicemi (v červenobílém) a...

Ještě před zimní pauzou čeká pardubické fotbalisty pětice utkání a jedno z nich právě dnes. V 18 hodin proběhne výkop...

VIDEO: Srdce pro Václava Havla doplní stovky zrcátek ze všech koutů země

Zrcátka pro Václava Havla.

Na patnáct set různých malých zrcátek přinesli a poslali lidé z celé republiky autorům známé plastiky Srdce pro Václava...

Najdete na iDNES.cz