Plyn a ropa se na východě Čech hledat nebudou. Plán těžařů zamítl úřad

  11:27aktualizováno  11:27
Ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost turecko-americké společnosti SouthOil, která vydělává těžbou ropy a zemního plynu, o průzkumné území na východě Čech. Firma se však ještě odvolala a tak musí rozhodnutí ještě učinit i ministr.

Těžaři hodlají rozšířit těžbu ropy v Čechách. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji se průzkum neuskuteční. Alespoň zatím. Neporušené zásoby pitné podzemní vody ve východočeské křídě jsou podle státních úředníků cennější nad jakýkoli geologický průzkum.

Co žádá SouthOil?

  • průzkum na 1 341 kilometrů čtverečních v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, na území leží 178 obcí
  • chce hledat konvenčních ložiska ropy a zemního plynu
  • v první fázi jde o studium dřívějších podkladů a zčásti i o seizmický průzkum
  • v druhé fázi jde o seizmický 2D průzkum pomocí seizmického vibrátoru a dva průzkumné vrty do hloubky 2 300 a 4 300 metrů

Firma sídlí v Praze a vznikla v říjnu 2011. Větší část ovládá Turek Göktug Beser, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu.

Ministerstvo sice uznalo, že geologický průzkum těchto surovin by se měl v Česku podporovat, ale důležitější jsou ochrana vody, přírody a odmítavý postoj obcí.

"Další veřejné zájmy převyšují zájem na dalším průzkumu a následném využití ložiska," uvedl ředitel odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové Libor Hejduk.

Firma požádala ještě o rozklad u ministra. Chce, aby věc vrátil a úřad rozhodl znovu. Namítá, že v území s chráněnou vodou při řece Moravě se průzkumy ropy běžně povolují, a na východě Čech to není možné.

"Tento způsob nesvědčí o stejném měřítku posuzování pro stejnou činnost," ohradil se prokurista SouthOil, geolog Stanislav Staněk ze Zlatých Hor.

S průzkumem souhlasily jen čtyři obce, a to ještě s podmínkami. Proti se ozvalo 112 obcí. Například Litomyšl se odvolávala i na památky zapsané pod UNESCO, některé úřady zase poukázaly na zamýšlené stavby, jako jsou kanál Dunaj-Odra-Labe nebo rozvojové oblasti kolem Hradce Králové a Pardubic či silnice R35.

Hlavně se však úřady i obce zastávají čisté vody. Dnes jim končí lhůta, aby se vyjádřily k rozkladu. Například vysokomýtská radnice se znovu ohradila proti průzkumu. 

"V těchto místech je přirozená zásobárna vody nejen pro východní Čechy, ale možná i pro Moravu. Bojíme se, že by těžba tyto zásoby podzemní vody zničila," řekl místostarosta Vysokého Mýta František Jiraský.

"Plyn z břidlic nás nezajímá," tvrdí společnost

Obavy projevily i Brněnské vodárny a kanalizace, protože se na Svitavsku nachází významný vodní zdroj pro město Brno.

"Svitavsko je přímo území vyhlášené jako chráněná oblast přirozené akumulace vod, takže jakýkoliv zásah do podloží průzkumem, případně těžbou, by znamenal možnost narušení stávajícího souvrství. S ohledem na skutečnost, že předložený záměr nedostatečně popisuje způsob provedení průzkumu a hlavně nedostatečně řeší zabezpečení ochrany spodních vod, odbor životního prostředí s provedením průzkumu nesouhlasí," uvedl vedoucí odboru na svitavské radnici Marek Antoš.

Obce a aktivisté z koalice STOP HF se obávají, že firmě jde spíše o plyn z břidlic v jižním cípu území v okolí Svitav. Podle České geologické služby se tam objevily ve 40. letech vývěry plynu, ale neví se, kolik ho je. Zásoby pro nekonvenční těžbu jsou sporné.

Státní geologové už na jaře potvrdili, že ve východních Čechách nejsou ani konvenční zdroje ropy a plynu. Firma si však stojí za svým a v žádosti znovu zopakovala, že jí jde o tato konvenční ložiska.

"Zajímáme se o těžbu ropy a plynu za použití konvenčních metod. Všechny předběžné geologické údaje potvrzují rozsah Vídeňské pánve až na území České republiky. Nezajímáme se o břidlicový plyn, pokládáme to za problematické z ekologických důvodů," sdělil pro MF DNES prokurista SouthOil Erkan Icsel, žijící v americkém Texasu.

Území Hradecka a Pardubicka je vůbec nejrozsáhlejší v Česku v posledním období, kde firmy požádaly o průzkumná území. Velké protesty proti průzkumu břidlicového plynu se před rokem objevily na Trutnovsku, Náchodsku či Berounsku.

Zástupci obcí a aktivisté budou debatovat o břidlicovém plynu v pondělí v 16 hodin v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě. Upozorní na rizika průzkumu a těžby hydraulickým štěpením, například na možná zemětřesení.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Další z rubriky

VIDEO: Dostihy vystřídalo kluziště, Pardubice mají třetí ledovou plochu

Novou ledovou plochu otestují první bruslaři v neděli.

V Pardubicích vznikla po dvou kluzištích na zimním stadionu třetí ledová plocha. Na závodišti v blízkosti cílové roviny...

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Najdete na iDNES.cz