Vysokoškolská výuka v Pardubicích trvá 65 let, má 35 tisíc absolventů

  8:21aktualizováno  8:21
Přesně před 65 lety byla v Pardubicích zahájena vysokoškolská výuka. Za posledních 10 let univerzita do svého rozvoje investovala tři miliardy korun.

Univerzita Pardubice se může pochlubit také moderním vybavením pro výzkumnou činnost. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jen máloco mělo pro školství v Pardubickém kraji tak zásadní dopad jako datum 15. října 1950. Tehdy totiž byla zřízena Vysoká škola chemická v Pardubicích. K výuce se využívaly adaptované prostory pekařské a cukrářské průmyslové školy.

Do prvního ročníku nastoupilo 120 posluchačů, dnes už má škola 35 tisíc absolventů. Dvakrát mezitím změnila název - 40 let to byla Vysoká škola chemicko-technologická, od roku 1994 se jmenuje Univerzita Pardubice.

„Z jednofakultní školy se postupně stala univerzita, jejíž sedm fakult nabízí dnes vysokoškolské vzdělání devíti tisícům posluchačů ve 130 oborech. Svým vědecko-výzkumným výkonem a výsledky patří Univerzita Pardubice dlouhodobě do první desítky nejvýkonnějších vysokoškolských pracovišť České republiky,“ řekla mluvčí Univerzity Pardubice Wágnerová.

Podle světového žebříčku Times Higher Education World University Rankings se pardubická univerzita dostala spolu s dalšími osmi českými vysokými školami do světové elity.

„Naše nedávné umístění v prestižním světovém žebříčku Times Higher Education na 601. až 800. místě lze určitě považovat za úspěch, zejména uvědomíme-li si, že na celém světě je několik desítek tisíc vysokoškolských institucí. Je to takový hezký dárek k našemu pětašedesátému výročí založení školy,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Zázemí univerzity je kvalitní

Jen za posledních deset let investovala Univerzita Pardubice tři miliardy korun do svého rozvoje. Většina budov je renovovaných či nově postavených, má kvalitní zázemí a moderní vybavení pro vzdělávací i výzkumnou činnost.

„I nadále chceme být mezinárodně respektovaným centrem vzdělanosti, kde akademičtí pracovníci posouvají hranice lidského poznání, předávají své intelektuální bohatství studentům a vychovávají z nich vysoce kvalifikované odborníky, kteří přispívají ke zlepšení kvality života a prosperity naší společnosti,“ řekl Ludwig.

V centru univerzitního kampusu vznikl nový výukový areál, který využívají zejména fakulty ekonomickosprávní, filozofická a dopravní. V jeho atriu se nachází odpočinková zóna, kde by v listopadu měla být zpřístupněna i Lavička Václava Havla. „Spojovací nadzemní most propojuje nový výukový areál se sousední budovou přes ulici, a spojuje tak všechny univerzitní objekty v jižní části kampusu v jeden průchozí celek,“ uvedla Wágnerová.

Radnice opravuje Studentskou ulici

V současné době dochází v jižní části univerzitního kampusu v Polabinách i k rozsáhlým úpravám venkovních ploch. Budují se dvě nová parkoviště s kapacitou 180 míst. Před dopravní fakultou ve Studentské ulici se staví nový parter určený pro setkávání a odpočinek. Součástí venkovních úprav univerzity je i rekonstrukce vnitřní komunikace k rektorátu.

Rektoři vysoké školy - první a současný

Jiří Klikorka Absolvent Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství v Praze. Když byla 27. listopadu 1953 Vysoká škola chemická v Pardubicích uznána jako samostatné vysokoškolské zařízení, Jiří Klikorka byl ve svých jednatřiceti letech v jejím čele a stal se prvním rektorem. Funkci zastával do roku 1969, kdy požádal o uvolnění ze zdravotních důvodů. Znovu byl jmenován rektorem v roce 1981. Funkci potom zastával dalších sedm let, do roku 1988.

Miroslav Ludwig Absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, kterou ukončil v roce 1980. Nyní se soustřeďuje na studium různých vlivů na chemické reakce s využitím moderních chemometrických metod při vyhodnocování získaných experimentálních dat. Od roku 1997 do ledna 2000 vykonával funkci prorektora pro vnitřní záležitosti univerzity. Rektorem Univerzity Pardubice byl od roku 2000 do roku 2006 a v roce 2010 zahájil své druhé funkční období.

„Zároveň město Pardubice provádí rekonstrukci Studentské ulice s novými chodníky, středovým pásem, novým osvětlením a přechody pro chodce a retardéry pro zpomalení dopravy,“ řekla Wágnerová.

Od univerzitní tělocvičny do Kunětické ulice a do centra města rovněž vede nová cyklostezka.

V nejstarším areálu univerzity v centru města vzniklo nové Centrum materiálů a nanotechnologií fakulty chemicko-technologické, moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj zejména materiálového výzkumu připravené svým přístrojovým vybavením a vědeckými týmy řešit ta nejžádanější vědecká témata současnosti.

„Podmínky, které měla vysoká škola na svém začátku před 65 lety a nyní, jsou nesrovnatelné. Univerzita Pardubice se stala moderní a konsolidovanou institucí, kterou opouští vysoce kvalifikovaní odborníci,“ řekl Ludwig.

Autor:


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Najdete na iDNES.cz