Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoškolská výuka v Pardubicích trvá 65 let, má 35 tisíc absolventů

  8:21aktualizováno  8:21
Přesně před 65 lety byla v Pardubicích zahájena vysokoškolská výuka. Za posledních 10 let univerzita do svého rozvoje investovala tři miliardy korun.

Univerzita Pardubice se může pochlubit také moderním vybavením pro výzkumnou činnost. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jen máloco mělo pro školství v Pardubickém kraji tak zásadní dopad jako datum 15. října 1950. Tehdy totiž byla zřízena Vysoká škola chemická v Pardubicích. K výuce se využívaly adaptované prostory pekařské a cukrářské průmyslové školy.

Do prvního ročníku nastoupilo 120 posluchačů, dnes už má škola 35 tisíc absolventů. Dvakrát mezitím změnila název - 40 let to byla Vysoká škola chemicko-technologická, od roku 1994 se jmenuje Univerzita Pardubice.

„Z jednofakultní školy se postupně stala univerzita, jejíž sedm fakult nabízí dnes vysokoškolské vzdělání devíti tisícům posluchačů ve 130 oborech. Svým vědecko-výzkumným výkonem a výsledky patří Univerzita Pardubice dlouhodobě do první desítky nejvýkonnějších vysokoškolských pracovišť České republiky,“ řekla mluvčí Univerzity Pardubice Wágnerová.

Podle světového žebříčku Times Higher Education World University Rankings se pardubická univerzita dostala spolu s dalšími osmi českými vysokými školami do světové elity.

„Naše nedávné umístění v prestižním světovém žebříčku Times Higher Education na 601. až 800. místě lze určitě považovat za úspěch, zejména uvědomíme-li si, že na celém světě je několik desítek tisíc vysokoškolských institucí. Je to takový hezký dárek k našemu pětašedesátému výročí založení školy,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Zázemí univerzity je kvalitní

Jen za posledních deset let investovala Univerzita Pardubice tři miliardy korun do svého rozvoje. Většina budov je renovovaných či nově postavených, má kvalitní zázemí a moderní vybavení pro vzdělávací i výzkumnou činnost.

„I nadále chceme být mezinárodně respektovaným centrem vzdělanosti, kde akademičtí pracovníci posouvají hranice lidského poznání, předávají své intelektuální bohatství studentům a vychovávají z nich vysoce kvalifikované odborníky, kteří přispívají ke zlepšení kvality života a prosperity naší společnosti,“ řekl Ludwig.

V centru univerzitního kampusu vznikl nový výukový areál, který využívají zejména fakulty ekonomickosprávní, filozofická a dopravní. V jeho atriu se nachází odpočinková zóna, kde by v listopadu měla být zpřístupněna i Lavička Václava Havla. „Spojovací nadzemní most propojuje nový výukový areál se sousední budovou přes ulici, a spojuje tak všechny univerzitní objekty v jižní části kampusu v jeden průchozí celek,“ uvedla Wágnerová.

Radnice opravuje Studentskou ulici

V současné době dochází v jižní části univerzitního kampusu v Polabinách i k rozsáhlým úpravám venkovních ploch. Budují se dvě nová parkoviště s kapacitou 180 míst. Před dopravní fakultou ve Studentské ulici se staví nový parter určený pro setkávání a odpočinek. Součástí venkovních úprav univerzity je i rekonstrukce vnitřní komunikace k rektorátu.

Rektoři vysoké školy - první a současný

Jiří Klikorka Absolvent Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství v Praze. Když byla 27. listopadu 1953 Vysoká škola chemická v Pardubicích uznána jako samostatné vysokoškolské zařízení, Jiří Klikorka byl ve svých jednatřiceti letech v jejím čele a stal se prvním rektorem. Funkci zastával do roku 1969, kdy požádal o uvolnění ze zdravotních důvodů. Znovu byl jmenován rektorem v roce 1981. Funkci potom zastával dalších sedm let, do roku 1988.

Miroslav Ludwig Absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, kterou ukončil v roce 1980. Nyní se soustřeďuje na studium různých vlivů na chemické reakce s využitím moderních chemometrických metod při vyhodnocování získaných experimentálních dat. Od roku 1997 do ledna 2000 vykonával funkci prorektora pro vnitřní záležitosti univerzity. Rektorem Univerzity Pardubice byl od roku 2000 do roku 2006 a v roce 2010 zahájil své druhé funkční období.

„Zároveň město Pardubice provádí rekonstrukci Studentské ulice s novými chodníky, středovým pásem, novým osvětlením a přechody pro chodce a retardéry pro zpomalení dopravy,“ řekla Wágnerová.

Od univerzitní tělocvičny do Kunětické ulice a do centra města rovněž vede nová cyklostezka.

V nejstarším areálu univerzity v centru města vzniklo nové Centrum materiálů a nanotechnologií fakulty chemicko-technologické, moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj zejména materiálového výzkumu připravené svým přístrojovým vybavením a vědeckými týmy řešit ta nejžádanější vědecká témata současnosti.

„Podmínky, které měla vysoká škola na svém začátku před 65 lety a nyní, jsou nesrovnatelné. Univerzita Pardubice se stala moderní a konsolidovanou institucí, kterou opouští vysoce kvalifikovaní odborníci,“ řekl Ludwig.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Najdete na iDNES.cz