Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoškolská výuka v Pardubicích trvá 65 let, má 35 tisíc absolventů

  8:21aktualizováno  8:21
Přesně před 65 lety byla v Pardubicích zahájena vysokoškolská výuka. Za posledních 10 let univerzita do svého rozvoje investovala tři miliardy korun.

Univerzita Pardubice se může pochlubit také moderním vybavením pro výzkumnou činnost. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jen máloco mělo pro školství v Pardubickém kraji tak zásadní dopad jako datum 15. října 1950. Tehdy totiž byla zřízena Vysoká škola chemická v Pardubicích. K výuce se využívaly adaptované prostory pekařské a cukrářské průmyslové školy.

Do prvního ročníku nastoupilo 120 posluchačů, dnes už má škola 35 tisíc absolventů. Dvakrát mezitím změnila název - 40 let to byla Vysoká škola chemicko-technologická, od roku 1994 se jmenuje Univerzita Pardubice.

„Z jednofakultní školy se postupně stala univerzita, jejíž sedm fakult nabízí dnes vysokoškolské vzdělání devíti tisícům posluchačů ve 130 oborech. Svým vědecko-výzkumným výkonem a výsledky patří Univerzita Pardubice dlouhodobě do první desítky nejvýkonnějších vysokoškolských pracovišť České republiky,“ řekla mluvčí Univerzity Pardubice Wágnerová.

Podle světového žebříčku Times Higher Education World University Rankings se pardubická univerzita dostala spolu s dalšími osmi českými vysokými školami do světové elity.

„Naše nedávné umístění v prestižním světovém žebříčku Times Higher Education na 601. až 800. místě lze určitě považovat za úspěch, zejména uvědomíme-li si, že na celém světě je několik desítek tisíc vysokoškolských institucí. Je to takový hezký dárek k našemu pětašedesátému výročí založení školy,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Zázemí univerzity je kvalitní

Jen za posledních deset let investovala Univerzita Pardubice tři miliardy korun do svého rozvoje. Většina budov je renovovaných či nově postavených, má kvalitní zázemí a moderní vybavení pro vzdělávací i výzkumnou činnost.

„I nadále chceme být mezinárodně respektovaným centrem vzdělanosti, kde akademičtí pracovníci posouvají hranice lidského poznání, předávají své intelektuální bohatství studentům a vychovávají z nich vysoce kvalifikované odborníky, kteří přispívají ke zlepšení kvality života a prosperity naší společnosti,“ řekl Ludwig.

V centru univerzitního kampusu vznikl nový výukový areál, který využívají zejména fakulty ekonomickosprávní, filozofická a dopravní. V jeho atriu se nachází odpočinková zóna, kde by v listopadu měla být zpřístupněna i Lavička Václava Havla. „Spojovací nadzemní most propojuje nový výukový areál se sousední budovou přes ulici, a spojuje tak všechny univerzitní objekty v jižní části kampusu v jeden průchozí celek,“ uvedla Wágnerová.

Radnice opravuje Studentskou ulici

V současné době dochází v jižní části univerzitního kampusu v Polabinách i k rozsáhlým úpravám venkovních ploch. Budují se dvě nová parkoviště s kapacitou 180 míst. Před dopravní fakultou ve Studentské ulici se staví nový parter určený pro setkávání a odpočinek. Součástí venkovních úprav univerzity je i rekonstrukce vnitřní komunikace k rektorátu.

Rektoři vysoké školy - první a současný

Jiří Klikorka Absolvent Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství v Praze. Když byla 27. listopadu 1953 Vysoká škola chemická v Pardubicích uznána jako samostatné vysokoškolské zařízení, Jiří Klikorka byl ve svých jednatřiceti letech v jejím čele a stal se prvním rektorem. Funkci zastával do roku 1969, kdy požádal o uvolnění ze zdravotních důvodů. Znovu byl jmenován rektorem v roce 1981. Funkci potom zastával dalších sedm let, do roku 1988.

Miroslav Ludwig Absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, kterou ukončil v roce 1980. Nyní se soustřeďuje na studium různých vlivů na chemické reakce s využitím moderních chemometrických metod při vyhodnocování získaných experimentálních dat. Od roku 1997 do ledna 2000 vykonával funkci prorektora pro vnitřní záležitosti univerzity. Rektorem Univerzity Pardubice byl od roku 2000 do roku 2006 a v roce 2010 zahájil své druhé funkční období.

„Zároveň město Pardubice provádí rekonstrukci Studentské ulice s novými chodníky, středovým pásem, novým osvětlením a přechody pro chodce a retardéry pro zpomalení dopravy,“ řekla Wágnerová.

Od univerzitní tělocvičny do Kunětické ulice a do centra města rovněž vede nová cyklostezka.

V nejstarším areálu univerzity v centru města vzniklo nové Centrum materiálů a nanotechnologií fakulty chemicko-technologické, moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj zejména materiálového výzkumu připravené svým přístrojovým vybavením a vědeckými týmy řešit ta nejžádanější vědecká témata současnosti.

„Podmínky, které měla vysoká škola na svém začátku před 65 lety a nyní, jsou nesrovnatelné. Univerzita Pardubice se stala moderní a konsolidovanou institucí, kterou opouští vysoce kvalifikovaní odborníci,“ řekl Ludwig.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz