Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická univerzita nabízí zájemcům studium v zahraničí

  8:10aktualizováno  8:10
Na začátku tohoto týdne vstoupila Univerzita Pardubice do druhé poloviny akademického roku, pro téměř osm tisíc vysokoškoláků začal letní semestr. V těchto dnech škola studentům nabízí dvě akce, které souvisí s jejich budoucí kariérou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po zkouškovém období se studenti Univerzity Pardubice vrací do poslucháren a laboratoří. Výuka v letním semestru začala studentům všech sedmi fakult.

Někteří z nich se budou kromě vlastního studia v průběhu semestru rozhodovat, zda využít nabídky univerzity a strávit jeden či dva semestry na zahraniční vysoké škole.

Aby měli rozhodování snazší a věděli, na kterou partnerskou univerzitu vycestovat a jak to v dané zemi chodí, mohou navštívit Veletrh studentských mobilit Erasmus + Day neboli informační dny, které se konají v době od 20. února do 27. února postupně na všech sedmi fakultách.

„Letos poprvé připravujeme informační dny zaměřené na studentské mobility vícedenní a přímo v prostorách jednotlivých fakult. Studenti tak budou moci vyslechnout zážitky a zkušenosti z výjezdů svých spolužáků, ale i z výjezdů akademických pracovníků na partnerské univerzity dané fakulty,“ přiblížila akci jedna z organizátorek Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

V tuto chvíli je stále otevřený portál na podání přihlášky na mezinárodní mobility realizované v programu Erasmus+ v následujícím akademickém roce, tedy 2018/2019. Uzávěrka je v polovině března, takže studenti mají ještě čas přemýšlet a vybírat nejvhodnější univerzitu.

Do konce března se uskuteční výběrové řízení, v němž zájemci musejí  prokázat především znalosti cizího jazyka a schopnost domluvit se.

Ke kladnému vyřízení žádosti jim rovněž pomůže dobrý prospěch za uplynulý akademický rok a body navíc mohou získat, jsou-li členy spolku ESN Pardubice, který se stará o přijíždějící zahraniční studenty.

Každým rokem takto vyjíždí na zkušenou do zahraničí více než 150 studentů Univerzity Pardubice.

Studentka: Pobyt za hranicemi mě posílil

Výměnný program Evropské unie Erasmus slaví letos 30 let od svého vzniku. První studenti z Univerzity Pardubice vycestovali za studiem do zahraničí již v roce 1997. Od té doby se jejich řady rok od roku rozšiřují.

Studenti, kteří možnosti vycestovat na jeden semestr do zahraničí využili, rozhodně nelitují. „Erasmus mě určitě změnil. A hodně. Jsem si více jistá sama sebou, nebojím se cest do zahraničí, nebojím se práce v zahraničí. Mé osobní hranice se posunuly asi tak o sto kilometrů dál, než bych vůbec doufala, že mohu dojít. Jsem odvážnější při hledání práce, při jednání s lidmi, využívám výzev,“ přiblížila klady studia v zahraničí například studentka Jana Fukasová, která loni úspěšně ukončila magisterské studium na Fakultě ekonomicko-správní.

Tento týden začíná i další akce zaměřená na budoucí kariéru studentů. Univerzita pro ně připravuje řadu kurzů, workshopů a tréninků zaměřených na kariérní průpravu.

Například od 21. února na zájemce a ty podnikavější studenty čeká kurz „Podnikni to! - už na výšce“, neboť jak potvrzují i průzkumy z poslední doby, až dvě pětiny studentů uvažují o vlastním podnikání.

„V našem kurzu si studenti připraví podnikatelský záměr, odzkouší si minimální produkt, vyzkouší si marketing. Po celou dobu svou činnost neustále validují, zvažují rizika. Důležitou součástí je i rozpočet,“ řekla Iva Svobodová, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Najdete na iDNES.cz