Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická univerzita nabízí zájemcům studium v zahraničí

  8:10aktualizováno  8:10
Na začátku tohoto týdne vstoupila Univerzita Pardubice do druhé poloviny akademického roku, pro téměř osm tisíc vysokoškoláků začal letní semestr. V těchto dnech škola studentům nabízí dvě akce, které souvisí s jejich budoucí kariérou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po zkouškovém období se studenti Univerzity Pardubice vrací do poslucháren a laboratoří. Výuka v letním semestru začala studentům všech sedmi fakult.

Někteří z nich se budou kromě vlastního studia v průběhu semestru rozhodovat, zda využít nabídky univerzity a strávit jeden či dva semestry na zahraniční vysoké škole.

Aby měli rozhodování snazší a věděli, na kterou partnerskou univerzitu vycestovat a jak to v dané zemi chodí, mohou navštívit Veletrh studentských mobilit Erasmus + Day neboli informační dny, které se konají v době od 20. února do 27. února postupně na všech sedmi fakultách.

„Letos poprvé připravujeme informační dny zaměřené na studentské mobility vícedenní a přímo v prostorách jednotlivých fakult. Studenti tak budou moci vyslechnout zážitky a zkušenosti z výjezdů svých spolužáků, ale i z výjezdů akademických pracovníků na partnerské univerzity dané fakulty,“ přiblížila akci jedna z organizátorek Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

V tuto chvíli je stále otevřený portál na podání přihlášky na mezinárodní mobility realizované v programu Erasmus+ v následujícím akademickém roce, tedy 2018/2019. Uzávěrka je v polovině března, takže studenti mají ještě čas přemýšlet a vybírat nejvhodnější univerzitu.

Do konce března se uskuteční výběrové řízení, v němž zájemci musejí  prokázat především znalosti cizího jazyka a schopnost domluvit se.

Ke kladnému vyřízení žádosti jim rovněž pomůže dobrý prospěch za uplynulý akademický rok a body navíc mohou získat, jsou-li členy spolku ESN Pardubice, který se stará o přijíždějící zahraniční studenty.

Každým rokem takto vyjíždí na zkušenou do zahraničí více než 150 studentů Univerzity Pardubice.

Studentka: Pobyt za hranicemi mě posílil

Výměnný program Evropské unie Erasmus slaví letos 30 let od svého vzniku. První studenti z Univerzity Pardubice vycestovali za studiem do zahraničí již v roce 1997. Od té doby se jejich řady rok od roku rozšiřují.

Studenti, kteří možnosti vycestovat na jeden semestr do zahraničí využili, rozhodně nelitují. „Erasmus mě určitě změnil. A hodně. Jsem si více jistá sama sebou, nebojím se cest do zahraničí, nebojím se práce v zahraničí. Mé osobní hranice se posunuly asi tak o sto kilometrů dál, než bych vůbec doufala, že mohu dojít. Jsem odvážnější při hledání práce, při jednání s lidmi, využívám výzev,“ přiblížila klady studia v zahraničí například studentka Jana Fukasová, která loni úspěšně ukončila magisterské studium na Fakultě ekonomicko-správní.

Tento týden začíná i další akce zaměřená na budoucí kariéru studentů. Univerzita pro ně připravuje řadu kurzů, workshopů a tréninků zaměřených na kariérní průpravu.

Například od 21. února na zájemce a ty podnikavější studenty čeká kurz „Podnikni to! - už na výšce“, neboť jak potvrzují i průzkumy z poslední doby, až dvě pětiny studentů uvažují o vlastním podnikání.

„V našem kurzu si studenti připraví podnikatelský záměr, odzkouší si minimální produkt, vyzkouší si marketing. Po celou dobu svou činnost neustále validují, zvažují rizika. Důležitou součástí je i rozpočet,“ řekla Iva Svobodová, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice.
Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

ŘSD podepsalo smlouvu na stavbu úseku dálnice D35 u Pardubic

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Ředitelství silnic a dálnic podepsalo smlouvu se společností Eurovia na stavbu části dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem...VIDEO: Kamion se nevešel pod viadukt, při nárazu se převrátil na bok

Řidič kamionu vjel pod železniční most v Ústí nad Orlicí. Po nárazu se kolos...

Řidič kamionu v Ústí nad Orlicí v pondělí nerespektoval dopravní značku a uvázl pod viaduktem železnice mezi...

Auto prorazilo zábradlí u školy, řidiče zachraňoval kolemjdoucí lékař

U dopravní nehody zasahovali hasiči, policisté i záchranáři. I městští...

V plné rychlosti narazil v sobotu řidič do zábradlí před elektrotechnickou školou v Pardubicích. Jeho auto se...

Čerstvě zastavěnou pardubickou čtvrť spasí semafory či širší podjezd

Bytový komplex u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů. O kousek dál buduje...

Stovky nových bytů, které rostou v pardubické čtvrti Na Spravedlnosti mohou pro politiky znamenat pozitivní nárůst...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté chytili ujíždějícího motorkáře, dostihli i opilce v autě

Motorkáře dopadli policisté až v poli s řepkou

Přesně dvanáct hodin po sobě pronásledovali pardubičtí policisté tento týden dva ujíždějící řidiče. Nejdříve v...

Za daňové úniky při obchodech s masem soud potrestal deset lidí

Uskladněné vepřové, na jehož fiktivním vývozu chtěla organizovaná skupina obrat...

Nepodmíněné i podmíněné tresty uložil dnes trestní senát pobočky krajského soudu v Pardubicích deseti lidem za daňové...

Noc kostelů v Pardubickém kraji: Foglar, Kryl, i klikaté cesty církve

V Litomyšli nabízí večerní program během akce Noc kostelů 2018 celkem pět...

I církve umějí mobilizovat. Stává se tak o svátcích, vánočních či velikonočních, a také při každoroční akci Noci...

Najdete na iDNES.cz