Pardubická univerzita nabízí zájemcům studium v zahraničí

  8:10aktualizováno  8:10
Na začátku tohoto týdne vstoupila Univerzita Pardubice do druhé poloviny akademického roku, pro téměř osm tisíc vysokoškoláků začal letní semestr. V těchto dnech škola studentům nabízí dvě akce, které souvisí s jejich budoucí kariérou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Po zkouškovém období se studenti Univerzity Pardubice vrací do poslucháren a laboratoří. Výuka v letním semestru začala studentům všech sedmi fakult.

Někteří z nich se budou kromě vlastního studia v průběhu semestru rozhodovat, zda využít nabídky univerzity a strávit jeden či dva semestry na zahraniční vysoké škole.

Aby měli rozhodování snazší a věděli, na kterou partnerskou univerzitu vycestovat a jak to v dané zemi chodí, mohou navštívit Veletrh studentských mobilit Erasmus + Day neboli informační dny, které se konají v době od 20. února do 27. února postupně na všech sedmi fakultách.

„Letos poprvé připravujeme informační dny zaměřené na studentské mobility vícedenní a přímo v prostorách jednotlivých fakult. Studenti tak budou moci vyslechnout zážitky a zkušenosti z výjezdů svých spolužáků, ale i z výjezdů akademických pracovníků na partnerské univerzity dané fakulty,“ přiblížila akci jedna z organizátorek Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

V tuto chvíli je stále otevřený portál na podání přihlášky na mezinárodní mobility realizované v programu Erasmus+ v následujícím akademickém roce, tedy 2018/2019. Uzávěrka je v polovině března, takže studenti mají ještě čas přemýšlet a vybírat nejvhodnější univerzitu.

Do konce března se uskuteční výběrové řízení, v němž zájemci musejí  prokázat především znalosti cizího jazyka a schopnost domluvit se.

Ke kladnému vyřízení žádosti jim rovněž pomůže dobrý prospěch za uplynulý akademický rok a body navíc mohou získat, jsou-li členy spolku ESN Pardubice, který se stará o přijíždějící zahraniční studenty.

Každým rokem takto vyjíždí na zkušenou do zahraničí více než 150 studentů Univerzity Pardubice.

Studentka: Pobyt za hranicemi mě posílil

Výměnný program Evropské unie Erasmus slaví letos 30 let od svého vzniku. První studenti z Univerzity Pardubice vycestovali za studiem do zahraničí již v roce 1997. Od té doby se jejich řady rok od roku rozšiřují.

Studenti, kteří možnosti vycestovat na jeden semestr do zahraničí využili, rozhodně nelitují. „Erasmus mě určitě změnil. A hodně. Jsem si více jistá sama sebou, nebojím se cest do zahraničí, nebojím se práce v zahraničí. Mé osobní hranice se posunuly asi tak o sto kilometrů dál, než bych vůbec doufala, že mohu dojít. Jsem odvážnější při hledání práce, při jednání s lidmi, využívám výzev,“ přiblížila klady studia v zahraničí například studentka Jana Fukasová, která loni úspěšně ukončila magisterské studium na Fakultě ekonomicko-správní.

Tento týden začíná i další akce zaměřená na budoucí kariéru studentů. Univerzita pro ně připravuje řadu kurzů, workshopů a tréninků zaměřených na kariérní průpravu.

Například od 21. února na zájemce a ty podnikavější studenty čeká kurz „Podnikni to! - už na výšce“, neboť jak potvrzují i průzkumy z poslední doby, až dvě pětiny studentů uvažují o vlastním podnikání.

„V našem kurzu si studenti připraví podnikatelský záměr, odzkouší si minimální produkt, vyzkouší si marketing. Po celou dobu svou činnost neustále validují, zvažují rizika. Důležitou součástí je i rozpočet,“ řekla Iva Svobodová, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Strčit hlavu do 150 °C. Hasiči trénují v ohňovém polygonu

Kontejner na návěsu kamionu Fire Dragon 7000  ve Vysokém Mýtě dokáže simulovat...

Více než stovka hasičů si do pondělí vyzkouší ve vysokomýtském areálu ohňový polygon. Cvičí hašení, taktiku vstupu do...

Dokonalý pat v Pardubicích. Jednání ANO s ODS prozatím krachuje

Ludmila Ministrová z KpP, Martin Charvát z ANO a Jakub Rychtecký z ČSSD v pátek...

V Pardubicích se zablokovalo jednání o složení nové rady města. Proti sobě stojí dva tábory, které disponují zhruba...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Najdete na iDNES.cz