Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

  8:03aktualizováno  8:03
Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek. Týkají se například stravování v menze i mimo ni nebo vybavení kolejí. Letos by na univerzitě mělo studovat přes sedm a půl tisíce lidí.

Pardubická univerzita nabízí studentům lepší zázemí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už v těchto dnech ožívá univerzitní kampus v Polabinách. Na koleje se stěhují studenti, probíhají seznamovací a informační schůzky.

Akademický rok totiž začíná už v pondělí, ve středu ovládne kampus jedna z letošních novinek. Je jí akce jménem Příliv, která startuje ve 13 hodin. V atriu výukového areálu u Lavičky Václava Havla se budou studenti moci na stáncích univerzitních útvarů seznámit s nejrůznějšími službami, které mají na univerzitě k dispozici, a získají řadu rad pro nadcházející akademický rok.

„Naplánován je poprvé i univerzitní blešák, na kterém si budou moci studenti nakoupit nezbytnosti ke studiu i studentskému životu,“ uvedla tisková mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová.

Během Erasmus pikniku se mohou seznámit se zahraničními, ale i českými studenty, kteří vyjeli do ciziny na Erasmus pobyt, a možnostmi zahraničních stáží.

Připravená je také celá řada kulturních i jiných akcí. Například na malé hudební scéně se vystřídá během středečního odpoledne několik kapel a hudebních uskupení. S katedrou tělovýchovy a sportu budou moci zájemci poznat prostředí při společném univerzitním běhu kampusem a přilehlým okolím.

„Nebo mohou využít komentované prohlídky areálu. Na akci byli pozvaní i studenti středních škol Pardubicka, kteří se navíc mohou zúčastnit na některých fakultách i vybraných přednášek a úvodních cvičení. Odpoledne zakončí od 18 hodin divadelní představení improvizační skupiny Paleťáci?,“ sdělila Valerie Wágnerová.

Studenti mají příjemnější vaření

Renovací prošla během léta například i největší posluchárna univerzity – Aula Arnošta z Pardubic. Novinky jsou připravené i na kolejích. Pro jejich obyvatele bude například příjemnější vaření.

„Na pavilonech KA, KB a KD jsou ve společných kuchyňkách nové čtyřplotýnkové indukční varné desky místo plotýnkových vařičů, nové jsou i kuchyňské desky. K základnímu vybavení všech pokojů na pavilonu KA patří nyní i lednice. Během října pak přibudou do všech apartmánů na pavilonu KC a do všech garsoniér na pavilonu KE mikrovlnné trouby,“ uvedla Valerie Wágnerová.

Mnoho změn je nachystáno také v menze a dalších stravovacích zařízeních univerzity. Hlavní jídelna menzy i bufet ve výukovém areálu u Lavičky Václava Havla mají nyní pastelové barvy.

„Vyřešili jsme také jeden z hlavních problémů infrastruktury menzy, který strávníci nepoznají, ale jenž ohrožoval plynulost provozu menzy. Kompletně jsme zrekonstruovali technologie přečerpávací stanice odpadních vod menzy,“ řekl ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec.

Co se týče nabídky a sortimentu jídel, pracovníci menzy absolvovali v létě školení na zdravou výživu, a tak se například vegetariáni mohou těšit na nová jídla, která budou postupně zařazována do jídelníčku.

Imatrikulace na Univerzitě Pardubice

Fakulta zdravotnických studií 5. října

Dopravní fakulta Jana Pernera 12. října

Fakulta restaurování v Litomyšli 17. října

Fakulta filozofická 25. října

Fakulta ekonomicko-správní 1. listopadu

Fakulta elektrotechniky a informatiky 9. listopadu

Fakulta chemicko-technologická 30. listopadu

„Na žádost strávníků je častěji na výběr i krůtí a hovězí maso, minutky se více střídají, u některých receptů se zvýšila gramáž masa, přidávají se více bylinky a v některých dnech je možnost výběru ze dvou příloh,“ řekla Valerie Wágnerová.

Menza také prodloužila výdejní dobu hlavních jídel během oběda, studenti mohou čerpat příspěvek od státu na dvě jídla denně, k dispozici je voda jako nápoj zdarma, za jídla se dá platit bezhotovostně a mnoho dalšího.

Levněji se studenti najedí nově i v bistru v areálu Fakulty chemickotechnologické, kde se mohou od října zaregistrovat, a získat tak hlavní jídlo za zvýhodněnou cenu -se státním příspěvkem, obdobně jako mají v menze.

Novinky připravila také univerzitní knihovna.

„Nejčastějším požadavkem studentů byla možnost zaplatit za služby platební kartou přímo u výpůjčního pultu. Našli jsme technické řešení pro tuto platební metodu, a studentům jsme tak mohli vyjít vstříc,“ řekla vedoucí Univerzitní knihovny Blanka Jankovská.

Celkem se letos doposud zapsalo na sedm fakult Univerzity Pardubice k bakalářskému, navazujícímu magisterskému a doktorskému studiu přes 7 500 vysokoškoláků. Počet zapsaných studentů ovšem není pro tento akademický rok konečný – zápisy stále probíhají.

Autor:

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

VIDEO: Is it love! Do Pardubic se vrátily „devadesátky“

Show v Pardubicích předvedla hity 90tých let

Doslova natřískaný sál trpělivě čekal v Pardubicích na příchod tří kapel, které největší slávu zažily v době, kdy...

Pardubická koalice ztratila těsně před volbou radních další hlas

Radnice Pardubice.

Večer se koná v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení města včetně primátora. Tím by se měl...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Svářeč kovů / zámečník, Tábor (Planá nad Lužnicí), až 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz