Univerzita hodlá pomoci tureckým studentům. Ilustrační foto

Univerzita hodlá pomoci tureckým studentům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vedení pardubické univerzity chce pomoci Turkům při návratu ke studiu

  • 0
Až padesát studentů z Turecka běžně přes semestr studuje na Univerzitě Pardubice. Po čistkách v tureckém vysokém školství je ale možné, že se studenti do Pardubic už nedostanou. Turecká vysokoškolská rada akademikům zakázala cestovat do ciziny.

Poměrně intenzivní spolupráci má Univerzita Pardubice s tureckými vysokými školami. Smlouvy má momentálně uzavřeny s patnácti z nich.

„Turečtí studenti k nám rádi jezdí již více než deset let na výměnné semestrální či roční studijní pobyty, které jsou součástí evropského programu mobilit Erasmus+. Během semestru jich u nás studuje někdy až padesát,“ uvedla prorektorka univerzity pro vzdělávání a záležitosti studentů Jana Kubanová.

Jenže tato spolupráce může skončit. Po nedávném pokusu o vojenský převrat je totiž situace v Turecku nestálá. Ve vězení se ocitly tisíce lidí, kteří mají podle režimu Recepa Tayyipa Erdogana něco společného s plány na jeho svržení.

Desetitisíce dalších lidí byly donuceny opustit svá zaměstnání. Masivní propouštění se týká také akademických pracovníků a učitelů.

Ministerstvo školství propustilo na 22 tisíc svých zaměstnanců a 21 tisíc učitelům pracujícím v soukromé sféře odebralo licence. Turecká vysokoškolská rada zakázala až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí.

Podle nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v cizině už pobývají.

„Ihned po zprávách z Turecka jsme kontaktovali naše turecké kolegy, koordinátory našich pravidelných studentských výměn s nabídkou pomoci studentům s výjezdy hned pro nastávající zimní semestr. Naši studenti v této chvíli v Turecku nejsou. Těm, kteří tam plánují odjet na zimní semestr, jsme navrhli možnost změny destinace jejich plánovaného studia,“ uvedla Kubanová.

Přes dvacet tureckých studentů má přijet do Pardubic na zimní semestr. „Máme také poměrně velkou skupinu doktorandů studujících na Dopravní fakultě Jana Pernera. Jsme připraveni studentům z Turecka pomoci, aby mohli ve studiu na podzim u nás pokračovat,“ řekla Kubanová.

V Turecku zažívají normalizaci, říká rektor Ludwig

Situaci v Turecku proto Univerzita Pardubice sleduje. „To, co se děje na tureckých vysokých školách, bohužel velice připomíná totalitní praktiky v Československu z dob socialismu. Normalizační procesy po roce 1968 donutily tehdy k odchodu z našich vysokých škol mnoho kvalitních učitelů a vědců. Takto rychle jako v Turecku však neproběhly ani u nás za socialismu,“ řekl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Česká konference rektorů se vůči situaci v Turecku vymezila a vydala prohlášení, v němž podpořila turecké vysokoškolské kolegy.

Na nabídku pomoci však Česká konference rektorů obdržela hned následující den z Rady tureckých vysokých škol odpověď, že je v Turecku pod vedením prezidenta Erdogana vše v pořádku.

„Odpověď bohužel příliš připomíná dikci a socialistický slovník z temných dob socialismu ovládaných tajnými službami ‚ve prospěch lidu a vládnoucí strany‘. Nedovedu si osobně vůbec představit, jak se mohou ‚nepřátelské ozbrojené síly‘ infiltrovat na akademické prostředí, a to se ve vedení vysokoškolské instituce pohybuji již dvacet let,“ řekl Ludwig.

Dodal, že když se státní moc potřebuje zbavit lidí s jiným názorem, v nedemokratické společnosti nastupují pod rouškou nápravy pořádků nedemokratické postupy.