Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení pardubické univerzity chce pomoci Turkům při návratu ke studiu

  15:11aktualizováno  15:11
Až padesát studentů z Turecka běžně přes semestr studuje na Univerzitě Pardubice. Po čistkách v tureckém vysokém školství je ale možné, že se studenti do Pardubic už nedostanou. Turecká vysokoškolská rada akademikům zakázala cestovat do ciziny.

Univerzita hodlá pomoci tureckým studentům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poměrně intenzivní spolupráci má Univerzita Pardubice s tureckými vysokými školami. Smlouvy má momentálně uzavřeny s patnácti z nich.

„Turečtí studenti k nám rádi jezdí již více než deset let na výměnné semestrální či roční studijní pobyty, které jsou součástí evropského programu mobilit Erasmus+. Během semestru jich u nás studuje někdy až padesát,“ uvedla prorektorka univerzity pro vzdělávání a záležitosti studentů Jana Kubanová.

Jenže tato spolupráce může skončit. Po nedávném pokusu o vojenský převrat je totiž situace v Turecku nestálá. Ve vězení se ocitly tisíce lidí, kteří mají podle režimu Recepa Tayyipa Erdogana něco společného s plány na jeho svržení.

Desetitisíce dalších lidí byly donuceny opustit svá zaměstnání. Masivní propouštění se týká také akademických pracovníků a učitelů.

Ministerstvo školství propustilo na 22 tisíc svých zaměstnanců a 21 tisíc učitelům pracujícím v soukromé sféře odebralo licence. Turecká vysokoškolská rada zakázala až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí.

Podle nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v cizině už pobývají.

„Ihned po zprávách z Turecka jsme kontaktovali naše turecké kolegy, koordinátory našich pravidelných studentských výměn s nabídkou pomoci studentům s výjezdy hned pro nastávající zimní semestr. Naši studenti v této chvíli v Turecku nejsou. Těm, kteří tam plánují odjet na zimní semestr, jsme navrhli možnost změny destinace jejich plánovaného studia,“ uvedla Kubanová.

Přes dvacet tureckých studentů má přijet do Pardubic na zimní semestr. „Máme také poměrně velkou skupinu doktorandů studujících na Dopravní fakultě Jana Pernera. Jsme připraveni studentům z Turecka pomoci, aby mohli ve studiu na podzim u nás pokračovat,“ řekla Kubanová.

V Turecku zažívají normalizaci, říká rektor Ludwig

Situaci v Turecku proto Univerzita Pardubice sleduje. „To, co se děje na tureckých vysokých školách, bohužel velice připomíná totalitní praktiky v Československu z dob socialismu. Normalizační procesy po roce 1968 donutily tehdy k odchodu z našich vysokých škol mnoho kvalitních učitelů a vědců. Takto rychle jako v Turecku však neproběhly ani u nás za socialismu,“ řekl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Česká konference rektorů se vůči situaci v Turecku vymezila a vydala prohlášení, v němž podpořila turecké vysokoškolské kolegy.

Na nabídku pomoci však Česká konference rektorů obdržela hned následující den z Rady tureckých vysokých škol odpověď, že je v Turecku pod vedením prezidenta Erdogana vše v pořádku.

„Odpověď bohužel příliš připomíná dikci a socialistický slovník z temných dob socialismu ovládaných tajnými službami ‚ve prospěch lidu a vládnoucí strany‘. Nedovedu si osobně vůbec představit, jak se mohou ‚nepřátelské ozbrojené síly‘ infiltrovat na akademické prostředí, a to se ve vedení vysokoškolské instituce pohybuji již dvacet let,“ řekl Ludwig.

Dodal, že když se státní moc potřebuje zbavit lidí s jiným názorem, v nedemokratické společnosti nastupují pod rouškou nápravy pořádků nedemokratické postupy.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz